Výskyt a význam
Převážně oves, příležitostně i pšenice, ječmen, žito, kukuřice a bzunka ječná navštěvuje i různé druhy trav.
Popis
Dospělci jsou černé, lesklé mušky ve velikosti 1-3 mm. Larvy jsou průhledné s bělavým zabarvením a černými ústními háčky. Velikost 3-5 mm.
Příznaky poškození
Larvy 1. generace ničí vegetační vrchol rostliny, která poté silně odnožuje. Larvy 2. generace se živí základy kvítků a mladými obilkami, způsobují částečnou nebo úplnou hluchost klásků.
Způsob života
Přezimují larvy uvnitř srdéček osení,
- generace dospělců se objevuje koncem dubna až začátkem května, samičky kladou vajíčka za pochvy listů.
- generace se objevuje od konce června až do konce zrání obilnin, samičky kladou vajíčka na mladé klasy a pochvy horních listů. Larvy této generace se živí tvořícími se obilkami a základy kvítků. Dospělci 3. generace se objevují v srpnu a říjnu, samičky kladou vajíčka na vzešlý výdrol a ozimy. Larvy se u těchto všech generaci kukl. v půdě. Škodí pouze larvy. Každý rok se vyvinou 3 generace.
Ochrana
Přirození nepřátelé - blanokřídlí parazitoidi, střevlíci.
Indikace ošetření
Chemické ošetření napadených porostů má význam, pokud se při smýkání v době kvetení ozimého ječmene zjistí více než 100 bzunek během jednoho pokusného odlovu (50 mávnuti).
V porostech kukuřice je nejvhodnější variantou ochrany insekticidní moření osiva. Při začátku poškození ve fázi 1 až 3 listů je možná varianta ošetření plošným postřikem insekticidními přípravky.
Komentáře ke zvířeti