Aktuálně: 4 977 inzerátů173 982 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

České čejky volný chov holubů i jiných plemen

jo012810 (neregistrovaný) 02.11.2023, 15:18:10 xxx.xxx.101.35

Tak se pokouším navázat na toto téma z iFauny a tím přispět se svou trochou do mlýna….

Obrázek
jo012810 (neregistrovaný) 03.11.2023, 10:44:01 xxx.xxx.101.35
Odpověď na příspěvek uživatele list z 02.11.2023, 19:09:08

Pokusím se odpovědět a to trochu ze široka. Na iFauně se toto téma celkem rozrostlo. Mým záměrem bylo (a i na tomto DF) je ukázat, že se dá holubařit s nevoliérovými holuby. Je to sice dost “proti proudu”, ale holub by měl být holubem a volně se pohybovat, aby chovatel mohl obdivovat jeho letové schopnosti. Vím, že pernatí dravci působí nemalé obtíže a to třeba v Polabí, kde nikdy nebyli a nebo jen výjmeční jednotlivci. Takže na konci roku 2021 jsem si opět pořídil holuby z volného chovu. České čejky modré kapraté, výletky. Při při jejich prvním otevření holubníku, hned na ně zaútočil jestřáb a tak se všichni (bylo jich 6) rozlétly a nebylo po nich vidu ani slechu. Nicméně do 14 dnů našlo holubník 5 kusů a tito odolávaly a stále odolávají predátorům. To je současný základ chovu. Donesl jsem si postupně 3 kusy 1,0, vždy, když se předešlý ztratil. Dva z volného chovu, ale z nižší nadmořské výšky. Obva se ztratili, ale oba zanechali nějaké potomstvo. Třetí je černá čejka nekroužkovaná z polodivokého chovu a ten zatím funguje. Letošní ztráty odchovů jsou 12,6% k 1.11. Je pár, od něhož se neztratilo nic a naopak pár, který má ztrátovost 75%. A nyní k holubníku a způsobu chovu. Přeměnil jsem jedno oddělení pro odchov kuřat na holubník a přistavěl k němu voliérku. Tedy vzdušný, malý holubník, tak pro 5 párů s odchovy. Pro jednoduchost čištění a omezený prostor jsem, jako jednotné zařízení vyrobil (říkám tomu) sedačkokrbce. Jde o krychličky o straně 25cm, kdy dno je vysouvací pro pohodlné čištění. Protože mám alergii na holubí prach, do holubníku téměř nechodím. Čištění mi zajišťuje rodina a já krmím rozhozem krmiva po zahradě, aby si holoubci našli i něco, co jim nikdo úplně nemůže zajistit ve voliéře a já je mohl pozorovat a kochat se na jejich temperament a jedinečné letové vlastnosti. Z přiložených fotek si lépe můžete udělat obrázek.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 03.11.2023, 10:46:14 xxx.xxx.167.76

Dajú sa v dnešnej dobe chovať holuby iba voľne bez voliéry a aké plemeno sa k tomu najviac hodí. Ďakujem.

Anonymní (neregistrovaný) 03.11.2023, 10:47:39 xxx.xxx.167.76

ďakujem, napísali sme súčasne, tým ste mi odpovedali

jo012810 (neregistrovaný) 03.11.2023, 10:52:38 xxx.xxx.101.35
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 03.11.2023, 10:44:01

Budu rád, pokud se o své zkušenosti a postřehy z volného chovu holubů i jiných plemen, podělí co jevíce nadšenců, kteří dávají přednost životu v přírodě, kdy standard (pro ta která plemena) není nejvyšší prioritou a preferují volný chov bez veterinárních prostředků a přirozené zdraví. Potěšme se navzájem a mějme na mysli slogan na Marka Twaina

Obrázek
list
list (562 příspěvků) 03.11.2023, 14:16:03 xxx.xxx.170.178
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 03.11.2023, 10:44:01

Díky moc za vyčerpávající odpověď. 

