Zrzohlávka rudozobá

Netta rufina

Výskyt: Bodamské jezero
Délka: 56 cm
Hmotnost: 900-1200 g
Počet vajec: 7-10 ks
Inkubační doba: 28 dnů
Průměr kroužku: 9 mm
Potrava: Převážně rostlinná
velikost písma:  A A A
22.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3789 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Zrzohlávka rudozobá je velká a mohutná 56 cm dlouhá kachna (o hmotnosti až 1 kg), jež tvoří jakýsi přechod mezi kachnami plovavými a potápivými. Kačer má ve svatebním šatě rezavě červenou hlavu a krk, zobák, nohy a oči mají barvu červeného pečetního vosku, šedý zobák samice má červenavou špičku. Peří na hlavě je zvláště u samce prodloužené - vypadá proto, jako by měl příliš velkou hlavu. V šatu prostém je hlava kačera popelavě šedá, jinak se podobá samici, která je hnědošedá a má světlé líce. Zrzohlávky se často potápějí a zůstávají v hlubině potopené až půl minuty. Vzlétnout z vody mohou jen po kratším rozběhu. Rády a často vystupují na souš, kde se čistí a odpočívají. Jsou tiché, jejich hlas je vrzavý.

Prostředí

Rákosinami zarostlá jezera s volnou vodní plochou a bohatou flórou pod hladinou, v zimě se zdržují i na lagunách. Kačeři opouštějí v červnu své samičky a odlétají někdy přes sto kilometrů na svá tradiční místa, kde pelichají do prostého šatu a jsou přitom po několik týdnů neschopni letu. Brzy po tomto pelichání dochází k pelichání částečnému, při němž kačeři zase počátkem listopadu získávají svatební šat. Známým místem, kde tyto kachny přepelichávají, je Bodamské jezero.

Rozmnožování

Kačeři předvádějí od podzimu až do časného jara společenský tanec, který má přesná pravidla. Za jarního tahu jsou už kachny v párech. Kachna si vybírá místo a zde si staví hnízdo. Nápadně často klade větší počet zrzohlávek vejce do jednoho hnízda, často tolik, že je nemohou vysedět. Sezení na obvykle 7 až 10 vejcích trvá 28 dní a odbývá se zvláště v květnu a v červnu.

Potrava

Převážně rostlinná. Zrzohlávky rudozobé ji získávají jak v mělké vodě, tak i v hlubinách do čtyř metrů.

Zrzohlávka rudozobáNázvy ve světě

Anglicky: Red-crested Pochard, Německy: Kolbenente, Dánsky: Rødhovedet And, Španělsky: Pato Colorado, Finsky: Punapäänarsku, Francouzsky: Nette rousse, Islandsky: Kólfönd, Italsky: Fistione turco, Japonsky: Akahashihajiro, Japonsky 2: アカハシハジロ, Holandsky: Krooneend, Norsky: Rødhodeand, Polsky: Hełmiatka, Portugalsky: Pato-de-bico-vermelho, Rusky: Красноносый нырок, Slovensky: Hrdzavka potápavá, Švédsky: Rödhuvad dykand, Čínsky: 赤嘴潜鸭

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.