Když jsem hledal rušvana, narazil jsem něke (a nyní neumím dohledat), že rušvan byla vlastně česká čejka s barevným ocasem. Bohužel, i když jsem více než 65 chovatelem, o barevné holuby jsem se nezajímal. Celoživotně se můj holubářský zájem točil kolem českých voláčů sivých a poštovních holubů až do “získání” alergie. Takže skutečně tápu. Ale asi je jedno, jak vlastně rušvan vypadal. V dnešní době, kdy holubářů je poskrovnu, bylo by dobře udržet alespoň ta národní plemena, která zatím mají své chovatele. A mezi ně patří české čejky, lysky, bubláci, moravští pštrosi, sležsští barevnohlávci a volatá plemena českého a moravského původu.
Dobrý deň, chovám holuby na kraji malinkého mestečka, a mám tu problém s mačkami, ktoré tu bývajú všade - sú to túlavé mačky čo nikomu nepatria len sa tu túlajú po okolí a robia škody, mne tie mačky už zožrali 3 kurence a 3 holuby. Mám nad holubníkem fotopascu a tie mačky si sadnú na holubník a škrabkajú na pletivo, už mi raz jeden velký kocúr vyrazil dvierka pre holuby a v noci mi z holubníka vytahal holuba. Chcem si kupiť pachový odpudzovač mačiek, ale sa bojím či to neodpudí aj holuby? Prosím napíšte sem vaše rady a postupy ako ste sa zbavily alebo zbavujete mačiek z vašeho dvora. Predom ďakujem za vaše rady.
Toulavé kočky lze odchytit a likvidovat. Tyto malé šelmi vybírají i ptačí hnízda. Další možnost. Pořídit si vlastní kočku a od kotěte ji brát mezi holuby a kuřata. Dobře vychovaná kočka vám bude chytat myši a bránit si svůj “rajón”. Pochopitelně musí bydle někde v chovatelském zařízení. Kočka z gauče, nebude fungovat.
jsem rád že sem natrefil na tuto diskuzi. Rád byh vyslechl rady nebo návody jak přejit z voliérového na volný chov, dá se to u holubů co jsou 2 roky ve voliéře nebo se musí začít uvykat od holoubat.
V dnešní krajině, kdy všichni perntí dravci jsou chráněni, asi všechna plemena nepřežijí. Záleží na lokalitě, kde je holubník, jaké plemeno a co “vydrží” chovatel. Zatím vlastně 3 roky se snažím, aby v mých podmínkách české čejky přežívaly se střídavým štěstím. O tom všem píši v tomto vlákně. Má zkušenost mi říká, že u mne odchované a vylétlé holoubě má určitou šanci přežít. I z volného chovu donesení jedinci většinou moc dlouho nevydrží. Z voliérového chovu jsem se pokusil vypusit jednoho holoubka, který ve voliérce měl 2x čistá vejce a ten nepřežil ani den. Neuvedl jste plemeno, které máte ve voliéře. Obecně bych doporučil vypouštět volně odchovy z voliéry a selektoval na přežití….
Pro mne dost zajímavá informace, zejména u čejek. Odkud jste a můžeme si vyměnit informace? Na mne josef.beran@centrum.cz. Předem děkuji za vaši reakci.
Pán se mi ozval. Děkuji. A co nového u mne. 5.10. ztráta jednoho holouběte. Než konstatuji ztránu musím několik dní počkat, neboť se stává, že i po několika dnech se jedinec vrátí. V sobotu jsem navštívil s Péťou jednoho chovatele českých čejek a přivezl si holouba nekroužkovaná, s exteriérovými vadami, ale z volného chovu, kde se celoročně nekrmí, není napáječka a přesto tam bylo ještě jedno hnízdo nevylétlých holoubat. Jde o české čejky černé. Uvidím, až je usadím, jak budou u mne dlouho odolávat dravcům. “Kominík” postupně se zbavuje sazí a tak se jeho barva mění. Na jeho chování, ani zdraví pobyt v komíně nijak negativně nezapracoval. Přeji všem holubářům, aby měli radost ze svých chovů
Mám volně létající většinu chovu - čejky, špačky, stehlíky, moravské pštrosy, loni ještě české bubláky. Denně čelí návštěvě samice krahujce. Letos ztráta asi 7 kusů v červenci a v srpnu. Našel jsem zbytky jen dvou.
