Listopas čárkovaný

Sitona lineatus

Délka: 4-6 mm
Hostitelská rostlina: Bobovité rostliny
Nepřátelé: Lumci, lumčíci, střevlíci, drabčíci
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2540 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Listopas čárkovaný napadá hrách, fazol, bob, jetel a jiné bobovité rostliny.

Popis

Dospělí brouci jsou šedohnědí se světlý­mi proužky, velikost 4-6 mm. Larva, rohlíčkovitě prohnutá, beznohá je bílá se žlutou nebo hnědou hlavou. Velikost 5-6 mm.

Příznaky poškození

Brouci poškozují rostliny žírem na listech (zoubkování). Larvy v půdě okusují kořínky rostlin, poškozená místa bývají napadána houbovými chorobami, vyžírají bakteriové hlízky.

Způsob života

Přezimují dospělci v půdě, v přírodě se vyskytují koncem dubna. Samičky kladou vajíčka na půdu. Larvy se kuklí během léta, nová generace brouků se objevuje během července. K největším škodám dochází při suchém a studeném počasí, kdy rostliny rostou pomaleji. Škodí především dospělí brouci, ale i larvy. Každý rok se vyvine 1 generace.

Podobný způsob života má a podobným způsobem škodí i listopas pruhovaný (Sitona humeralis) a listopas zdobený (Sitona macularius).

Ochrana

Přirození nepřátelé - lumci, lumčíci, střevlíci, drabčíci.

Indikace ošetření

U tohoto druhu nejsou stanoveny přesné kritické hodnoty. Používá se moření i osiva. Ošetření porostů postřikem se provádí v období od vzcházení do fáze 3-4 pravých listů. Osvědčuje se využívat všechna pěstitelská opatření urychlující vývin rostlin a volba rychle rostoucích odrůd.

Listopas čárkovanýNázvy ve světě

Anglicky: Pea Leaf Weevil, Finsky: Juovahernekärsäkäs, Chorvatsky: Prugasta pipa mahunarka, Německy: Gestreifter Blattrandkäfer, Slovensky: Listárik čiarkovaný

Foto: barry.fotopage.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.