Aktuálně: 4 337 inzerátů190 374 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů

Výroba budek pro ptáky

Výroba budek pro ptáky
Ing. Zbyněk Pokorný 13.11.2014, 20:51
5 885 4 minuty čtení

Na našem území pravidelně hnízdí řada druhů ptáků, kteří ale mají čím dál méně míst, kde mohou hnízdit. Je proto dobré jim takováto místa připravit. Není to však úplně jednoduché. Každý druh potřebuje budku postavenou trošku jinak. Důležité je také místo, kam budku umístíme.

Výroba budek pro ptáky

Jak a z čeho budku vyrobit

Nejčastěji budky vyrábíme ze dřeva, můžeme však použít i jiné materiály. Dřevo však nejvěrněji napodobuje přirozené dutiny, je pro ptáky neškodné a poskytuje příznivé mikroklimatické poměry.

Nevýhodou dřevěných budek je snad jen trošku více práce při zhotovení, díky měkkosti materiálu se do ní lépe dostane kočka či kuna nebo jí může rozbít strakapoud či jiný datlovitý pták.

Sestavení budky ze dřeva

Na jakoukoli dřevěnou budku použijeme prkna o tloušťce 2 - 2,5 cm, která ohoblujeme pouze z jedné strany. Stranu, která bude uvnitř budky necháme neohoblovanou, abychom usnadnili ptákům zachytávání na stěnách. Do dna vyvrtáme jeden až dva otvory, aby mohla odtéct voda a budka dýchala. Dno zásadně připevňujeme mezi stěny, nikoliv ze spodu. Budka musí být otvíratelná, abychom ji mohli po skončení hnízdění vyčistit od zbytků potravy a podestýlky, kterou ptáci do budky nanosí. Životnost dřevěné budky můžeme prodloužit nátěrem fermeží (natíráme však jen vnější strany).

Výroba budek pro ptáky

Jak a kde budku vyvěsit

Je-li to možné, tak vletový otvor orientujeme na jihovýchod. Pověsíme ji na místo, kde nebude vystavena přímému slunečnímu záření a velkému větru. Nejlepší čas na pověšení budky je podzim. Ptáci mají dostatek času budku najít a na jaře zahnízdit.

Sýkorám, rehkovi, lejskovi bělokrkému, brhlíkovi, špačkovi či krutihlavovi se zavděčíte, pokud odpovídající budku pověsíte 3 - 6 m nad zem na nějaký strom v lese, sadě, zahradě, parku, nebo na nějakém remízku.

Lejsek šedý, konipas bílý a rehek domácí vám poděkuje za budku pověšenou ve výšce 2 - 6 m na budově či kůlně nebo na nějaké stavbě na břehu vody.

Sova pálená a sýček přivítá budku 5 - 8 m vysoko zavěšenou uvnitř budovy, například zemědělské usedlosti. Puštík obecný si bude libovat na stromě ve výšce 5 - 8 m na okraji lesa, v parku či zahradě.

Nejvýš chce bydlet poštolka a kalous. Bude se jim líbit v 6 - 10 m na stromě v otevřené krajině.

Výroba budek pro ptáky

Jak ochránit budku před nepřáteli

Pokud chcete mláďata uchránit před nepřáteli, nikdy na budku nepřipevňujte bidýlko. Dbejte na to, aby těsně u výletového otvoru nebyly větve. Vzdálenost vletového otvoru od dna budky by měla být alespoň 15 cm. Před strakapoudem ochráníte mladé ptáky oplechováním okolí vletového otvoru. V místech s vysokým výskytem koček a kun na vletový otvor nasadíme plechový kryt nebo plechovou trubici. Kočky ani kuny se pak do budky hůře dostanou.

Rehkovník je dalším častým typem budky. Osídlují ho s oblibou rehci domácí, lejsci šedí a konipasi. Měl by mít rozměr dna (minimálně) 12 x 13 cm, vnitřní výšku budky 14 cm, vletový otvor dvě třetiny přední stěny a výšku zavěšení 2 - 3 m nad zemí. Rehkovníky umísťujeme na zahradních zdech, pod střechy obytných i hospodářských budov, nebo i na stromy. Vždy však na místa ne příliš rušná a tak, aby odpolední slunce nesvítilo přímo do budky. Zásady pro jejich výrobu jsou takřka stejné jako u předcházejících, jenom vletový otvor tvoří zmiňované dvě třetiny přední stěny.

Výroba budek pro ptáky

Podělte se s námi o názor na tento článek →

Podobné články

Může vás také zajímat