Ještěrka zelená

Lacerta viridis

Výskyt: Evropa
Velikost: 30-50 cm
Hmotnost: 21 g
Počet vajec: 5-21 ks
Inkubace: 42-56 dnů
Krmivo: Hmyz, měkkýši
velikost písma:  A A A
05.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8718 zobrazení     4 komentáře

Ještěrka zelená se u nás vyskytuje jen na jižní Moravě, v Čechách v kaňonech Vltavy a Berounky a na Labi, obvykle na skalnatých místech, také na vinicích či v opuštěných pískovnách. Dorůstá kolem 30 centimetrů délky, na jihu Evropy však až 50 centimetrů. V jarní době samci mezi sebou svádějí urputné souboje a mnohdy přijdou o ocas. Ten jim však za několik týdnů zase doroste.

Samice, která není tak zeleně zbarvená, klade v květnu nebo červnu 5 až 21 vajec, která zahrabává do písku. Mláďata se líhnou za 6 až 8 týdnů. Ještěrky zelené jsou převážně masožravci. Jedí hlavně hmyz, zejména pak brouky a rovnokřídlé. Případně si poradí i s drobnějšími plazy, ptáky či hlodavci.

Jde o druh s denní aktivitou, která je závislá na teplotních podmínkách a dostatku slunečního záření. Většinou se pohybuje po zemi, ale je také obratným lezcem po stromech. V době páření vytváří páry, které společně zůstávají po dobu několika týdnů.

Aktivní jsou ještěrky zelené od března (některé až od května) až do přelomu září a října. Přezimuje ve skalních puklinách, norách nebo v dutinách stromů. Zajímavostí je, že aktivita dospělých jedinců končí dříve než je tomu u mláďat. Je to dáno i tím, že mladé ještěrky aktivují po zimní hybernaci už při 12°C, ty starší teprve při 15°C.

Potrava se skládá z hmyzu a měkkýšů, ale velcí jedinci sežerou i drobná mláďata jiných plazů.

Osobně jsem měl možnost pozorovat tohoto krásného plaza ve volné přírodě v Národním parku Podyjí, nedalo městečka Hardegg. Na jižním svahu, kde se slunko v letních horkých dnech opírá plnou silou, se slunilo hned několik ještěrek. Na první pohled mě překvapila velikost těchto zvířat, která jsou v porovnání s ještěrkou obecnou podstatně větší a mohutnější. Podruhé jsem se s ještěrkou zelenou setkal Hadcově stepi u Mohelna.

Ještěrka zelenáNázvy ve světě

Anglicky: Green Lizard, Německy: Smaragdeidechse, Chorvatsky: Obični zelembać, Italsky: Ramarro, Maďarsky: Zöld gyík, Polsky: Jaszczurka zielona, Rumunsky: Guşter, Rusky: Зеленая ящерица, Slovensky: Jašterica zelená

Foto: http://fr.treknature.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.03.2019, 16:46
Mužu se zeptat kolika let se dožívá?
27.12.2018, 11:35
Můžu se zeptat kolik stojí Ještěrka zelená a jinak je ke koupi
13.07.2017, 17:31
Mohla bych se prosím zeptat jestli se dá koupit a když ano tak kde děkuji za všechny odpovědi
13.07.2017, 17:31
Mohla bych se prosím zeptat jestli se dá koupit a když ano tak kde děkuji za všechny odpovědi