Kuvas

Kuvasz

Oficiální zkratka v ČR: KUV
Výška v kohoutku: 66-76 cm
Hmotnost: 37-62 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: I. - Ovčáci a honáčtí psi
Číslo standartu: 54
Využití: společník
velikost písma:  A A A
14.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5155 zobrazení     0 komentářů

Kuvas je původem pastevecký pes asijského původu. Ve středověku byl nasazovaný k lovu vlků a dokonce medvědů. Později pracoval jako strážný pes na velkých usedlostech. V době maďarského povstání v roce 1956 byl Kuvas téměř vyhuben, když vojáci každého bránícího psa zastřelili. Kuvas bývá často využíván jako doprovodný pes.

Charakterově je Kuvas velmi sebevědomý, svéhlavý a temperamentní pes. Chová se velmi teritoriálně a ostražité, vždy připraven k obraně. K vetřelcům ve svém revíru se chová nepřístupně až nedůvěřivě, k cizím psům je nesnášenlivý. V cizím prostředí je spíše zdrženlivý. Má dobře vyvinutý lovecký pud.

Kuvas není psem pro chovatele začátečníka, neboť vyžaduje důslednou odbornou výchovu. I když se v rodině musí podřídit, nikdy se nevzdává svého dříve získaného postavení. Pro sportovní aktivity je toto plemeno zcela nevhodné, ale může z něj být vychován záchranný nebo stopařský pes. Tento pes má také dobře vyvinutý přirozený ochranný pud. Vyžaduje pohyb a možnost strážit dobře oplocený revír. Kuvas je vhodný pro lidi, kteří touží po těsném kontaktu se psem, o jehož zaměstnání se nemusí stále starat. O srst kuvase se snadno pečuje, i když toto plemeno extrémně líná.

KuvasNázvy ve světě

Anglicky: Kuvasz

Foto: http://puppydogweb.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.