Megaderma australská

Megaderma australská

Macroderma gigas

Výskyt: Austrálie
Rozpětí křídel: 60 cm
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3571 zobrazení     0 komentářů

Tomuto netopýrovi se místy přezdívá i vampýr nebo duchový netopýr, protože se omylem soudilo, že megaderma australská saje krev. Velké uši mají rozdělený tragus (ušní víčko) a složité útvary na nose, takže je nezaměnitelný. Má světle šedou nebo hnědou srst a krémová až hnědá křídla. Megaderma australská se zdržuje ve velkých hejnech v rozsedlinách skal.

Tento druh má v rozpětí křídel až kolem 60 centimetrů a křídly také zachycuje svoji kořist, malé savce, ještěrky, ptáky i jiné netopýry. Megaderma australská patří do čeledi megadermovitých.

Místem výskytu tohoto druhu je Austrálie; konkrétně obývá tropické pásmo severní a západní Austrálie. Žije většinou v jeskyních, jednotlivě nebo v malých skupinách. Kolonie nevytváří, často ale sdílí prostor s jinými netopýry. Megaderma australská patří k největším druhům netopýrů

Podobně jako sovy: okolí nehybně pozorují z vyvýšeného místa (využívají jak zrak, tak i sluch – naslouchají zvukům okolí) a na kořist se vrhají střemhlav.

Samice rodí vždy jedno mládě, které zpočátku krmí hmyzem, zejména většími druhy; mládě s ní zůstává až do dosažení pohlavní dospělosti.

Další příbuzné druhy megadermovitých obývají Afriku a jižní Asii
 

Megaderma australskáNázvy ve světě

Anglicky: Australian False Vampire Bat

Foto: http://animal.memozee.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.