Obaleč obilní

Cnephasia pumicana

Rozpětí křídel: 15-20 mm
Hostitelské rostliny: Obilniny
Nepřátelé: lumci, lumčíci a chalcidky
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1088 zobrazení     0 komentářů

Výskyt a význam

Obilniny

Popis

Dospělec je šedě zbarvený motýl, veli­kost se pohybuje od 15 do 20 milimetrů (rozpětí křídel). Housen­ky jsou žluté až oranžové, délka 11-13 mm. Jedná se však o komplex několika těžko rozlišitelných druhů rodu Cnephasia. Nejhojnějším bývá obaleč polní Cnepha­sia asseclana.

Příznaky poškození

Miny v listech, vykusování krajů listů a otvorů, požerky na obilkách a na stéblech pod klasem, způsobují částeč­nou běloklasost.

Způsob života

Přezimují housenky v zámotcích v trhli­nách na kmenech a větvích stromů. Motýli se objevují ke konci června, létají v noci. Samičky kladou vajíčka na kmeny a větve stromů, housenky nepřijímají potravu a přezimují. Na jaře předou vlákno a jsou rozneseny větrem na porosty. Škodí pouze housenky. Každý rok vyvine obaleč obilní jednu generaci.

Ochrana

Přirození nepřátelé - lumci, lumčíci a chalcidky.

Indikace ošetření - ošetření porostů se provádí při zjištění výskytu v průměru více než 10 min na 100 odnoží. Ve většině případů se ošet­řují pouze okraje napadených porostů, nejpozději do 14 dnů po lokalizaci škůdce. K plošnému napadení dochází většinou jen při větrném počasí během migrace a při velké početnosti housenek.

Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: www.norfolkmoths.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.