Pro mne dost zajímavá informace, zejména u čejek. Odkud jste a můžeme si vyměnit informace? Na mne josef.beran@centrum.cz. Předem děkuji za vaši reakci.
před 50 lety, rysi měli mnoho mladých, běžně polařili, nepotřebovali se ládovat léky, dnes je problém odchovat ,aspoň několik mladých, je to spíše mondén, s rysí kresbou
Ano, holubar má pravdu. Jen bych chtěl ještě něco doplnit. Mnoho užitkových plemen holubů postihla změna vesnice s přechodem od pěstování potravin na velkovýrobu potravin v padesátých a šedesátých létech minulého století. A po roce 1990 se všechny změny ještě umocnily. A změnila se také legislativa při ochraně predátorů. S tím se změnily i podmínky a náhled na chov holubů. Dnes volně chovaní holubi jsou spíše výjimkou. Směr šlechtění polského rysa (dnes již jen rysa) udávali němečtí chovatelé, kteří z něho (a mnoha dalších plemen) vyšlechtili holuba pro výstavy, kdy mnoho plemen má našlechtěnou postavu a letové vlastnosti některých slepičáků. Snad v Polsku se pokouší zregenerovat toho “původního rysa” pod názvem staropolský rys.
Mám malé hejno 2,0 pošťáky, 1, 1 staváky a 1,1 pštrosy. Teď mi sedí pošťák se stavákem, uvidím co z toho bude. Máme za zahradou pole a tam dravci krouží pořád, takže uvidím jak to bude tento rok. Plemeno je mi celkem jedno, chci aby nebylo plaché, dobře odchovávalo a ze začátku aby bylo lehko k dostání v okolí, jsem ze střední Moravy. Přemýšlím nad skřivany, košoa, pštrosy (prý ale výstavní jsou spíše vhodní do voliéry), benešáky, kániky, ale je mi to celkem jedno pokud budou splňovat moje požadavky. Do budoucna chci několik párů starých typů racků i když těm nevím jak by se dařilo ve volném chovu. Zatím se mi ztratili 2 holubi, mladej pošťák a jeden loňský, ale nejspíš se jen zalétli.
No paráda. Střední Morava může být celkem příhodná pro volný chod. Určitě si pořiďte to, co se vám líbí. V okolí asi seženete moravské pštrosy-velmi pravděpodobně. Podmínka je, podle mých zkušeností, vycházet z chovů, které jsou na volno…
Teď mám křížence a nestandarty, (chci si pořizovat čistokrevné které budu pouštět až od jara) pouštím je na pár hodin odpoledne, tak uvidím kolik jich zůstane. Dravců máme dost, tak jim ještě jednou nechám vysedět mláďata. Je ale pravda že teď jen sedí na střeše. Uvidím jaké budou ztráty, pak posoudím jestli se vyplatí je pouštět celoročně.
Jsem rád, že někdo další se začne pokoušet o volný chov holubů. Své zkušenosti popisujitak, jak je čas přináší, aby případní zájemci věděli na co mohou narazit. O jaké křížence jde a o jakých čistokrevných uvažujete, případně v jaké lokalitě bydlíte?
koukám že volný chov holubů bude i dost finančně nákladný na pořizování nových zvířat, je to škoda protože to odradí určitě více chovatelů od tohoto způsobu chovu a to je zima na krku, kdy musí být útoky dravců nejčetnější.
Trochu bych polemizoval s názorem na finanční náročnost holubů chovaných volně. Jednak chovatelů holubů je skutečně málo a většina chová pro svoji radost a mezi kamarády se většinou neplatí a nebo jen skutečně směšné částky, za které si dnes nekoupíte ani 3 piva. U českých čejek, či slezkých barevnohlávků, kde jde v podbných predačních podmínkách, chovat volně je spíše větší problém (než finanční), sehnat jedince z volného chovu. Rozhodně bych zde volně nemohl volně chovat velké voláče, kde požizovací cena je někde jinde. A ještě k těm “vlezlém” vlastnostem a zvědavosti českých čejek. Včera jsem vytáhl z komína letošní holoubě. Nějaký šramot slyšel vnuk. Holoubě je v pořádku a již létá v barvě komíníka.
