Katalánský ovčák

Gos d'Atura Catala

Oficiální zkratka v ČR: KTO
Výška v kohoutku: 46-51 cm
Hmotnost: 5-10 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 87
Využití: společník, pastevecký
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3195 zobrazení     0 komentářů

Katalánský ovčák je tradiční hlídací pes ze španělských Pyrenejí v provincii Katalánie a Barcelony. Využívá se jako hlídací a rodinný doprovodný pes.

Katalánský ovčák je velmi čilý, při pohybu v horském terénu je velmi jistý horský ovčácký pes. Také je velmi inteligentní a ostražitý. K cizím lidem se chová dosti zdrženlivě. Katalánský ovčák je učenlivý, dobře ovladatelný a při dobrém vztahu ke svému pánovi je schopen pracovat samostatně.

Neúnavný souputník sportovně založených lidí při joggingu, jízdě na kole nebo na turistických pochodech. Vyžaduje pohyb a zaměstnání. Je dobře využitelný pro různé činnosti a týmový sport. Příjemným rodinným a doprovodným psem se může stát pouze po náležitém pracovním vyžití a po vybudování laskavého vztahu se svým pánem. Tento robustní a nenáročný čtyřnohý přítel miluje pohyb ve volné přírodě, a to za každého počasí. Velmi čilý a vždy k akci připravený Katalánský ovčák ovšem není žádným miláčkem pro pohodlné lidi a v žádném případě není vhodným psem pro městský způsob života, protože vyžaduje kolem sebe dostatek prostoru. Jeho hrubá srst s hustou podsadou vyžaduje od svého majitele pravidelnou péči. Hladkosrstí psi takovou péči samozřejmě nevyžadují.

Katalánský ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Catalan Sheepdog

Foto: http://www.gopetsamerica.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.