Stavba terária pro plazy

velikost písma:  A A A
10.04.2014, 16:00     Autor: Adéla Dvořáková     33512 zobrazení     9 komentářů

Jestliže si postavíte terárium sami, vyjde vás to mnohem levněji, než kdybyste ho měli kupovat. Navíc si ho uděláte přesně podle vašich představ. Mě osobně stavba terárií i velmi baví. Terárium zvládne postavit i úplný laik. Přestože jsem nikdy s nářadím, stavebním materiálem ani s elektroinstalací nepracovala, stačilo si o tom něco málo přečíst, zapojit fantazii a terárium bylo na světě. Posuďte sami dle fotografií.

Při stavbě záleží, z jakého materiálu terárium bude. Mezi takové dva nejčastěji používané materiály se řadí sklo a OSB desky, přičemž sklo je v dnešní době docela drahé. Já osobně pro agamy preferuji terárium z OSB desek. Je to velmi jednoduchá a také zřejmě nejlevnější varianta. Koupíte OSB desky, necháte si je v obchodě buď nařezat, nebo si je nařežete sami (jestliže k tomu máte nástroje) a doma dáte desky dohromady. Pokud ale máte v plánu dělat 3D stěnu terária, práce zdaleka nekončí. Jestliže ne, máte v podstatě hotovo. Stačí už jen nainstalovat všechny kabely, přidělat větrací mřížky/sítě, lišty na sklo.

Jestliže budete dělat 3D stěnu, strávíte prací na teráriu ještě mnoho času (záleží na velikosti terária). Výsledek ale potom stojí vždy za to a výhody 3D stěny jistě popisovat nemusím (agamy rády pozorují okolí z vyvýšených míst, 3D stěna v podstatě zvětší prostor terária k využívání na maximum atd.). Po nastudování vhodných materiálů jsem se rozhodla k té nejlevnější variantě - základ mých terárií tvoří kombinace polystyrenu a montážní pěny. Poté se vše natře lepidlem na dlaždice a po zaschnutí můžete vše buď natřít barvou, přelakovat nebo popískovat. Já jsem zvolila třetí variantu. Vzhledově vypadá určitě nejlépe. Nyní vám podrobně popíšu postup, jakým můžete 3D stěnu terária udělat.

Příprava - projekt

Dobré je si napřed udělat nějaký plán či náčrtek. Důležité je si dopředu rozvrhnout, kde budou umístěna všechna světla a větrací otvory a podle toho si už trochu rozvrhnout i tvar 3D pozadí.

  1. Krok - nařezání + poskládání desek. Poté si můžeme nechat desky nařezat a udělat do nich díry na kabeláž a větrání. Vše pospojujeme. Strop jsem nespojovala - dělala by se tak špatně 3D stěna. (Terárium na obrázku je dělané z části z dubového dřeva a zčásti z OSB desek - jednoduše z toho, co bylo zrovna k dispozici). Jako materiál můžete použít zkrátka cokoliv, k čemu máte přístup.
  2. Krok - obložení terária polystyrenem. Terárium nejprve obložíme tenčím polystyrenem. Ke stěnám jsem ho lepila pomocí obyčejného silikonu.
  3. Krok - tvarování 3D stěny z polystyrenu a montážní pěny. Nyní podle své fantazie vytvoříme 3D stěnu. Já jsem používala kombinaci polystyrenu a montážní pěny. Polystyren se dá dobře opracovat buď pájkou, nebo horkovzdušnou pistolí. Vše jsem k sobě lepila opět silikonem. Přebytečnou montážní pěnu jsem po zaschnutí ořezala.
  4. Krok - nanášení lepidla na dlaždice. Dohromady jsem dávala 3 vrstvy - na některých místech i 4. První vrstvu jsem udělala řidší a třetí byla již velmi hustá. Každou vrstvu jsem před dalším natíráním nechala jeden den zaschnout. Díky lepidlu na dlaždice se stane 3D stěna opravdu velmi pevnou a nepropustnou. Po zaschnutí všech vrstev je stěna pevná jako kámen. Často se mě lidi ptají, v jakém poměru mají voda: lepidlo namíchat. Nemůžu ale říci nějaký přesný poměr. Vše dělám od oka. Do kýble naleju trochu vody - v závislosti na velikosti plochy například jen 10 cm a postupně přidávám lepidlo na dlaždice. Až se mi zdá hustota ideální, natírám.
  5. Krok - opískování. Tento krok lze sloučit s krokem 4, když do poslední vrstvy lepidla na dlaždice přidáme i písek, abychom získali zrnitou strukturu. V tom případě je ale poté třeba terárium ještě natřít barvou. Jinak bude šedé, nepěkné. Struktura písku ale není tak pěkná, jako když se písek na stěnu přilepí. Proto jsem se rozhodla pro náročnější, ale ve finále lépe vypadající způsob. Zakoupila jsem lepidlo Duvilax BD 20 a postupně jím vždy natřela kousek terária a ten následně posypala pískem. Takovým způsobem jsem udělala 2 vrstvy a v některých místech dokonce 3 a 4. Bylo to velmi náročné a zdlouhavé, ale výsledek stojí za to. Písek jsem zakoupila v Hornbachu - jednalo se o nějaký terarijní substrát s barvou do oranžova. Samozřejmě lze nalepit jakýkoliv písek - záleží, jaký chcete odstín.
  6. Krok - přelakování. Dále jsem zakoupila bezbarvý matný lak, vhodný pro dětské hračky. Toto je velmi důležité - agamy své okolí často olizují. Lak jsem trochu zředila vodou, nalila do rozprašovače na květiny a terárium takto přelakovala ve dvou vrstvách. Písek se tak nebude odlepovat nebo odpadávat.
  7. Krok - tapetování. Jestliže se vám nelíbí vzhled OSB desek, není nic jednoduššího, než terárium natapetovat.
  8. Krok - přidělání vodících lišt na sklo. Zde chci jen upozornit - jestliže se rozhodnete pro vodící lišty, dejte si pozor, aby byla jedna nižší a jedna vyšší. Jestliže budou stejně vysoké, sklo do nich nedáte (jestliže ano, tak s velkými potížemi). Takže spodní lišta by měla mít nižší drážky, než lišta horní.
  9. Krok - dekorace. Nyní máte terárium hotové. Postupně můžete přidělávat různé dekorace. Nejlépe se ke stěnám přichycují pomocí tavné pistole.

