Slunečnice pestrá

Lepomis gibbosus

Výskyt: Vody Evropy a Severní Ameriky
Délka těla: 20 cm
Potrava: Plankton, rybí plůdky, jikry
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6373 zobrazení     0 komentářů

Slunečnice pestrá není v našich vodách původní. Pochází ze Severní Ameri­ky, kde obývá řeky a jezera od jižní Kanady si po Mexický záliv. Do Evropy se poprvé dostala v roce 1877, a to do Francie. Na naše území byla zavlečena s kapřím plůdkem z Jugoslávie kolem roku 1929, a to do jižních Čech. Nyní je v Čechách vzácná, ale zato se jí daří na Slovensku, v kanálech a slepých rame­nech kolem Dunaje.

Slunečnice pestrá je opravdu pestrá rybka s okrouhlým tělem, kterou na první pohled poznáme podle nápadné červené skvrny na žaberním víčku. Tu ovšem mají jen samci. Mladé ryby mají po těle něko­lik příčných tmavých pruhů. Je to nevelká, pomalu rostoucí ryba, která ani ve své domovině nemá hos­podářský význam. V našich vodách dorůstá slunečnice pestrá nejvýše 20 cm. Pohlavně dospívá čtvrtým rokem, kdy měří asi 15 cm. Tře se v květnu a červnu na písčitém nebo štěrkovitém dně, kde samci hloubí jamky, jejichž průměr nepřesahuje 20 cm. Samice klade několik ti­síc jiker, které samec střeží. Po dvou dnech se líhne potěr, jenž se skrývá ve spleti vodních rostlin.

Slu­nečnice se dožívají devíti let. Živí se planktonem, jikrami jiných ryb a rybím plůdkem. Pro svou žravost se v rybnících pokládají za nežádoucí, v Podunají se však považuje za rybu sportovní. Její maso je velmi chutné. Lze ji snadno chovat ve větším studeno vodním akváriu, kde se uplatni její krásné zbarvení.                   

Slunečnice pestráNázvy ve světě

Anglicky: Common Sunfish, Německy: Sonnenbarsch, Slovensky: Slunečnica pestrá

Foto: www.lednacekryb.estranky.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.