Dlouhokrčka australská je velmi známá želva, obývající východní část Austrálie, Queensland, Nový Jižní Wales a Victorii. Její krunýř bývá někdy dlouhý i 35 centimetrů a hlava i krk jsou stejně dlouhé.
Dlouhokrčka australská žije v řekách a místy je dosud hojná. Živí se výhradně potravou živočišnou, loví především menší ryby, kterých se zmocňuje výpadem hlavy jako had. Loví však také obojživelníky a mláďata lapají vodní hmyz a jeho larvy. V době kladení vajec samice vylézají na souš a vyhledávají vhodné místo, kde v písčité půdě vyhrabávají dolík. Do něho nakladou asi dvacet vajec - nejčastěji v lednu. Mláďata se líhnou po dosti dlouhé době, po 118 až 150 dnech. Po opuštění vajíčka se mláďata této želvy uchylují do mělkých míst hustě zarostlých vegetací. V období sucha menší toky zcela vysychají a dlouhokrčky se zahrabávají do bahna, aby tam přečkaly až do příchodu dešťů, želvy nemohou nikam uniknout, jsou tedy v tomto období snadnou kořistí.
Dlouhokrčka australská patří do stejné čeledi jako dlouhokrčka hadí, pouze do jiného rodu, který má v Austrálii ještě několik jiných druhů, například Chelodina oblonga, Ch. expansa a další zástupci tohoto rodu žijí i na Nové Guineji.
Komentáře ke zvířeti