Bazilišek dlouhonohý

Laemanctus longipes

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 70 cm
Počet vajec: 5 ks, několikrát ročně
Inkubace: 60-70 dnů
Krmivo: Cvrčci, sarančata
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10018 zobrazení     0 komentářů

Bazilišek dlouhonohý obývá ve volné přírodě Honduras, jižní Mexiko, Guatemalu, Kolumbii a Venezuelu. Obývá v těchto zemích tropický prales.

V dospělosti dorůstá délky těla kolem 70 centimetrů, z toho připadá zhruba 3/4 délky na ocas. Bazilišek dlouhonohý mění zbarvení těla v závislosti na náladě od světle až tmavě zelené po hnědou. Od špičky čenichu probíhá přes ucho až po lopatkové pásmo žlutozelený proužek. Tento druh nemá hřbetní hřeben, ale vzadu na hlavě nese neozubenou kuželovitou, hladce lemovanou přilbu. Samečci se snadno rozeznají od samiček podle přítomnosti velmi zřetelných hemipenisových kapes. Svým zbarvením je bazilišek dlouhonohý maskován a přizpůsoben prostředí, které obývá.

Pro jeden exemplář potřebujeme terárium o rozměrech 80 x 60 x 90 centimetrů, může být však větší, zejména vyšší. Dno terária vyplníme kokosovou nebo piniovou zeminou nebo směsí obou. Důležité je, aby zemina na dně zadržovala vlhkost. Nezbytná je i větší nádrž s vodou a k udržování vlhkosti každodenní ranní a večerní rosení z ručního rozprašovače. V teráriu nesmí chybět ani četné větve k lezení a robustní rostliny, stejné jako vhodné úkryty.

Bazilišek dlouhonohý požírá sarančata, cvrčky, zavíječe voskového.

Bazilišek dlouhonohýNázvy ve světě

Německy: Kronbasilisk

Foto: http://www.discoverlife.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.