Ptám se, protože přemýšlím přidat ke svým polovolným pštrosům (jsou ve voliéře, ale denně mají otevřeno a možnost proletu) právě čejky nebo káníky na volno, protože sousedi s pštrosy nemají problém, tak bych je chtěl doplnit nejakým létavějším plemenem.  

Anonymní (neregistrovaný) 03.11.2023, 14:41:10 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Dajú sa v dnešnej dobe chovať holuby iba voľne bez voliéry a aké plemeno sa k tomu najviac hodí. Ďakujem.


Mám sice s českými čejkami jen krátkou zkušenost, ale….Myslím si, že většina holubů poního typu z volného chovu (ne šlechtěných pro výstavní účely) se bude dát chovat na volno. Podmínka: "z volně létající chovu" je pro mne dost důležitá, neboť v různách chovech se tkzv. vylepšuje typ, tím či oním přikřížením a tak se velmi rychle hodně oslabí ostražitost, charakter letu a ostatní vlastnosti, které dali naši předci mnoha plemenům do vínku. Při dnešní znalosti genetiky s ohledem na dědičnost barev a kreseb, se dají výrazně změnit typy holuba polního. Já vždy vzpomínám na polařící moravské pštrosy, či polské rysy. Jako pokus jsem v letošním roce udělal a to z nutnosti, že mi chyběl samec, křížence PH s holubicí českých čejek. Pár vyvedl jedno hnízdo a holub se ztrati (byl u mne vychován z vajec). Oba potomci měli různé vlastnosti. Jeden spíše létal, jak PH. Tedy se snažil prchat do výšky a dálky. Druhý se blížil letu českých čejek. Let ve vlnách při zemi a úprkem se schovat. Ten první již není a ten druhý zatím existuje. Když jsem choval PH, říkával starý pan Hanák, že holubi se musí sžít s holubníkem a krajinou, aby se od nich daly očekávat dobré výkony a spolehlivé návraty. To samé asi bude platit i u čejek. Ale to uvidím za pár let, pokud se toho dožiji… 

Obrázek
jo012810 (neregistrovaný) 05.11.2023, 08:47:27 xxx.xxx.101.35
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 03.11.2023, 14:41:10

Snídani v trávě….tato písnička se hodí ke snímku, kdy se holoubci po zahradě shání, kde jsem co rozházel. Zde vidíte i křížence čejky s PH a černého a modrého bezpruhového výletka.

Obrázek Obrázek
Aj (neregistrovaný) 05.11.2023, 11:35:10 xxx.xxx.95.225

Máte krásný chov, jen je polemika jestli je správný výraz volný chov holubů. Podle mnohých volný chov neexistuje a přesnější je výraz volné držení ale to jsou detaily.

Ajaj (neregistrovaný) 05.11.2023, 15:06:36 xxx.xxx.165.233
Aj:

Máte krásný chov, jen je polemika jestli je správný výraz volný chov holubů. Podle mnohých volný chov neexistuje a přesnější je výraz volné držení ale to jsou detaily.


Aj, panenko, ty jsi hňup: P takhle slovíčkařit. Ale když, plevelit a nic nepřinést, tak:

Obrázek
Lucka (neregistrovaný) 05.11.2023, 15:10:51 xxx.xxx.24.246

Tak taky prihodim, byt aktualne nic nechovam. Holuby jsem mela 10 let, komorovy holubnik. Plemena od postovnich, pres benesaky, pstrosy, kingy. Vzdy volny chov, pac nejvic se mi libila moznost volneho pohybu holubu, jak se treba i pasou v trave, posta zas krasne litala a krouzila na obloze. S dravci jsem bojovala asi jako kazdy. Bylo obdobi, kdy mi 2 mesice nezmizelo nic a pak obdobi, kdy dravec letal skoro denne. Kdyz byla takto zvysena aktivita dravcu, omezila jsem pousteni a misto celeho dne jsem je pustila treba az odpoledne a hlidala si je,.pac pripadneho drabce se mi podarilo tleskanim zahnat. Volny chov vzdy bude mit sva rizika, ale zas ma sve kouzlo. Je na volbe kazdeho chovatele, pro co se rozhodne. Nyni bydlim v byte, ale chysta se dum a tam ty holuby zas chci mit a urco volne.  Mimochodem mnohem vetsi prusery mi udala kuna, nebo toulava kocka,.pac ty to vzaly ve velkym za jednu noc. At se dari! 

