Pumi

Pumi

Oficiální zkratka v ČR: PUM
Výška v kohoutku: 41-47 cm
Hmotnost: 8-15 kg
Délka života: 14-15 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 56
Využití: společník
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3531 zobrazení     0 komentářů

Pumi vznikl křížením puliho s importovanými německými rasami a teriérem vznikl vyšlechtěný robustní farmářský pes, který se vyznamenal při hlídání prasat, a dokonce byl nasazen i při honech na černou zvěř. Pumi je využitím rodinný doprovodný pes.

Plemeno Pumi je velmi čilé, neúnavné, ostré a vždy k akci připravené, je to velice inteligentní a pracovitý pes. Má dobře vyvinutý teritoriální pud se silnou schopností prosadit se a samostatně pracovat. Je silně vysazený na škodnou.

Vzhledem k vazbě na svého pána se dá pumí dobře chovat v rodinném prostředí. Vyžaduje ovšem od svého chovatele laskavou, ale důslednou výchovu a bezpodmínečně zaměstnání. Smysluplnou činností je naplněná i jeho touha po spokojenosti. Tento výborný hlídač hodně štěká a je připravený bránit jak svého pána, tak své domácí prostředí. Je to ideální pes pro aktivní a sportovně založené lidi, kteří se s oblibou zdržují ve volné přírodě, kde si se svými psy aktivně užívají. Vhodně vytížený pumi je pro člověka příjemným doprovodným psem. V žádném případě se ale toto plemeno nehodí pro stísněné městské prostředí. Jeho hustě zvlněná srst jen nepatrně líná a musí být upravována ve specializovaných obchodech na tuto činnost.

PumiNázvy ve světě

Maďarsky: Pumi

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.