Závěr

Zpočátku jsem měla obavy, zda jsem nezvolila příliš malé boční otvory pro větrání. Úplně ale stačí - vzduch v teráriu pěkně cirkuluje, je čistý, není zatuchlý ani těžký (upozorňuji, že mám velmi velký větrací otvor ve stropě).

Jako osvětlení používám zářivku Sylvania Activa T8, 36W, 1200m, jako zdroj UVB záření a tepla výbojku SunLux UV 50W PAR 30 + předřadník a pro případ tam mám také obyčejnou 25W žárovku. Nevěděla jsem, zda bude 50W výbojka stačit k vyhřátí celého terária, ale nakonec stačí, proto tu 25W vůbec nepoužívám. Vše je ovládáno spínacími hodinami, které doporučuji zakoupit každému. Tmavší místa se ještě chystám dosvětlit pomocí LED osvětlení.

V některých místech se mi bohužel prokousali do zadní stěny cvrčci. Díry jsem zadělala hnědým silikonem a je klid.

Adéla Dvořáková Adéla Dvořáková
Autorem od: 02.03.2014
1 článek 0 popisů zvířat

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.10.2021, 09:14
Dobrý den, díky za postup. Chystám se do výroby terarka pro užovku. Budou drobné obměny, ale nápady použiji. Mám dotazy:

1. Není pískování sice hezčí, ale složitější na úklid? Kvůli hrubosti.
2. Kde se dají sehnat vodící lišty pro skla? Hledal sem v Bauhausu, ale tam to nevedou. Počítám, že Hornbach bude stejný. Systém otvírání ještě nemám dořešený. Možný to provedu výklopné.
3. Obložení polystyrenem je nutné? Má to nějaký význam? Lepil bych kousky už rovnou na stěny. Blbej nápad?

Díky
20.04.2021, 13:40
Dobrý den,
Vaše terárium se mi velice líbí a v současné době stavím podobné. Můžete mi prosím prozradit, jaký lak jste použila? Hledal jsem všechno možné, ale lak na hračky je pouze na dřevo, Balakryl UNI a ten prý ve vlhku bobtná...tak nevím
12.11.2019, 22:32
Pokud chcete více inspirace na stavbu terárka, mrkněte na náš portál o stavbě terária mojeterarko.cz
04.03.2018, 01:32
Díky :-) moc si mi pomohla je to docela lehké :-). Lepší si udělat terarko sam než si koupit hotové z obchodu!!!
08.03.2017, 18:26
Paráda jsi opravdu šikulka, klobouk dolu.
O víkendu jse na to vrhnu :-))))
29.09.2016, 14:44
wau.. tak to by asi pro mě bylo dost složité.. Já jsem raději terárko koupila v celku.. Ale dokážu si představit, že bychom s přítelem dali dohromady tu hrubou konstrukci, a pak nakoupili hotovou dekoraci https://www.akvamex.cz/teraristika/dekorace-a-pozadi/ , což už není tak velká finanční položka.. no uvidíme, až budeme pořizovat další terárko :-)
10.08.2016, 09:11
Taky jsme staveli teraria pro Agamky....byla to časově dřina ale máme hotovo..
08.08.2016, 13:50
Tak sama bych to určitě nezvládla. Když jsme pořizovali terárium, oslovili jsme jeden e-shop (Akvamex.cz), kde nám poradili co a jak, a až pak jsme si vše objednali. Vzhledem k mým kutilským (ne)schpnostem a manželově vytíženosti by to ani jinak nešlo :-D
16.07.2015, 07:34
Ahoj moc mě to zaujalo jen mám otázku jak je terárium veliké?