jo012810 (neregistrovaný) 06.11.2023, 09:47:27 xxx.xxx.101.35
Lucka:

Tak taky prihodim, byt aktualne nic nechovam. Holuby jsem mela 10 let, komorovy holubnik. Plemena od postovnich, pres benesaky, pstrosy, kingy. Vzdy volny chov, pac nejvic se mi libila moznost volneho pohybu holubu, jak se treba i pasou v trave, posta zas krasne litala a krouzila na obloze. S dravci jsem bojovala asi jako kazdy. Bylo obdobi, kdy mi 2 mesice nezmizelo nic a pak obdobi, kdy dravec letal skoro denne. Kdyz byla takto zvysena aktivita dravcu, omezila jsem pousteni a misto celeho dne jsem je pustila treba az odpoledne a hlidala si je,.pac pripadneho drabce se mi podarilo tleskanim zahnat. Volny chov vzdy bude mit sva rizika, ale zas ma sve kouzlo. Je na volbe kazdeho chovatele, pro co se rozhodne. Nyni bydlim v byte, ale chysta se dum a tam ty holuby zas chci mit a urco volne.  Mimochodem mnohem vetsi prusery mi udala kuna, nebo toulava kocka,.pac ty to vzaly ve velkym za jednu noc. At se dari! 


Budu se těšit, že až dostavíte bydlení s holubníkem, přispějete svými postřehy. Ano, pernatí dravci jsou součástí přírody a holubi by s nimi měli umět koexistovat. Pproblém je v tom, že dnešní tkzv. ochrana přírody nechrání přírodu v možných proporcích (s ohledem na úživnost krajiny), ale selektivně, podle toho, kolik je za to peněz. Ale to by byla nekonečná diskuze. Nicméně, “chlupatí” predátoři nedávají šanci koexistence. Prostě v noci kuna pozabíjí na holubníku vše co se hýbe. Kočka většinou tak “úspěšná” není. Proto mám probíhačky, které přes den kočku odradí a na noc mám holubník zavřený. Viděl jsem i volný chov holubů na kůlu, kdy kůl byl oplechovaný a nebo ocelová roura, aby kuna neměla šanci. Fotka české čejky černé je z loňské speciálky v Chlumci n.C.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 06.11.2023, 13:26:14 xxx.xxx.17.93
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 06.11.2023, 09:47:27

Tak zrovna tento holub je z volného chovu.

Anonymní (neregistrovaný) 06.11.2023, 13:45:46 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Tak zrovna tento holub je z volného chovu.


To neumím potvrdit, ani vyloučit. V katalogu není nikde poznámka, zda chová vystavovatel na volno, či ve voliéře. Vím jen, že např. Ing. Mácha a jeho syn mají volně puštěné holuby. Naproti tomu Ing. Zach chová holuby ve voliérách a to především kvůli sousedům. Pokud někdo chce vidět klubovou speciálku v Chlumci n.C., pak se uskuteční 2. a 3.12. 2023. Věřím, že se zde dá doptat, v jakých podmínkách ten který chovatel holuby chová. Na minulé speciálce jsem pohovořil s některými vystavovateli a i když mne neznali, byli velmi vstřícní…Na výstavě bylo co obdivovat. I když rousné holuby nemusím, kropenky v mnoha barvách mne skutečně zaujali, neboť předvést tato zvířata v plné kráse, je chovatelský vrchol umění  u čejek.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 07.11.2023, 09:29:51 xxx.xxx.145.189

České čejky sice už několik let nechovám, ale jsou to holubi s opravdu skvělými letovými schopnostmi a proto dokáží také bez problémů polařit. Jejich let byl krásně tichý a přitom tak energický. Povahou jsou také k nezaplacení, takže jste si  vybral dobré plemeno k volnému chovu. Kde vám nocují? Omlouvám se jestli jste to už psal ale těch informací je hodně. Z.T.

