Želva zelenavá

Želva zelenavá

Testudo hermanni

Výskyt: Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Turecko
Velikost: Až 30 cm
Hmotnost: Až 2,8 kg
Počet vajec: 2-8 ks, 2-3x za rok
Inkubační doba: 60-100 dnů
Krmivo: Rostlinná potrava
velikost písma:  A A A
17.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný, Jiří Jetmar     50157 zobrazení     5 komentářů

Na rozdíl od želvy vroubené (Testudo marginata), má želva zelenavá nesrovnatelně větší areál rozšíření. Vyskytuje se v celé jižní Evropě. Začneme-li od severu, známé lokality jsou v Rumunsku, Bulharsku, západním Turecku, Řecku včetně celého Peloponésu, Albánie, celé uzemí bývalé Jugoslávie, také a to je méně známo, původní populace T. hermanni boettgeri se údajně vyskytují i v severovýchodní Itálii. Tyto želvy preferují spíš nižší polohy a nevyhýbají se ani obhospodařovaným a frekventovaným oblastem. V oblastech (Peloponés) výskytu T. marginata kopíruje v podstatě horní hranice jejich rozšíření, až na výjimky, dolní hranici výskytu tohoto druhu. Vzhledem k takto rozsáhlému rozšíření se i jednotlivé populace od sebe dosti liší, zejména velikostí a zbarvením. Jedinci (samičky) z jižního Peloponésu dosahují průměrné velikosti karapaxu spíše pod 20 cm a váhy do 1,80 kg, zatímco samičky například z lokalit v Makedonii běžně dosahují až 30 cm a 2,80 kg, samečci dorůstají u tohoto druhu v průměru vždy menších velikostí.

V přírodě žije želva zelenavá podobně jako T. marginata v „rozvolněných“ skupinách, ve kterých se jednotliví členové dobře znají. Samečci, výjmečně pak i samičky, čas od času přebíhají od jedné takové skupiny ke druhé. Pro samečka tohoto druhu je daleko náročnější „etablovat“ se ve skupině starousedlíků než například u T. marginata. Jejich souboje i namlouvání samiček jsou z našeho, lidského pohledu podstatně brutálnější. Souboj dvou i více samečků želv zelenavých probíhá tak, že se pánové v první řadě zastrašují syčením, výhružným otevíráním tlamy a kroužením okolo sebe. V případě, že i tak impozantní předvedení vlastní síly nezbaví soupeře bojovné nálady, následuje brutální útok. Samečci do sebe prudce naráží krunýřem, snaží se jeden druhého odtlačit do nevýhodné pozice a převrátit na záda. O kousance do končetin a hlavy nebývá nouze. Vyjasní-li se, kdo je větší šéf, poražený sameček zběsile prchá z místa porážky.

Je zvláštní, že probíhá-li takový souboj v zajetí, například v dostatečně velkém venkovním výběhu, poražený sameček často prchá tak dlouho a usilovně, že se nezřídka ocitá po oběhnutí celého výběhu, ve výchozí pozici, tj. vedle svého silnějšího soupeře. Agrese ale již dále nepokračuje a samečci se po svém, jistě namáhavém výkonu, jsou schopni klidně pást vedle sebe. K takovému extrému však dochází většinou při setkání dvou neznámých samců. Dojde-li k nedorozumění u „starých známých“ bitva se omezí na zastrašování a čistě symbolický útěk slabšího. Také námluvy má želva zelenavá z našeho lidského pohledu dost brutální. Sameček oťukáváním a okusováním se snaží přimět samičku aby zůstala na místě a on se mohl zhostit svého úkolu. Při vyjasnění vzájemných vztahů, však nedělá chov ani ve větších skupinách výraznější problém.

Želva zelenaváNázvy ve světě

Anglicky: Herman's Tortoise, Německy: Griechische Landschildkröte, Francouzsky: Tortue d'Hermann, Chorvatsky: Obična čančara, Maďarsky: Görög teknős, Polsky: Žółw grecki, Rumunsky: ţestoasa de uscat bănăţeană, Slovensky: Korytnačka zelenkastá, Španělsky: Tortuga mediterránea

Foto: http://cs.balcanica.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.02.2020, 15:02
Želva je nej zvíře když neberu koně a mam tu želvu doma jako domácího mazlíčka líbí se mi je to prostě nejlepší suchozemske zvíře
03.02.2018, 15:12
Nádherný živočich ,potřebuje spoustu péče ,prostoru a hlavně zkušeného a připraveného chovatele který se nebojí zimovat a může zajistit ideální podmínky po celý rok.
17.04.2017, 19:24
tuhle želvu zelenavou mám doma žere gramule rybý, listy panpelišek, sálát, pak bude spokojená musíte mít docela velké terárium vždy se dere ven že hce líst po koberci nebo po stole. dožívá se 70 let . musí mít světlo UW na zahřátí.
16.03.2017, 10:54
no hlavne že to je želva :-D :-)
16.03.2017, 10:53
super mám ráda želvi a tuhle Želvu Zelenavou sem dostala k vánocum :-)