Aktuálně: 4 955 inzerátů174 111 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

České čejky volný chov holubů i jiných plemen

Anonymní (neregistrovaný) 26.01.2024, 13:02:30 xxx.xxx.31.205

Prosím, jakou zvolit taktiku pro usazování. Někdo protrhává letky nebo svazuje, to jsou správny postupy nebo jsou i “mírnější”?

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 26.01.2024, 15:42:45 xxx.xxx.205.61

nic z toho, nej je dobrá “okukovačka", aby si okolí mohli prohlédnout co nejlépe a když si vezmou ”za své" krbce je (mimo PH) v podstatě vyhráno

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 26.01.2024, 18:25:55 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Prosím, jakou zvolit taktiku pro usazování. Někdo protrhává letky nebo svazuje, to jsou správny postupy nebo jsou i “mírnější”?


Skutečně závisí i na plemeni, jak dlouho nechat zavřené. Pro létavá plemena je vynikající čas k vypuštění, když nasednou, ale není podmínkou. Rozhodně ničit letky je hloupost. Jak napsal lupus4, je dobré, aby se nové osazenstvo seznámilo s okolím, za pomoci osazovací klece. U mne na holubník navazuje malá voliérka a na vlet mohu připevnit osazovací klec(vis foto). Tímto si holubi okoukají okolí a běžný denní režim v okolí holubníku. Když jsem začínal s českými čejkami, měl jsem je takto zavřené 3 týdny. A když jsem je vypustil odpoledne nenakrmené, hnedle zaútočil jestřáb a tak došlo k honičce a poschovávání-někde. Na noc nebyl doma ani kousek. Postupně se ze 6 dorostenců dostavilo 5 kusů během týdne.

Obrázek
Jirka P. (neregistrovaný) 27.01.2024, 09:19:13 xxx.xxx.16.106

Dobrý den, děkuji Raspicovi a jo012810 za pochvalu. Musím se ještě "pochlubit", jak jsem usazoval já svoje první 3 páry v novém holubníku. Někde jsem četl, že při usazování se dají prožít chvíle radosti, napětí ale i zklamání. Já je prožil všechny, naštěstí v opačném pořadí. Jak je patrné z fotky, holubník mám na 3 patra a každé patro je rozděleno na 4 části. Nedovedl jsem si představit krmit a napájet holubi v jednotlivých budnících a tak jsem do jednoho patra prozatím nedal přepážky a tam všechny 3 páry umístil. Měli výhled do 4 stran, tak jsem si říkal, že je to ideální. Jak se ale holubi honili kolem středového sloupu, (při pozorování zvenčí se v okýnkách střídali jak apoštolové na orloji🙂) tak vyrazili ledabyle zadělaný vlet a po 24 hodinách mi 4 holubi uletěli. (ti 2 neuletěli jen proto, že ty 3 metry na ně byly moc.) Dva holuby jsem viděl na druhé straně vesnice, tak jsem narychlo udělal okukovačku, a doufal, že až "poletí" kolem, všimnou si holubů a vrátí se. Do druhého dne se vrátili všichni 4, začali nakukovat do budníků a tak bylo v podstatě vyhráno. Je mi jasné, že létavější holubi by byli už dávno pryč, ale tihle bambuláči si za vesnici netroufli. Teď, když usazuji jen jednotlivé holubi, kteří nejsou z volného chovu, tak je dám do klece na střechu kolny (na noc je samozřejmě schovávám), odkud vidí na holubník a po dvou dnech pouštím.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 27.01.2024, 09:44:42 xxx.xxx.31.205

Mnohokrát děkuji. Nejlepší je asi teda sázka na mateřský pud, který je nejsilnější. To jste měl smůlu s jestřábem hned při prvním vypuštění to je můj zlý sen.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 27.01.2024, 10:11:38 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Mnohokrát děkuji. Nejlepší je asi teda sázka na mateřský pud, který je nejsilnější. To jste měl smůlu s jestřábem hned při prvním vypuštění to je můj zlý sen.


