Leguánek maskovaný

Leguánek maskovaný

Leiocephalus personatus

Výskyt: Karibik
Velikost: 23-28 cm
Březost: 3 týdny
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubace: 60-70 dnů
Krmivo: Cvrčci, švábi, hmyz
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6414 zobrazení     0 komentářů

Leguánek maskovaný obývá Karibik, ostrov Hispaniola. Vyskytuje zde se na písčitých plážích a ve světlých lesích.

V dospělosti dorůstá délky těla maximálně od 23 do 28 centimetrů. Popisuje se až 12 poddruhů tohoto druhu leguánka. Samičky jsou o málo menší než samečci a zbarvené pouze v různých odstínech hnědi. Samečci leguánka maskovaného mají nízký hřbetní hřeben, který zasahuje až ke špičce ocasu. Boky mohou být různě červené, s bělavými, tyrkysovými nebo nažloutlými šupinami. Zadní končetiny jsou žluté až nazelenalé.

Pro jeden pár leguánka maskovaného potřebujeme terárium o rozměrech 100 x 80 x 50 centimetrů (samozřejmě nabídnuté větší rozměry tomuto zvířeti jen prospějí). Na dno položíme jílovitý a písčitý substrát; na některých místech nádrže může být i rašelina, zemina nebo listí. Důležité je udržovat v teráriu prostředí s různou vlhkostí. Úkryty, ale i místa k prezentaci vybudujeme z dutých kořenů a malých kup štěrku. Úkryt umožní také různé houštiny nebo travnaté porosty (i umělé).

Leguánek maskovaný požírá cvrčky, šváby, luční plankton, housenky a imaga zavíječe voskového, mouchy, pavouky, drobný zophobas, strašilky. Občas ho zaujme i rostlinná potrava, jako květy a bobule.

Leguánek maskovanýNázvy ve světě

Anglicky: Green-legged Curly-tailed Lizard

Foto: http://www.free-pet-wallpapers.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.