Varan nilský

Varanus niloticus

Výskyt: Afrika
Velikost: 150-200 cm
Hmotnost: Až 30 kg
Počet vajec: Až 65 ks
Inkubace: 130-220 dnů
Krmivo: Vejce, savci, ryby, hmyz
velikost písma:  A A A
31.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12723 zobrazení     0 komentářů

Varan nilský se ve volné přírodě vyskytuje v Africe, na tomto kontinentu obývá oblasti na jih a východ od Sahary, žije poblíž řek, jezer a bažinatých oblastí.

V dospělosti dorůstá tento ještěr délky těla od 1,5-2 metrů (vzácněji až 2,4 metry. Tmavě zbarvené tělo je poseté žlutými skvrnami. Na ocase a hřbetě se nachází úzké, příčně orientované a žlutě zbarvené skvrny. Žluté břicho je černé skvrnité. Veslovitý ocas se uplatňuje při plavání, ale je funkční i jako chápavý při lezení po větvích.

Pro jednoho varana nilského potřebujeme terárium o minimální velikosti 200 x 150 x 200 centimetrů; lepší by ale byla hned jedna místnost věnovaná těmto ještěrům. Vodní část terária by měla mít různě hluboké oblasti. Na dno položíme pokud možno bezprašní směs písku a zeminy, ve které by si mohli chovaní varani vyhrabávat své oblíbené dlouhé chodby. Rovněž je vhodné umístit do terária i misku s pitnou vodou, stejně jako silné větve umožňující jak lezení, tak úkryt pro pocit bezpečí vašich chovanců. K úkrytu vložíme i několik kmenů, případně vybudujeme v teráriu stabilní skalku z kamenů (v případě zhroucení hrozí až smrt zvířete).

Varan nilský má být v zajetí krmen drobnými savci, vejci, rybami, hmyzem a mlži.

Varan nilskýNázvy ve světě

Anglicky: Nile Monitor, Německy: Nilwaran, Chorvatsky: Nilski varan, Slovensky: Varan nílsky

Foto: http://www.twoamigosimportsandexports.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.