Jak jsem psal, záleží na plemeni, jaký postup zvolit. U málo létavých stačí třeba jen pár dní nechat okoukat a je vyhráno. U českých čejek je nejlepší, aby byly co možná stále ve styku s přírodou, kde budou žít. Při usazování alespoň vizuálně. Jestřáb a krahujčí samice se (u mne) vlastně skoro denně snaží získat “sandný oběd”. Je fakt, že ztráty jsou a budou. Taková je příroda a každý si v ní musí “vybojovat” své místo sám. České čejky z volného chovu, mají zachované ty správné vlastnosti letu a při útoku se rychle poschovávat a unikat letem při zemi. Jiné je to třeba u pošťáků. Tam mají zafixováno, že je třeba rychle uletět a to bývá osudné. Někde jsem se zmínil, jak přes zimu jestřáb vychytal celý chov pošťáků. Proto chovatelé PH mívají holuby přes zimu zavřené a až do podzimu většinou vypouštětí jen na tréninky a i tak mají velké ztráty od dravců. Takže v klidu, nespěchat a počítat s nejhorším, aby skutečnost mile překvapila.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 28.01.2024, 08:36:12 xxx.xxx.101.35

Nová zpráva z Podkrkonoší. Včera mi dravec (jen jsem jej zahlédl na mžik) chytil a zabil holubici z roku 2021 a to hnedle vedle voliéry. Je to pro mne citelná ztráta, ale život musí jít dál. Skoro přesně před měsícem jsem přišel o holoubě. Je to lekce pro mne i holuby. Jak se ukázalo sluníčko, začali více poletovat a asi jim “otrnulo”. Večer, krom holubice, chyběl ještě jeden kus. Asi se někde schoval a nyní je již na holubníku. Udělal jsem opatření. Holuby budu nějaký den krmit v krmítku ve voliéře a asi se budou více v holubníku.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 05.02.2024, 20:05:00 xxx.xxx.268.41

Čejky polaří z volně puštěných chovů, z voliér už i když mají možnost sedí na střeše. Vzpomínám když jsem měl polářící čejky jak daleko létali, domů se vraceli nízko mezi stromy, nikdy se žádná neztratila. Je to jako když se zavře do voliéry stavák a nebo když si vzpomínám na první návštěvu u holubáře v uzavřeným selským stavením kde lítali z jedné střechy na druhou. To byla nádhera.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 06.02.2024, 16:14:35 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

Čejky polaří z volně puštěných chovů, z voliér už i když mají možnost sedí na střeše. Vzpomínám když jsem měl polářící čejky jak daleko létali, domů se vraceli nízko mezi stromy, nikdy se žádná neztratila. Je to jako když se zavře do voliéry stavák a nebo když si vzpomínám na první návštěvu u holubáře v uzavřeným selským stavením kde lítali z jedné střechy na druhou. To byla nádhera.


Škoda, že pisatel píše v minulém čase. Můj záměr s chovem česdkých čejek se nemění. Cílem je hejnko volně létajích českých čejek, které bude polařit. Zatím jen “loukaří” na zahradě a u sousedů. Exteriér je pro mne až na dalším místě. A ano, čejky u mne nelétají ve výšce, ale spíše při zemi. Ale kroužit dokáží také, ale i při kroužení je jejich let hodně “vynalézavý”, co se týká změn směru a výšky letu. Tu zkušenost s jedinci z voliéry musím z vlastní zkušenosti potvrdit.

Anonymní (neregistrovaný) 07.02.2024, 09:09:34 xxx.xxx.145.6
jo012810:

Škoda, že pisatel píše v minulém čase. Můj záměr s chovem česdkých čejek se nemění. Cílem je hejnko volně létajích českých čejek, které bude polařit. Zatím jen “loukaří” na zahradě a u sousedů. Exteriér je pro mne až na dalším místě. A ano, čejky u mne nelétají ve výšce, ale spíše při zemi. Ale kroužit dokáží také, ale i při kroužení je jejich let hodně “vynalézavý”, co se týká změn směru a výšky letu. Tu zkušenost s jedinci z voliéry musím z vlastní zkušenosti potvrdit.


To dokazete nejakymi kroky zmenit aby se z loukareni preslo na polareni?

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 07.02.2024, 15:36:11 xxx.xxx.101.35
Anonymní:

To dokazete nejakymi kroky zmenit aby se z loukareni preslo na polareni?


