Aktuálně: 4 956 inzerátů174 107 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

České čejky volný chov holubů i jiných plemen

list
list (562 příspěvků) 04.12.2023, 12:04:20 xxx.xxx.170.175

Já se musím přiznat, že ač mám holuby ve voliéře, mají takřka celé dny otevřeno a možnost proletu. Nejčastěji sedají na mé střeše, ač není nejvyšší a pak využívají střechu bývalé jednoty v sousedství. Soused si holuby pořídil též, sice je má ve voliéře, ale moji mu prý nevadí. Asi mám štěstí na sousedy, starousedlíky, kteří s holuby nemají problém. 

Jirka P. (neregistrovaný) 04.12.2023, 16:31:13 xxx.xxx.16.106

Já mám asi štěstí začátečníka, ale moji holubi (MP) sedají pouze na moji střechu, i když v podobném “dosahu“ od holubníku jsou minimálně další 3-4 střechy. Lítají tam posedět několikrát denně, nejvíce však ráno, protože tam svítí slunce dřív, než na holubník. Mimo to využívají i cca 2.5m vysoké střechy kůlny a “kanárníku“, které jsou v bezprostřední blízkosti holubníku, no a samozřejmě střechu samotného holubníku, která je 4 m vysoko (tu mají nejraději). V počátcích, po usazení, taky sedali na okolní střechy, ale po měsíci se stáhli na tu moji (asi poznali, kde jsou doma🙂) a střechy sousedů už neužívají. Jak jsem psal v příspěvku výše, v létě jsem měl tolik holubů, že se do holubníku už nevešli, a tak spali na střeše mého domu. Tam jsem se je snažil několikrát v noci pochytat, a protože tam byli neustále plašeni, tak se asi po 2 týdnech rozhodli nocovat u sousedů na balkoně. Naštěstí jsem to hned zpozoroval, a tak jsme je ze sousedem odtud vyplašili. Holubi se tam už nikdy nevrátili a já je mohl konečně všechny pochytat na mojí střeše. Toť radosti a strasti začátečníka.

Pošťák (neregistrovaný) 07.12.2023, 08:41:39 xxx.xxx.211.221

Ahoj přátelé.

Chcete li polařit, pořiďte si nejdříve pošťáky nebo obyčejný věžáky kteří budou 100% polaři. Až budou schopni odchovávat holoubata,začněte jim podsazovat vejce holubů toho plemene které chcete rozpolařit. Mně se takto už dříve podařilo rozpolařit pštrosy, benešáky a dokonce i pávíka.

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 07.12.2023, 10:59:52 xxx.xxx.101.35
Pošťák:

Ahoj přátelé.

Chcete li polařit, pořiďte si nejdříve pošťáky nebo obyčejný věžáky kteří budou 100% polaři. Až budou schopni odchovávat holoubata,začněte jim podsazovat vejce holubů toho plemene které chcete rozpolařit. Mně se takto už dříve podařilo rozpolařit pštrosy, benešáky a dokonce i pávíka.


Velmi dobrá zkušenost, hodná následování. S pošťákama je to trohu složitější pro volný chov tam, kde je slušný predační tlak pernatých dravců, jako u mne. Jsem stále v kontaktu s chovateli PH a tak vím, že u nás by to moc nefungovalo. Kamarád v květnu snížil stav o 30 kusů jestřábem. U mne vydržel holub PH necelý rok a jeho dva kříženci s českou čejkou? Vydržel ten kus (druhý brzo nebyl), který se více vlastnostmi a letem podobá české čejce. Výrazný rozdíl je v reakci na jestřába. Česká čejka hledá rychle úkryt, pošťák se chce zahránit rychlým letem a tak většinou podlehne. Je tomu již několik let, co měl u nás jeden známý, jen tak pro radost cca 50 ksů pošťáků, kteří měli možnost celý den volného pohybu, polařili. Tak ten chov prosperoval s menšími ztrátami několik let. Jednou v zimě, se naučili jestřábi dokonale lovit a na konci zimy mu nezbyl ani brk. Věžáci určitě stojí za úvahu…Obojí může v jiných podmínkách fungovat.

machy43
machy43 (20 příspěvků) 10.12.2023, 06:08:01 xxx:xxx.7df:2132
Odpověď na příspěvek uživatele jo012810 z 07.12.2023, 10:59:52

Pár fotografií ze speciálky čejek a lysek, která proběhla minulý víkend. 🙂

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 10.12.2023, 13:04:30 xxx.xxx.8.184

Nádhera, škoda že jsem nevěděl o výstavě dřív.

machy43
machy43 (20 příspěvků) 10.12.2023, 13:25:19 xxx:xxx.7df:2132
Anonymní:

Nádhera, škoda že jsem nevěděl o výstavě dřív.


Tak si poznamenejte do kalendáře 30. 11. a 1. 12. 2024 s velkou pravděpodobností opět v Chlumci nad Cidlinou. Podrobnosti zveřejníme před výstavou na klubovém webu, inzertnich portálech, v Chovateli i na Facebooku. Tak snad už to nikoho nemine. Budeme se těšit. 🙂

machy43
machy43 (20 příspěvků) 10.12.2023, 15:54:45 xxx.xxx.138.144

Děkuju za tu chválu, pánové.

Abych přispěl svou trochou i k té diskuzi o volném chovu, zalovil jsem v hlubinách své mobilní galerie. 🙂 

Bohužel jsme však byli letos nuceni volnost (snad jen dočasně) omezit a nainstalovat narychlo nástěnné voliéry. Nastěhovala se nám sem stará velká jestřábí samice a začala nemilosrdně decimovat chovy naše i sousedů. Zmařila i sousedovy hřivnáče a okrasné kachničky. Pevně věřím, že na jaře se u nás budou moci čejky zase vrátit na střechy i do pole. 🐦

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 18.12.2023, 09:56:19 xxx.xxx.124.233

Volný prolet je pro holuby nejlepší co može byt. Sám chovám Rakovnické kotrláky s volným výletem po celý rok a jde vidět, že holubům to velice svědčí. Sousedy mám a zatím se žádný problém nevyskytl a doufám, že nevyskytne. Jsou to velice temperemantní holoubci. Prostě nádhera

jo012810
jo012810 (184 příspěvků) 18.12.2023, 11:19:18 xxx.xxx.101.35

Práda, další holubář, co chce se kochat proletem holubů a jejich životními projevy v co možná nejširším spektru. Možná již delší dobu….Držím palce.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.