Husa cellská

Anser anser f. domesticus

Původ: Německo
Hmotnost: 6-6,5 kg
Roční snáška: 15-20 ks
Inkubační doba: 30 dnů
Průměr kroužku: 24 mm
Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
velikost písma:  A A A
21.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3849 zobrazení     0 komentářů

Husa cellská je plemeno hus vyšlechtěné v Německu - Dolním Sasku v okolí Celle z místních krajových hus. Jako samostatné plemeno uznáno v roce 1948. Jde o nenáročné, otužilé husy vhodné zejména pro extenzivní podmínky s možností přirozené pastvy. Většina hus má zachovaný pud sezení na vejcích.

Jde o plemeno středního tělesného rámce s nepříliš vysokou oválnou hlavou, středně dlouhým, silnějším a mírně prohnutým krkem a silnými světle masově zbarvenými běháky. Trup je středně dlouhý, širší, mírně zvednutě nesený s nepříliš velkým jednoduchým podbřiškem.

Hmotnost se pohybuje u housera v rozmezí 5,5 - 6,5 kg a u husy 4 - 6 kg.

Mají zajímavé žlutě divoké zbarvení, u kterého je šedohnědá a šedá barva divokého (šedého) zbarvení nahrazena okrově hnědou barvou.

Husa cellská náleží do řádu vrubozobí. Zástupci tohoto řádu jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem.

Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Dalším znakem vrubozobých jsou krátké, poměrně vzadu postavené končetiny a všechny prsty kromě zadního spojené plovací blánou. Většina vrubozobých jsou dobří plavci, někteří se za potravou potápí, silné nohy jim pak slouží jako výkonná vesla. Na zemi jsou naopak vrubozobí poněkud neobratní.

Husa cellskáNázvy ve světě

Anglicky: Celle Goose, Německy: Celler Gans, Francouzsky: Oie de Celle

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.