Uvidíme, jak se zadaří. U pošťáků jsem prostě odebral krmítko, když skončila závodní sezóna a v přírodě byla hojnot. Tak během několika dnů přešli na polaření a polařili, dokud nebyla souvislá sněhová pokrývka 10 cm. U čejek jsem vždy ve vhodnou dobu nemohl být stále doma a tím pozorovat a potřebně reagovat, pokud by bylo potřeba. Doufám, že tento rok to dopadne. Jistě se o zkušenost podělím.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 11.02.2024, 05:52:57 xxx.xxx.101.35

Čas kráčí a den se prodlužuje. Ráno je slyšet ptačí zpěv a na holubníku to celé ožilo. To je ta krásná doba, kdy holubi začínají pomýšlet na hnízdění. Pro mne snad nejhezčí z celého roku. I když krmím celoročně hodně střídmě, převážně ječmen, trochu pšenice, špetky prosa a do 10% dopřávám holubům směs pro chovné holuby (a to hlavně, když jsou holoubata), nasedl první pár českých čejek a další staví hnízda. Jsem spokojený, že se vlastně vše děje v souladu s přírodou. Jistě bych uměl připravit podmínky a krmivo tak, abych měl třeba vánoční holoubata, pokud by mi šlo o intezivní chov. Mím cílem není množství vyprodukovaných holoubat, ale hejnko odolávající predátorům a pokud to bude možné, tak i polařící.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 18.02.2024, 15:55:40 xxx.xxx.101.35
jo012810:

Nová zpráva z Podkrkonoší. Včera mi dravec (jen jsem jej zahlédl na mžik) chytil a zabil holubici z roku 2021 a to hnedle vedle voliéry. Je to pro mne citelná ztráta, ale život musí jít dál. Skoro přesně před měsícem jsem přišel o holoubě. Je to lekce pro mne i holuby. Jak se ukázalo sluníčko, začali více poletovat a asi jim “otrnulo”. Večer, krom holubice, chyběl ještě jeden kus. Asi se někde schoval a nyní je již na holubníku. Udělal jsem opatření. Holuby budu nějaký den krmit v krmítku ve voliéře a asi se budou více v holubníku.

Obrázek

A i v únoru je další ztráta doma a to skoro na tomtéž místě. Bohužel, asi tak trochu moje chyba. Musím se učit, učit a učit.  Predační tlak je eneromní. Jestřáb je tu stále na číhané a já udělal tu blbost, že jsem opět začal krmit rozhozem po zahradě a tak vlastně donutil hladem holuby, aby se museli živit vyzobáváním v trávě a tím se plně nemohli soustředit na okolí a odneslo to další holoubě. I přes krmení ve voliérce se holubi občas prolétli, ale mohli se na okolí plně soustředit. Z toho pro mne vyplývá, krmit v krmítku ve voliéře, než přilítí vlašťovky. Uvidíme. Budu zkoušet a "bojovat".

Obrázek
jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 28.02.2024, 05:18:12 xxx.xxx.101.35

Bohužel, další špatná zpráva 23.2. se ztratilo další loňské holoubě. Ne sice přímo evidentně na zahradě, jako předešlé kusy, ale již se neukázalo a tudíš bylo odloveno někým ve vzduchu. Uvidím…..

list
list (562 příspěvků) 28.02.2024, 08:35:50 xxx.xxx.168.162
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 28.02.2024, 05:18:12

Když to vidím, jsem šťastný, že jsem uprostřed vsi v Polabí. Sic jsem musel holuby zavřít do voliéry a až časem zkoušet, co sousedi snesou, ale dnes si holubi lítají každý den a zatím beze ztrát. 

Jinak letos mi vydrželi dlouho bez hnízdění, většinou je pouštím na budníky už v lednu, letos až v půlce února, tak až teď usazuju poslední pár, tři staré páry obsadily budníky hned a už sedí na vejcích, nově spárovaní se na to teprve chystají, ale o to je zajímavější je sledovat. Už se těším na holoubata. 

LindaH (neregistrovaný) 06.03.2024, 14:26:11 xxx.xxx.168.107
Odpověď na příspěvek uživatele Jirka P. z 07.11.2023, 16:55:00

Dobrý den, po přečtení Vašeho příspěvku musím reagovat. To je krása. Přesně takhle bych si představovala svůj holubník na kůlu viz Vaše foto. Moje představa holubníku na kůlu a holoubky na volno.  Prostě pro potěchu oka a krásy zahrady. S chovem nemám žádnou zkušenost. Můžete prosím poradit ? jaké máte holuby, kolik, jaká velikost holubníku, zdroj, kde bych našla info k postavení holubníku atd. Byla bych velmi ráda, kdyby jste mně  odpověděl na můj email linda78@centrum.cz. Děkuji velmi pěkně LindaH

