Žralok dlouhoploutvý

Carcharhinus longimanus

Výskyt: Tropické vody
Délka těla: 4 m
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Mořští živočichové
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3142 zobrazení     0 komentářů

Žralok dlouhoploutvý patří do řádu žralounů (Carchartiiniformes), ale od ostat­ních členů rodu se podstatně liší nápadně velkými a ši­rokými prsními ploutvemi a vysokou, zakulacenou hřbetní ploutví s bílou špičkou. Žralok dlouhoploutvý má bílé břicho a znač­ně proměnlivé zbarvení hřbetu i ploutví. Jeho zuby jsou hrubě pilovité. Je to vysloveně pelagický, na volném moři žijící druh, živící se převážně rybami, vzácně i mořskými plazy a vyhledává i zdechliny velryb.

Pro­tože žije samotářsky a k pobřeží se dostává výjimeč­ně, nemá na kontě tolik lidských obětí jako jeho stejně velcí příbuzní - dorůstá totiž délky 4 m. Podle pozoro­vání potápěčů z výzkumné lodě Calypso i trosečníků však na lidi útočí bez váhání a je vůbec velmi agresiv­ní. Připravuje o úlovek rybáře i velrybáře, trhá sítě a sleduje plavidla a sbírá odpadky. I tento žralok je živorodý, samice však rodí jen malý počet asi 40 cm dlouhých mláďat, údajné jen pět až sedm. Je možné, že ostatní embrya ještě v matčině těle padla za oběť šťastnějším sourozencům, což u živorodých žraloků není žádná výjimka.

Žralok dlouhoploutvý je rozšířen v souvislém pásmu tropických vod zhruba mezi 30° se­verní šířky a 20° jižní šířky. Přesto, že netvoří hejna, je to druh poměrně hojný. Považuje se za nejhojnější druh velkého žraloka ve volných tropických mořích. Snadno se loví na hák s návnadou, ale užitek z úlovků nevyváží velké škody, které žralok dlouhoploutvý působí například na tuňácích.

Žralok dlouhoploutvýNázvy ve světě

Anglicky: Brown Milbert's Sand Bar Shark, Chorvatsky: Trupan oblokrilac, Polsky: żarłacz białopłetwy

Foto: www.flmnh.ufl.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.