Pyrenejský ovčák

Pyrenejský ovčák

Berger des Pyrénées á poil long

Oficiální zkratka v ČR: POD
Výška v kohoutku: 38-54 cm
Hmotnost: 23-32 kg
Délka života: 16 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 141
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5032 zobrazení     0 komentářů

Pyrenejský ovčák je dlouhosrstý ovčák a je využíván jako horský hlídací pes ve francouzských Pyrenejích.

Co se týče využití, je pyrenejská ovčák klasifikován jako sportovní rodinný a doprovodný pes. Dodnes i je toto plemeno angažováno i jako hlídací pes.

Pyrenejský ovčák je statečný a chytrý pes, oddaný svému pánovi. V případě nutnosti je schopen jednat zcela samostatně. Je temperamentní, ale ne nervózní, a velice ostražitý. Občas rád štěká a k cizím lidem se chová značně nedůvěřivě.

Tento velmi čilý a inteligentní pes je vždy připravený k akci. Vyžaduje však od svého pána důslednou a citlivou výchovu a dostatek zaměstnání v podobě smysluplných úkolů.

Z těchto důvodů je vhodný pro sportovně založené lidi, neboť tento „chytrák" patří mezi ovčácké psy, kteří jsou ochotni pracovat za každého počasí. Nejde tedy o žádného psa pro domácí kanape! Dobře se mu daří v aktivních a činorodých rodinách, a to jak v městském, tak i ve venkovském prostředí. Pyrenejský ovčák je velmi robustní a v dobré péči se dožívá vysokého věku. V husté, středně dlouhé až dlouhé srsti se mohou tvořit chumáče nebo plošné žmolky, které je nutné pravidelně vyčesávat. Jinak nečiní péče o srst tohoto plemene majiteli žádné potíže.

Pyrenejský ovčákNázvy ve světě

Anglicky: Berger des Pyrénées á Poil long

Foto: http://www.lebonchien.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.