Dlouhokrčka australská

Chelodina longicollis

Výskyt: Austrálie
Velikost: Až 35 cm
Počet vajec: 20 ks
Inkubace: 118-150 dnů
Krmivo: Menší ryby, hmyz, obojživelníci
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3703 zobrazení     0 komentářů

Dlouhokrčka australská je velmi známá želva, obývající východní část Austrá­lie, Queensland, Nový Jižní Wales a Victorii. Její kru­nýř bývá někdy dlouhý i 35 centimetrů a hlava i krk jsou stejně dlouhé.

Dlouhokrčka australská žije v řekách a místy je dosud hojná. Živí se výhradně potravou ži­vočišnou, loví především menší ryby, kterých se zmocňuje výpadem hlavy jako had. Loví však také obojživelníky a mláďata lapají vodní hmyz a jeho lar­vy. V době kladení vajec samice vylézají na souš a vyhledávají vhodné místo, kde v písčité půdě vy­hrabávají dolík. Do něho nakladou asi dvacet vajec - nejčastěji v lednu. Mláďata se líhnou po dosti dlouhé době, po 118 až 150 dnech. Po opuštění vajíčka se mláďata této želvy uchylují do mělkých míst hustě zarost­lých vegetací. V období sucha menší toky zcela vysychají a dlouhokrčky se zahrabávají do bahna, aby tam přečkaly až do příchodu dešťů, želvy nemohou nikam uniknout, jsou tedy v tomto období snadnou kořistí.

Dlouho­krčka australská patří do stejné čeledi jako dlouho­krčka hadí, pouze do jiného rodu, který má v Austrá­lii ještě několik jiných druhů, například Chelodina oblonga, Ch. expansa a další zástupci tohoto rodu žijí i na Nové Guineji.

Dlouhokrčka australskáNázvy ve světě

Anglicky: Common Long-necked Turtle, Německy: Schlangenhalsschildkröte, Slovensky: Hadokrčka hladkochrbtá

Foto: www.iucn-tftsg.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.