Podhalaňský ovčák

Podhalaňský ovčák

Polski Owczarek Podhalanski

Oficiální zkratka v ČR: POO
Výška v kohoutku: 60-70 cm
Hmotnost: 45-69 kg
Délka života: 11-13 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 252
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9939 zobrazení     0 komentářů

Podhalaňský ovčák je původem pastevecký pes k hlídání stád ovcí v tatranské oblasti. Využíván byl hojně i jako ochranný pes na selských usedlostech.

Využitím je Podhalaňský ovčák hlídací a doprovodný pes.

Charakteristika a chování říká o tomto plemeni, že se jedná o typického pasteveckého psa, který ve dne odpočívá a v noci je aktivní. Ke všem vetřelcům se staví nedůvěřivě, je silně teritoriální, ostražitý a kdykoliv připravený k obraně. Je i dostatečně sebevědomý, samostatný a nerad se podřizuje potřebám svého pána.

Od raného mládí je třeba mu vtiskovat schéma cizího člověka, psa a také okolí. Nezbytná je laskavá a důsledná výchova. Podřizuje se pouze chovateli s přirozenou autoritou a schopností vést. Není to pes pro začátečníky, kteří nemají větší zkušenosti s chovem psů. Ten, kdo ví, jak se má k němu chovat, a porozumí mu, najde v něm věrného a přátelského průvodce. Není to pes pro městské nebo bytové prostředí. Podhalaňský ovčák vyžaduje revír, který může strážit a obíhat. Nevyžaduje sice stálou pozornost a zaměstnání, ale potřebuje kontakt s rodinou a dlouhé vycházky, které mu budou simulovat revírní obchůzky. Jinak nemá tento pes žádné další speciální požadavky. O jeho bílou srst se snadno pečuje, i když nadměrně líná.

Podhalaňský ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Tatra Mountain Sheepdog, Polsky: Owczarek Podhalanski

Foto: http://dogs-is-my-life.blog.onet.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.