Leguánek malachitový

Leguánek malachitový

Sceloporus malachiticus

Výskyt: Mexiko, Panama
Velikost: 15 cm
Březost: 8 týdnů
Počet mláďat: 3-5 ks
Krmivo: Cvrčci, švábi, mouchy
velikost písma:  A A A
02.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17571 zobrazení     3 komentáře

Leguánek malachitový obývá jižní Mexiko až Panamu.

V dospělosti dorůstá délky těla kolem 15 centimetrů. Typické pro samečka je smaragdové zelené zbarvení hřbetní strany těla a temene hlavy, jakož i tyrkysové břicho a ocas. Samičky jsou ne nenápadné, hnědé až tmavohnědé. Barvoměna je závislá na změně teploty okolního prostředí.

Pro jeden pár leguánka malachitového potřebujeme terárium o velikosti alespoň 100 x 60 x 120 centimetrů. Směs zeminy a mulčovací kůry musíme na několika místech udržovat stále vlhkou.

V jedné části terária by měla být asi pět centimetrů vysoká vrstva písku, aby se do ní mohli ještěři zahrabávat. K lezení jim poslouží několik vhodně umístěných větví, rovněž jsou dostačující kořeny a stromová kůra. K tomu účelu upravíme i zadní stěnu, kterou obložíme korkovými deskami nebo hrubou kůrou. Do terária zasadíme vhodné druhy rostlinstva, mezí které patří například bromélie, různé kapradiny a filodendron. Důležitá je rovněž i miska s vodou.

Leguánek malachitový požírá cvrčky, šváby, zavíječe voskové a mouchy. Poněvadž je tento druh náchylný k obezitě, dodržujeme dvakrát týdně půst, kdy vůbec nekrmíme a pro jistotu krmíme moučnými červy jen výjimečně.

Leguánek malachitovýNázvy ve světě

Anglicky: Emerald Swift

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.05.2017, 14:13
já jsem se šikla rovnou ke 4 kouskům a to za hubičku a ve zveráči v prostějově,mám skupinku 1+3,za rok budu mít mladé,mimozemstan22@seznam.cz
25.09.2016, 20:38
Dobrý deň, určite sa zájdite pozrieť na burzu tam je dosť veľká pravdepodobnosť, že ich budú mať. Kupovať zo zooshop-ov nemá zmysel. Dnes som navštívia burzu u nás v Trenčíne a mali ich tam.
05.07.2016, 09:22
Dobrý den, prosím o info. Sháním tento druh leguánka smaragdového, ale nemohu nic najít. Nemohl by mi někdo pomoci prosím. Děkuji.