Aktuálně: 4 667 inzerátů177 674 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

Společný chov aymar

Gabča (neregistrovaný) 07.05.2012, 21:22:30 xxx.xxx.218.115
Mám takový problém. Chovala jsem dvě aymarky - zelenou a tyrkys a tak mě učarovaly jak krásně se dají ochočit..., že jsem si pořídila další dvě (bílou a žlutou), mám velkou klec a v plánu udělat jim ještě větší ze staré skříně. Původní klec jsem přepůlila mřížkou, že se starší dvě aymary sžijou s novými, bohužel se to moc nedaří neboť jedna z nových aymar - bílá, která má být narozená v lednu, je poměrně dost agresívní, neustále ty starší (jsou také lednové, ale mám je déle) napadá s otevřeným zobákem, toleruje vedle sebe akorát novou žlutou, ta je ze všech nejmladší, byla koupena těsně po vylétnutí z hnízda.. Už jsem se celkem smířila s tím, že nebudou společně, i když mě to trochu mrzí... jen teď nevím, jestli je mám od sebe raději oddělit tak, že se neuvidí, párkrát jsem je sice viděla, že seděly naproti sobě v klidu, klid však skončil, jakmile některá vylezla na rozdělovací mřížku, tak aby se zbytečně nerušily, zase ale nevím, jestli nebudou na sebe volat. Stačí že ti moji starší jsou z těch nových naprosto mimo, pořád se snaží k novým dostat i se mezi sebou více "hádají", nechtějí ani lítat po místnosti... Dalším problémem je, že bílá - dle gen. kalkulačky by měla být samice (matka mauve, otec zelený), se snaží stále s tou mladičkou žlutou pářit, ale dělá to jako samec (dává na ní nohu), tak nevím, jestli to nakonec nemůže být i samec a i nějaký starší, když to porovnám s ostatními stejně starými aymarami, které podobné "choutky" ještě neměli, nemůže to té nejmladší aymarce nějak ublížit? děkuji
biker70
biker70 (235 příspěvků) 08.05.2012, 08:49:24 xxx.xxx.48.30
Podle mojich zkušeností chovat jen po párech,nebo naopak v ještě větším počtu. Také jsem dal k sobě 2 hotové páry (kdysi dávno,když jsem začínal) a skončilo to krvavě. Naštěstí jsem to zachytil včas. Byla agresivní 0,1. Když k sobě dávám mladé do jedné klece,tak jich tam je třeba 12 a není problém a to tak jsou i někdy skoro roční. Biker70
anonymní (neregistrovaný) 08.05.2012, 18:47:53 xxx.xxx.218.115
aha já jsem si myslela, že se to týká už hotových párů, ale asi je fakt 4 špatné číslo pro soužití. Nechám je teda raději od sebe už napořád, je to sice trošku nešikovné na ochočování, ale pro mě lepší než se s některým rozloučit, to bych nechtěla :(
Peťula
Peťula (665 příspěvků) 10.05.2012, 20:45:03 xxx.xxx.6.82
tak můžu přidat celkem čerstvou vlastní zkušenost. Takřka celou zimu jsem měla vedle sebe samostatně 3 páry aymar, 2 starší a jeden nově složený z mladých. Teď před víc jak dvěma týdny jsem je dala do společné voliery, poměrně velké, dobře vybavené schovávačkami. Ze začátku klid, pohoda, krmení zároveň z jedné misky. Jenže postupem času začali výhružné skřeky a pronásledování samečků vzájemně. Takže jeden pár už musel pryč do jiné voliery. Situace se zklidnila, uvidíme dál. Zůstal jeden dospělý pár s tím mladým. Ale po pravdě už jsem dnes ten výhružný vřískot zaslechla. Dám vědět.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 10.05.2012, 21:11:35 xxx.xxx.218.115
Krásní ptáci, snad budete mít více štěstí než já, u mě je to o to horší, že je mám skoro všechny ochočené, takže každé poranění mě bolí o to více :( Proto už je dávat dohromady nebudu. Akorát teď řeším, jak v budoucnu vyřešit bednovou klec. Měla být z velké skříně, ale po jejím přepůlení, tak aby byli všichni ptáci stejně vysoko už to tak dobře nevypadá ... :( No naštěstí to aspoň trochu vykompanzuju proletem po místnosti :)
Gabča (neregistrovaný) 28.05.2012, 21:48:53 xxx.xxx.218.115
Tak takhle po měsíci vypadá společný chov aymar, spolu vypadají krásně, jen škoda, že mezi nimi musí být mřížka :( Stále se až na tyhle světlé chvilky nemají moc rádi :(
Obrázek
alois (neregistrovaný) 17.06.2012, 12:38:27 xxx.xxx.13.203
Da se chovat chovny par aymar spolecne s chovnym parem andulek v kleci 11O cm dlouhe,40 cm hloubky a 55 cm vysky?
anonymní (neregistrovaný) 17.06.2012, 14:56:15 xxx.xxx.140.80
to alois: neni to zrovna moc mista. Taky berte v potaz to, ze aymarky by se meli pri sezeni na vejcich krmit hlavne macenym, coz by u andulek mohlo vyvolat opetovne hnizdeni. Takze pokud muzu poradit, radsi je dejte zvlast.
Peťula (neregistrovaný) 17.06.2012, 17:56:27 xxx.xxx.6.82
Myslím, že v tak malém prostoru to nebude dělat dobrotu hned z několika důvodů. Druhy jsou odlišné chováním i potřebami. Aymarky jsou nenažraní silně teritoriální lenoši, nocují v budkách. Andulky jsou proti nim moc pohyblivé, chvíli neposedí, což bude aymarky provokovat k agresy. Navíc neustálá pestrá strava pro aymarky bude pro andulky neustálým podnětem k hnízdění. Pokud to přesto zkusíte, podělte se o zkušenosti. Ale ne po týdnu, aspoň po jedné sezoně. Jistě to bude zajímat více chovatelů.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.