Obaleč obilní

Cnephasia pumicana

Rozpětí křídel: 15-20 mm
Hostitelské rostliny: Obilniny
Nepřátelé: lumci, lumčíci a chalcidky
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1860 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Obilniny

Popis

Dospělec je šedě zbarvený motýl, veli­kost se pohybuje od 15 do 20 milimetrů (rozpětí křídel). Housen­ky jsou žluté až oranžové, délka 11-13 mm. Jedná se však o komplex několika těžko rozlišitelných druhů rodu Cnephasia. Nejhojnějším bývá obaleč polní Cnepha­sia asseclana.

Příznaky poškození

Miny v listech, vykusování krajů listů a otvorů, požerky na obilkách a na stéblech pod klasem, způsobují částeč­nou běloklasost.

Způsob života

Přezimují housenky v zámotcích v trhli­nách na kmenech a větvích stromů. Motýli se objevují ke konci června, létají v noci. Samičky kladou vajíčka na kmeny a větve stromů, housenky nepřijímají potravu a přezimují. Na jaře předou vlákno a jsou rozneseny větrem na porosty. Škodí pouze housenky. Každý rok vyvine obaleč obilní jednu generaci.

Ochrana

Přirození nepřátelé - lumci, lumčíci a chalcidky.

Indikace ošetření - ošetření porostů se provádí při zjištění výskytu v průměru více než 10 min na 100 odnoží. Ve většině případů se ošet­řují pouze okraje napadených porostů, nejpozději do 14 dnů po lokalizaci škůdce. K plošnému napadení dochází většinou jen při větrném počasí během migrace a při velké početnosti housenek.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.norfolkmoths.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.