Argali altajský

Ovis ammon

Výskyt: Asie
Kohoutková výška: 120-115 cm
Hmotnost: 200-220 kg
Březost: 155-170 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Traviny, listy
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3895 zobrazení     0 komentářů

Argali altajský je druh velice roz­šířený, který vytváří v celém areálu přibližně 25 pod­druhů. Vyskytuje se prakticky od Středomoří přes Ma­lou Asii a Írán až do severozápadní Indie a k pohoří Velký Chingan.

Altajský poddruh, zvaný také archar, patří k největším. V kohoutku dosahuje výšky 120-115 cm a může vážit 200-220 kg. Má neobyčejně mohut­né, do spirály stočené rohy. Samice jsou vždy menší než samci. Jižní poddruhy této ovce jsou naopak drob­né, v kohoutku měří 65-75 cm a váží kolem 40 kg. Předky domácí ovce byly spíše tyto menší středoasijské a maloasijské poddruhy. Archarové žijí v horských oblastech s proměnlivým reliéfem, ale strmým skalám se vyhýbají. Na strmých svazích hledají pouze útočiš­tě před nepřáteli, nebo jsou na ně vytlačováni domácí­mi zvířaty. Nejoblíbenějším stanovištěm archara jsou alpské louky nebo náhorní stepi či plošiny. Může vy­stupovat až do výše 5500 m nad mořem.

Ovce s mlá­ďaty tvoří větší stáda, berani se v létě drží ve zvláštních tlupách. Během roku zvířata migrují, jejich zimoviště mohou být až 70 km vzdálena, říje probíhá od října až do ledna (podle místa výskytu), berani si dobývají ha­rémy o 5-20 ovcích. Březost trvá 155-170 dní a sa­mice rodí jedno, vzácně dvě jehňata. Asi po pěti dnech se s nimi připojí ke stádu. Většinou se živí travinami, vzácně okusují listí a větve čimišníku, divokých mand­loní a dalších keřů.

Argali altajskýNázvy ve světě

Anglicky: Altai Argali, Německy: Argali
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: galleryhip.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.