Agama Henrylawsonova (trpasličí)

Pogona Henrylawsoni

Výskyt: Austrálie
Velikost: 25-30 cm
Krmivo: Sarančata, cvrčci, ovoce, zelenina
velikost písma:  A A A
04.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13908 zobrazení     2 komentáře

Agama Henrylawsonova, rovněž nazývána agama trpasličí, je rozšířena v Austrálii; konkrétně obývá tento druh Queensland a ostatní na něj navazující regiony. V těchto zemích žije v polopouštích na černozemních půdách.

Agama Henrylawsonova dorůstá v dospělosti délky těla 25-30 centimetrů, z toho celá polovina připadá na ocas. Agama Henrylawsonova má základní zbarvení těla pískové, s tmavou kresbou. Přední končetiny jsou krátké a poměrně silné. Samečci jsou většinou menší než samičky, ale zase mají širší hlavu, viditelné hemipenisové kapsy a mohutnější stehenní póry.

Pro jeden pár této agamy potřebujeme terárium o minimálních rozměrech 150 x 80 x 80 centimetrů. Dno je složené ze směsi písku a jílu. Vrstva této směsi by měla být alespoň 15-20 centimetrů vysoká, neboť agamy se s oblibou hrabou v zemi. Ke šplhání a skákání rozmístíme v teráriu v odpovídající vzdálenosti větve a také kameny.

Úkryty a odpočívadla připravíme z kůry korkovníku, neméně důležitá je i koupací vanička, která ale nesmí být příliš hluboká.

Jako potravu konzumuje agama Henrylawsonova sarančata, cvrčky, larvy potemníka brazilského (zophobas), ovoce, zeleninu, jetel, pampelišky, housenky zavíječe voskového. Pozor! Žádnou brukev ani salát nepředkládáme, protože vyvolávají nadýmání.

Agama Henrylawsonova (trpasličí)Názvy ve světě

Anglicky: Lawson's Dragon, Německy: Zwergbartagame, Maďarsky: Henry Lawson szakállasagámája, Polsky: Agama brodata karłowata

Foto: http://www.aussiepythons.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.10.2020, 12:54
Taková malá skoro "vousatka'"
31.10.2018, 20:48
Tuto Agamu mám doma už přes 4 roky. Můžu se zeptat, kolika let se dožije?