Letoun měkkoploutvý

Exocoetus volitans

Výskyt: Tropické vody
Délka těla: 30 cm
Potrava: Plankton, drobní živočichové
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4060 zobrazení     2 komentáře

Letoun měkkoploutvý je příbuzný mořských jehlic, patři do řádu Beloniformes, ale blízké příbuzné má i v sladkých vodách, ba i v akváriích (polozobánka malajská). Většina létají­cích ryb, a tedy i letoun, žije v tropických mořích.

Letoun měkkoploutvý je rybka dlouhá asi 30 cm s neobyčejně dlouhými a širokými prsními ploutvemi, které může rozevřít ja­ko křídla. Ploutve jsou po celé délce vyztuženy ploutevními paprsky. Ocasní ploutev je rozeklaná a dolní část je delší a silnější než horní, protože jí ryba po­užívá jako pohon i v době, kdy už má většinu těla nad vodou. Od hladiny se odráží teprve tehdy, má-li už dostatečnou rychlost k delšímu letu. Letoun měkkoploutvý uletí až sto metrů a ve vzduchu vydrží asi deset vteřin, často ovšem může let prodloužit právě díky spodnímu lalo­ku ocasní ploutve, jímž získává rychlost. Letoun má velký vzdušný měchýř, který jej nadlehčuje. Nad hla­dinu se může vymrštit až do výše čtyř metrů. Letouni jsou oblíbenou kořistí dravých ryb, zejména tuňáků, zlaků a mečounů, ale i větších sépií, let rybkám umožňuje uniknout, ovšem nad hladinou na ně zase číhají mořští ptáci.

Letoun měkkoploutvý se živí planktonem a jiný­mi drobnými živočichy, které sbírají při hladině. Světlo mé pro tyto rybky velkou přitažlivost, takže je rybáři loví do nastražených sítí z člunů s lucernami nízko nad vodou. Letouni ovšem slouží hlavně jako nástražné rybky při lovu velkých mořských ryb, na tr­hu se objevují vzácněji, ačkoliv mají chutné jemné maso.

Letoun měkkoploutvýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Flying Fish, Chorvatsky: Poletuša lastavica

Foto: evoluahomosapiens.blogspot.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.10.2022, 10:05
ehhehehehehhahahahahahwwww
23.01.2020, 19:01
jak dlouho žije letoun měkkoploutvý