Jirka P. (neregistrovaný) 07.11.2023, 16:55:00 xxx.xxx.16.106

Dobrý den, téma je o volném chovu holubů, a tak bych rád přispěl svou byť jen krátkou zkušeností. Holuby, moravské pštrosy, chovám cca rok a půl, jen pro radost a kuchyň, vystavovat nehodlám. Vždycky se mi líbil holubník na kůlu a jsem rád, že po přečtení příspěvků, tehdy na i-fauně, jsem se nenechal odradit. Holubi si celkem rychle na nové ubytování zvykli. V počátku některé kusy moc lítat neuměly a dostat se 4 metry vysoko byl pro ně problém (některé jsem v počátcích musel uklízet), nakonec se ale všichni rozlítali. Někteří více, jiní méně, ti slabší pak přes zimu zmizeli (jestli je odnesli pernatí nebo chlupatí dravci, to jsem nezjistil). Tvrzení, že se holubům v holubníku na kůlu nelíbí, že neradi obsazují budníky na severní (návětrné straně) se u mě nepotvrdilo (často zůstal neobsazený budník na jižní straně). Myslím si, že pokud je budník dostatečně prostorný, holubi jsou tam rádi. Důkazem je jejich vitalita a prakticky permanentní hnízdění (v holubníku na kůlu se to moc regulovat nedá). Mám pár, který už letos hnízdí po 9., teď mají na hnízdě 14. a 15. holoubě a chystají další hnízdo. Původní holubi se sice rozlítali, ale lítají akorát na střechu (naštěstí na moji) a na zem, kde shánějí něco k sezobnutí a materiál na stavbu hnízda. Výletci (1. generace) už zvládnou i pár minut zakroužit nad barákem, když mají chuť nebo když je něco poplaší. První jarní výletci už mají na hnízdě holoubata, tak jsem zvědav, jestli se budou letové schopnosti u dalších generací ještě zlepšovat. Holubi vůbec ničím neléčím, z počátku jsem občas dal česnekový olej, ale přijde mi, že jim zrní pak moc nechutná, tak ho už nedávám. Podávám jim jen čistou vodu (raději ale pijí dešťovku ze sudu) a zrní (pšenice, ječmen, kukuřice, hrách + proso, čirok, len a řepku), někdy klíčené. Budníky čistím jednou týdně, kdyby pořád nehnízdili, tak by stačilo i 1x za dva týdny. Uvidím jak holubi zvládnou nadcházející (druhou) zimu. 

Obrázek Obrázek
jo012810 (neregistrovaný) 07.11.2023, 17:18:45 xxx.xxx.101.35

Krásní MP, holubník i příspěvek. Držím palce a věřím, že se v diskuzi objeví i další chovatelé, aby inspirovali ty, kteří se rozhodují pro holubaření….👍

Lucka (neregistrovaný) 07.11.2023, 19:01:01 xxx.xxx.24.246
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 06.11.2023, 09:47:27

Vsak az zas bude chov, to se pochlubim, moc se na to tesim. Mate pravdu, ze kocka nenadela tolik skody, co kuna. S kunou jsem mela problem v dobe mych zacatku,.kdy jsem nemela moznost na noc zavirat holubnik,.pac byl na chalupe, kam jsme jezdili jen na vikendy a musela jsem ho nechat nonstop otevreny, teda vyjma tech vikendu  . Az pozdeji jsem mela holubnik doma pod kontrolou a na noc zavirala a to jsem bojovala parkrat s tou kockou. Hlavni, co mi vadilo, ze holubi se pak bali zpet do holubniku a nocovali venku, nez se to srovnalo. K te ochrane, nemohu uplne souhlasit, jelikoz jsem okrajove s ochranarema spolupracovala a znam takove, co jsou total srdcari i za cenu vlastniho temer zivoreni. Dravci do prirody patri, byt se to mnohym nelibi, pokud nam skodi taky jsem casto sproste nadavala, ale ono to vse ma svy pro i proti.  Ale nevim, zda je spravne do tahat, ze podle penez. Ja tu zkusenost mela jinou. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.