Tak konečně mám v tom schonu tochu času (znáte to, důchodce), abych poreferoval kolegům, jak to u mne probíhá. Bohužel, ztráty 3 kusů starších, z toho 2 samečci od Péti, který mi je poskytl a jeden výletek. Takže žádná hytparáda. Jediné co mě drží je ta pohoda, pokud je chvíle, pozorovat čejčí aktivitu. Skutečně jsou hodně “vlezlé” a to i když jsou hodně rozpeření. Zatím mám zaťaté zuby a říkám si, vydrž, vydrž. tedy pokud se mnou rodina bude spolupracovat. Podzim je tu, i když zatím velmi příznivý a co nevidět bude zima. I když nejsem moc často venku, mohu pozorovat jak jestřába, tak krahujce, kteří monitorují svůj revír. Uvidíme. Zatím se většinou ztrácejí donešení jedinci a jen jeden u mne odchovaný. Od Péti jsem si přivezl jedno kapraté holoubě bez kapky před vylétnutím a zatím je ostražité a živé. A abych sobě i vám dodal dobré nálady, připojuji úsměvné postřehy ze života.
Ono není holub, jako holub. U krouživých rejdičů, tipplerů je nejlepší čas 22 hodin a nějaká minuta. Při závodech PH se nesleduje délka letu, ale průměrná rychlost návratu. Nicméně, jsou někdy nevydařené závody, kdy start byl třeba v 6 hodin a jednotlivci se vrátili třeba ve 21 hodin, ale někde určitě odpočívali a neletěli bez přestávky. Pravděpodobně.
Zkuste 1 pár modrých barevnohlávků a budou se dít divy😀
Ráde bych navázal, na chovatele MP. Ano, i u mne platí, že to co u mne nevylétlo (většinou) nemá šanci dlouho přežít. Ty poštolky u souseda jsou super, brání si teritorium. To bych také uvítal. I když (nesmí to zakřiknout) letos od jara jedna ztráta výletka a starého ostříleného samce, kterého jsem si přivezl od Péti z Prosečného. Právě dnes jsem se u něho zastavil a dostal náhradu (1,0 černý). Snad se zadaří a něco ještě odchová. Určitě barevnohlávci z volného chovu by byli přínosem…
a jen připomínám: Původ kapratosti zjištěn jako dědictví po holubů guinejském s nímž je určité % potomstva při křížení dále plodné. https://www.biorxiv.org/content/10.1101/242552v1.full Ano, to je možné ale holub skalní, je jiný jedinec…..Jak jsem psal, praotcem holuba domácího je holub skalní, který byl domestikován. Pak mohlo nastoupit různé křížení člověkem a tím vznikla různá plemena, kresby a vzorky u holuba domácího. Článek především ukazuje, jak obecně se v modré(černé) řadě ředí pigment. Jak z teorie, tak praxe víme, že pár modrých černopruhých holubů, dává jen modré černopruhé a v některých případech pak potomci mohou být bez pruhů. Nikoliv obráceně.
Porstě, prapředkem holuba domácího, je holub skalní, stejně, jako u kura domácícho je kur bankivský. Křížením byly přeneseny některé znaky na holuba domácícho a stejně tak na dnešní drůbež…
Ano, to je možné ale holub skalní, je jiný jedinec…..Jak jsem psal, praotcem holuba domácího je holub skalní, který byl domestikován. Pak mohlo nastoupit různé křížení člověkem a tím vznikla různá plemena, kresby a vzorky u holuba domácího. Článek především ukazuje, jak obecně se v modré(černé) řadě ředí pigment. Jak z teorie, tak praxe víme, že pár modrých černopruhých holubů, dává jen modré černopruhé a v některých případech pak potomci mohou být bez pruhů. Nikoliv obráceně.
Odpověď na příspěvek uživatele holubar z 03.08.2024, 11:21:47
A byly by fotečky? To, že DNA skalních holubů má v “sobě” celou řadu možných kreseb a vzorků, neznamená, že skalní holub je kříženec. Skalní holub je praotcem všech holubů domácích, kdy se mutačně vyštěpily určité znaky, které potom chovatelé dále rozvíjeli…
Zajímalo by mě, kde se dá nějaká studie, která zmiňuje jiné druhy holubů jakožto předka holuba domácího, dohledat. Děkuji za případný odkaz.
Snažil jsem se rovněž nalézt, kdo byl prapředek holuba domácího. Zatím mi z toho vychází jednoznačně holub skalní. https://temata.rozhlas.cz/holub-domaci-7970709 Rovněž jsem nikde nezaznamenal publikování i s fotkami křížence holuba domácího s hřivnáčem. A nikdy za svoji 65 let trvající chovatelskou činností jsem ani fyzicky neviděl. Pokud by prapředek holuba domácáho vzniknul křížní např. s hřivnáčem, pak by i dnes mělo jít nakřížit. Nejsem děd vševěd a rád bych také rozšířil své znalosti. Tak sem s těmi studiemi….