Aktuálně: 4 336 inzerátů184 008 diskuzních příspěvků17 869 uživatelů

Psí bouda

Psí bouda
Eva Nohelová 27.11.2007, 19:22
32 561 6 minut čtení

Existuje více typů bud a boudiček pro psy. Vždy je však nutné dodržet několik zásad: psí bouda nesmí být příliš malá ani příliš velká, s dostatečně velkými vstupními otvory, musí být suchá a na co mnozí zapomínají - snadno čistitelná. Pes do jednoho roku roste, proto je zapotřebí při stavbě boudy brát v potaz jeho velikost v dospělosti.

Nejoblíbenější, nejpraktičtější a zároveň nejvhodnější je psí bouda s tzv. předsíňkou. Pokud se tedy pro takovou boudu rozhodnete, zde jsou orientační rozměry:

(šířka /délka ”ložnice” /výška /délka “předsíňky” /šířka vstupu pro psa, vše v cm, délkou je myšlena čelní strana)

malá plemena (cca do 35 cm): 50/65/55/40/30

středně velká plemena (cca do 60 cm): 80/95/80/55/45

velká plemena (cca od 60 výše): 95/115/100/70/60

Pokud by jste si chtěli spočítat “přesný” rozměr právě pro vašeho psa, tak vždy se počítá 15 - 20 cm navíc na každou stranu “ložnice”, než kolik je předpokládaná výška a délka psa, aby si zde mohl pes pohodlně lehnout. “Předsíňka” musí být tak velká, aby se pes mohl pohodlně dostat do “ložnice”; více tedy záleží na mohutnosti, jak na délce či výšce psa.

Nikdy nezapomeňte, že velikost vnitřního prostoru se zmenší, pokud bude psí bouda zateplena. Rozměry by měly platit pro vnitřní plochu. Nikdy nedělejte boudu příliš velkou, neboť tak psovi spíše uškodíte než přilepšíte. Velký prostor si pes v zimě nedokáže svým tělesným teplem vyhřát a bouda tak ztrácí své poslání. Výška vchodů by měla být taková, jaká je předpokládaná výška psa, ale vchod do “ložnice” je vhodné zmenšit tím způsobem, že výška otvoru bude odpovídat výšce psa, ale spodní část - cca 20-30% z celkové výšky otvoru od země bude pes překračovat, tedy bude plná, jakýsi práh.

Aby se psí bouda dala dobře čistit, je vhodné ji konstruovat tak, aby se mohla celá přední strana jednoduše vyklopit až na zem, případně ještě lépe - přímo odstranit a kdykoliv opět nasadit, což v letních měsících velmi váš pes jistě uvítá. Pokud toto není možné, měla by být výklopná přinejmenším část nazvaná “ložnice”, či v nejhorším případě alespoň střecha (občasný úklid a dezinfekce boudy je nutná).

Psí bouda

Střechu pokud možno udělejte rovnou a každopádně pevnou, protože většina psů s oblibou na střeše boudy polehává. Vyvarujte se oplechování střechy boudy, pokud pes má možnost na ni vyskočit.

U krátkosrstých a hladkosrstých plemen a plemen s nepříliš hustou podsadou je více než vhodné psí boudu řádně zateplit, a to, pokud možno, ze všech stran. Zateplení se většinou provádí polystyrenem, avšak ten musí být pokryt jiným materiálem (nejlépe opět dřevem, dřevotřískou apod.), aby jej pes neničil. Pro krátkosrstá a hladkosrstá plemena (např. krátkosrstý ohař, dobrman, americký stafordšírský teriér) je velmi vhodné využít topných těles (podlahových desek), která jsou nyní za přijatelnou cenu k dostání a jejichž provoz je po finanční stránce takřka zanedbatelný. V zimních měsících je také velkou pomocí pro udržení tepla v boudě, přikrytí celého vchodu “závěsem”- připevnění těžké látky, deky apod. na vrchní část otvoru. Pes tak může snadno procházet dovnitř a ven, přičemž únik tepla je velmi malý.

Naopak některá plemena (kavkazský ovčák, tibetská doga, aljašský malamut…) s oblibou v zimních měsících polehávají mimo boudu. Pro taková plemena je dostačující jednoduchá psí bouda bez předsíňky a většího zateplení, ale stále je nutné držet se zásady, že každý pes ubytovaný venku musí mít místo, které je stále suché a bez průvanu, a kam se může kdykoliv uchýlit.

Psí bouda

Vnitřní i vnější strany je možné pokrýt snadno umyvatelným materiálem, ale základem boudy by mělo vždy být dřevo.

Psí boudu je vhodné za pomocí dřevěných špalíčků mírně vyvýšit, aby nesála vlhkost a zimu ze země, postačí 5-10 cm. Pokud ji však pokládáte na dřevěnou podlahu kotce, vyvýšení není potřeba.

Pokud nemáte příliš rozměrný kotec, je možné boudu vysunout ven tak, že jedna stěna kotce bude splývat s čelní stranou boudy, čímž pes získá celý prostor kotce. V tom případě je však nutné velmi dobré zastřešení boudy, (tentokrát je možné sáhnout i po oplechování, vlnitém eternitu apod.), neboť do ní nesmí pršet. Nezapomeňte na sklon střechy, aby dešťová voda dobře odtékala. Tepelná izolace psí boudy by měla být co nejlepší a je nutné zamezit sálání vlhkosti ze země i ze stran v deštivém období. Na boudě vystavené všem povětrnostním vlivům si dejte obzvláště záležet, aby byla opravdu účelná a psovi ku prospěchu.

Boudu pro zimní měsíce vystýlejte slámou, případně senem, to je však nutné poměrně často měnit. Jistě se oplatí věnovat trochu času a ušít z juty nebo jiného podobného pevného materiálu velký vak, do kterého slámu či seno vložíte a všechny strany zašijete či zavážete. Tato “matrace” je pro psa velice pohodlná, praktická, snadno se čistí a mění její obsah, pes ji při každém odchodu z boudy neodnáší na svém kožichu ven, a nedrží se v ní paraziti jako je tomu u “opravdových” matrací. Pokud však váš pes patří k těm, kteří vše, co mají v boudě vytáhnou ven, nezbývá než zde volně uložit slámu a postupně ji doplňovat. Případně dobře poslouží i silný koberec, ten je však nutné pravidelně čistit (z důvodu výskytu parazitů).

Psí bouda

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Eva Nohelová

Autorem od: 29.12.2013

Podobné články

Může vás také zajímat