Vousák šedolící

Psilopogon pyrolophus

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Velikost: 28 cm
Hmotnost: 115-140 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 13-15 dnů
Potrava: Plody, bezobratlí a příležitostně malí obratlovci
velikost písma:  A A A
28.11.2013     Autor: Adam Bura     5678 zobrazení     0 komentářů

Jedná se o jediný druh monotypického rodu Psilopogon. Nejvíce přibuzný je vousák šedolící vousákům rodu Megalaima.

Tento druh je přibližně 28 centimetrů dlouhý. Vousák šedolící se vyskytuje ve stále zelených (vzácně v opadavých) deštných lesích v nadmořské výšce 1070-2010 metrů. Konkrétně pak obývá horské svahy poloostrova Malajsie a Sumatry. V poslední době jsou také záznamy jeho výskytu z nejjižnějších oblastí Thajska.

V chovech je vousák šedolící velice vzácný, v Evropě jej chová pouze Zoo Plzeň a Krefeld (Německo). Kdysi byl chován také v Zoo Praha.

Vousák šedolící náleží do čeledi vousákovití (Capitonidae), což je čeleď ptáků z řádu šplhavců. Obecně mají zástupci této čeledi velkou hlavu a krátký ocas. Nad silným klenutým zobákem jsou vousy tvořené štětičkovitými péry. Často jsou pestře zbarveni. Známo 81 druhů. Obývají pralesy trop. Afriky, Asie a Ameriky. Hnízdí v dutinách a norách. Většinou se živí plody a semeny, někteří hmyzem.

Vousák šedolícíNázvy ve světě

Anglicky: Fire-tufted Barbet, Německy: Rotbüschel-Bartvogel, Dánsky: Ildskægget Skægfugl, Španělsky: Barbudo Picofuego, Finsky: Kaskasseppä, Francouzsky: Barbu à collier, Italsky: Barbuto ciufforosso, Japonsky: Akafusagoshikidori, Japonsky 2: アカフサゴシキドリ, Holandsky: Vuurpluimbaardvogel, Norsky: Rødbustskjeggfugl, Polsky: Zaroczub, Rusky: Красночубый бородастик, Slovensky: Barbet štetinatý, Švédsky: Eldtofsbarbett, Čínsky: 火簇拟鴷

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.