Jirka P. (neregistrovaný) 07.03.2024, 20:12:16 xxx.xxx.16.106
Odpověď na příspěvek uživatele LindaH z 06.03.2024, 14:26:11

Dobrý den, děkuji za pochvalu holubníku. S chovem Vám asi moc neporadím, holuby mám jen krátce. Pokud ale chcete mít holuby, jak píšete, jen pro zkrášlení zahrady (tak jako já), tak s chovem nejsou žádné problémy a základní informace najdete v každé holubářské literatuře. Já jsem v začátcích čerpal z knihy Příručka chovatele holubů (Bureš, Zavadil). Musíte jen přeskočit větu, cituji: "Sloupové holubníky byly po všech stránkách nepraktické a jsme rádi, že patří minulosti." Já chovám Moravské pštrosy, ale jsou určitě i vhodnější plemena pro holubník na kůlu, například Slezský barevnohlávek. Jak je zde ale někde psáno, musíte vyzkoušet, čemu se u Vás bude dařit, všude jsou podmínky jiné. Co se týče holubníku, přesný návod jsem nikde nenašel, z kusých informací a obrázků na netu jsem si navrhl holubník takto: osmistěn (vypadá lépe než šestihran), třípatrový s průchozím kůlem, což mi přijde lepší než montovat boudu na sloupek. To bych měl strach, že to vezme vítr. Někde je doporučovaný kovový sloupek (kvůli škodné), to se mi ale nelíbí, a tak mám dřevěný. Když je hoblovaný a dostatečně vysoký, myslím, že škodná nemá šanci. Každé patro mám rozděleno na 4 oddělení (budníky), do každého je vlastní vletový otvor, tj. celkem 12 budníků. Každý pár potřebuje 2 budníky (v jednom dorůstají holoubata a ve druhém už sedí na nové snášce), takže můj holubník je pro max. 6 párů. Velikost každého budníku jsem udělal tak, aby se tam pohodlně vešla hnízdní miska o průměru 25 cm + nějaké místo okolo pro dalšího holuba (průměr celé boudy pak vychází asi 1 metr). Výšku každého patra mám cca 35 cm, horní 2 patra jsou z voděodolné překližky, spodní patro, pohledové, je z palubek, aby to nějak vypadalo. Nosnou kostru mám z hoblovaných střešních latí (5x4cm), celé je to pak opláštěno palubkami. 4 boky jsou napevno, 4 jsou na pantech a dají se otevřít. Při uvedeném průměru vychází velikost dveří přes 30cm, což je naprosto dostatečné pro pohodlné čištění. Střecha je oplechovaná a měla by být o něco větší, než je holubník, včetně dosedacích prkének, aby na ně zbytečně nekapala voda. Celý holubník (bez dveří) jsem postavil v garáži na "leža". Kůl (4m, 14x14cm) jsem si podepřel na obou koncích a pohodlně si s celou konstrukcí točil, jak bylo potřeba, a pak pomocí bagru postavil. Do základu jsem zabetonoval jekl 150x150 (5), který jsem nechal trčet asi 70 cm nad terén a do toho pak holubník přesně vsadil. Kůl tak není v zemi, takže by neměl uhnít a železo téměř splývá s dřevěným kůlem. Holubník na kůlu není až tak jednoduchá stavba jak vypadá, ale zkušený truhlář to určitě zvládne a asi to nebude dělat tak složitě jako já.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 09.03.2024, 09:20:35 xxx.xxx.101.35

Velký dík Jirkovi P., že velmi názorně nafotil a popsal, jak vyrobit, plně funkční a estetický holubník na kůlu. Věřím, že mnozí využijí jeho “návod” a oživí svoji zhradu a třeba přispějí i na  toto diskuzní vlákno svými zkušenostmi.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 09.03.2024, 18:40:15 xxx.xxx.101.35

Jaro má svá kouzla a prodlužující se den. Bohužel, musím opět konstatovat, že mi chybí dnes 4 kusy na noc doma. Holoubci jsou sice ostražití, ale prolet je baví a tak nevím, nevím…Uvidíme, možná se postupně něco vrátí a jsou někde schovaní. A zajímavý je poměr pohlaví 3 kusy 1,0 a 1 kus 0,1.

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 10.03.2024, 16:30:53 xxx.xxx.216.41
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 09.03.2024, 18:40:15

Může to souviset s aktuálním stavem na hnízdech. Mě se v minulosti na jaře stratily 3 holubice ze 4 párů.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.