Holandský ovčák

Hollandse Herdershond

Oficiální zkratka v ČR: HHO
Výška v kohoutku: 55-62 cm
Hmotnost: 30 kg
Délka života: 12-13 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 223
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4903 zobrazení     0 komentářů

Nizozemský ovčácký pes, který si ponechal svou původní formu. Jde o strážného psa holandských nížin pro práci u velkých kočovných stád ovcí. Má tři typy: dlouhosrstý, krátkosrstý a hrubosrstý.

Holandský ovčák je rodinný doprovodný a sportovní pes. Je to typický strážný pes; příchylný, vázaný na svého pána, ochotný se podřídit svému pánovi, pracovitý, temperamentní, pozorný a aktivní, ostražitý a připravený k obraně.

Tento inteligentní a velmi chápavý pes vyžaduje od svého pána laskavé a důsledné vedení bez jakékoliv použité tvrdosti. Holandský ovčák je velmi citlivý, vždy stojí na straně svého pána a je schopen přimknout se k osobě s nejkvalitnějším vedením. Jde o agilního a pracovitého psa, který bezpodmínečně vyžaduje smysluplné zaměstnání.

Holandský ovčák je vhodný pro všechny psí sportovní aktivity, od těch hlídacích až po aktivity slepeckého psa. Mezi nejcitlivější psy tohoto plemene patří „dlouhosrstí" psi, následováni „krátkosrstými“ zatímco „hrubosrstí" se dokážou více prosazovat. Není to pes určený pro pohodlné lidi, lze jej ale doporučit i začátečníkům v oblasti chovu psů. O všechny tři typy srsti se dá snadno pečovat; hrubosrstý pes ovšem téměř nelíná.

Holandský ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Dutch Shepherd Dog, Holandsky: Hollandse Herdershond

Foto: http://home.online.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.