Pralesnička harlekýn

Dendrobates leucomelas

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 4 cm
Hmotnost: 3 g
Počet vajíček: 12 ks
Inkubace: 14 dnů
Přeměna pulce v žábu: 65-85 dnů
Krmivo: Cvrčci, octomilky
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10688 zobrazení     0 komentářů

Pralesnička harlekýn je rozšířena v Brazílii, Kolumbii, Venezuele, Guayaně. Velikosti dorůstá tato pralesnička maximálně 4 centimetry. Základní zbarvení této žáby se žlutými příčnými pruhy je černé. Existují i barevné varianty se zelenými nebo oranžovými pruhy. Samečci jsou menší než samičky a prsty mají opatřené velkými přísavnými poduškami. Pralesnička harlekýn obývá deštné pralesy. Zajímavé je u tohoto druhu rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve až vylíhlí pulci jsou přenášeni samičkou na zádech do vody v blízkosti.

Pro jeden pár pralesničky harlekýn je vhodné terárium o velikosti 50 x 50 x 50 centimetrů. Dno by mělo být kryté zeminou a zadní stěna kokosovými vlákny. Terárium musí být hustě zarostlé mechem, kapradinami, popínavými rostlinami a broméliemi, ve kterých nalézají pralesničky i úkryt, ve kterém se cítí bezpečně. Nesmí chybět ani velká a mělká nádoba s vodou. Pro výrobu vzdušné vlhkosti použijeme buď vhodný rozprašovač, nebo kropicí zařízení. Jedovatý kožní sekret vylučovaný pralesničkami ve volné přírodě se v zajetí detoxikuje přes potravu (mravenci).

Jako potrava slouží pro pralesničku harlekýn drobní cvrčci, octomilky, chvostoskoci, luční plankton.

Pralesnička harlekýnNázvy ve světě

Anglicky: Yellow-banded Dart Frog, Německy: Gelbgebänderter Baumsteiger, Polsky: Drzewołaz żółtopasy, Španělsky: Sapito minero

Foto: http://www.reptilia.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.