Taricha kalifornská, je jak již napovídá její druhový název rozšířena v Kalifornii. S výjimkou letních měsíců pobývají jedinci tohoto druhu vždy ve vodě.
Dorůstá délky těla až 20 centimetrů. Hřbet má taricha kalifornská zbarvený hnědě, břicho oranžově. Ocas je mohutný a delší než tělo s hlavou. Samečci mají rozšířený ocasní lem, tmavé zrohovatělé drápky na prstech a více zduřelé okraje kloaky (zejména v období rozmnožování).
Rozmnožují se ve vodním prostředí. Samice nasávají kloakou spermatofory samců. Po metamorfóze vylézají dospělci z vody. Pro dva, či tři dospělé exempláře volíme nádrž o rozměrech 60 x 30 centimetrů. Výška vodního sloupce má být 20 až 30 centimetrů. Na hladině naaranžujeme plovoucí ostrůvek z korku nebo z kůry, přes který mohou mloci opouštět vodní prostředí. Vhodné úkryty vytvoří hustý porost vodních rostlin. Nutná je instalace filtrační pumpy. Na dno suchozemské části nasypeme hrubý písek nebo směs písku a zeminy. K úkrytu poslouží i různé kořeny nebo kůra korkovníku. Úspěšnému rozmnožování musí předcházet období zimního spánku. Potrava Pouze drobná zvířena nebo kousíčky jiné potravy: larvy komárů (živé nebo zmražené), žížaly, svinky, cvrčci apod.
Komentáře ke zvířeti