Leguán leopardí

Gambelia wislizenii

Výskyt: Mexiko
Velikost: 35 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubace: 35-50 dnů
Krmivo: Hmyz, myši
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6164 zobrazení     1 komentář

Leguán leopardí obývá USA, od Údolí smrti až po jihovýchodní Oregon; rovněž severní Mexiko.

V dospělosti dorůstá délky těla až 35 centimetrů, z toho 75 procent tvoří ocas. Základní zbarvení těla je šedé, hnědé nebo béžové. Hřbetní strana má „leopardí" kresbu složenou z tmavých skvrn (odtud druhový název tohoto leguána). Břišní strana těla je světlá. Od leguána leopardího existuje několik vyšlechtěných barevných aberací. Známá je i jeho teplotní barvoměna, od světlých až po tmavé tóny, která umožňuje řídit termoregulaci. Samečci jsou menší než samičky a mají dvě větší postanální šupiny.

Pro jeden pár si musíme opatřit terárium o minimální velikosti alespoň 160 x 50 x 60 centimetrů, ale nádrž dlouhá alespoň 180 centimetrů bude samozřejmě výhodnější. Na dno a alespoň část zadní stěny nalepíme kamenné plotny a na třetinu dna terária položíme 10-15 centimetrů vysokou vrstvu písku a kamení. Interiér doplňují větší kameny ke slunění, vhodné pítko a úkryty ve stabilní skalce. Leguán leopardí potřebuje k aklimatizaci v teráriu šest měsíců nebo i déle.

Leguán leopardí konzumuje v zajetí běžně dostupný hmyz, ale rovněž i mláďata myší, občas i rostlinnou složku, jako jsou pampelišky a jiné druhy rostlin.

Leguán leopardíNázvy ve světě

Anglicky: Lagartija-leopardo Narigona

Foto: http://richard-seaman.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

27.04.2015, 09:20
Dobrý den, nevíte kde se dají sehnat nebo nějakého chovatele doporučit?