Aktuálně: 4 667 inzerátů177 677 diskuzních příspěvků17 796 uživatelů

Prosím o radu - hnízdění

anonymní (neregistrovaný) 06.02.2013, 20:00:57 xxx.xxx.199.57
Dobrý den, prosím o radu. Mám doma v prostorné kleci pár andulek (samec 3r., samice 2r.), od loňského jara mají budku, ale zatím jí moc pozornosti nevěnovali. Teď od začátku roku se samice o budku začala intenzivně zajímat a v poslední době trávila uvnitř většinu dne, večer vycházela na bidýlko k andulákovi. Začali jsme tedy přidávat vaječnou míchanici a klíčené/máčené zrní (k normální suché stravě a zelenině). Včera při kontrole budky nic, ale dnes odpoledne jsem při krmení našla na dně klece rozbitou skořápku a jedno celé vajíčko, samice byla venku. Skořápku jsem odstranila a celé vajíčko vložila zpět do budky (uvnitř v důlku byl zbytek toho rozbitého), když jsem se za chvíli vrátila, samice byla už opět v budce. Chci se zeptat - dělám něco špatně, že samice vajíčka vyhodila? Mám jim budku nechat? Budou snášet dál? Klec jsme koncem roku přestěhovali do klidnějšího pokoje, což možná andulky podpořilo v hnízdění. Jak teď ale s údržbou klece, abych samici nerušila? Omlouvám se za paniku, ale jsem začátečník a je to první snůška a moc bych si přála, aby vše dobře dopadlo...
anonymní (neregistrovaný) 06.02.2013, 21:57:28 xxx.xxx.14.172
Budku im určite nechajte.Jedno vajičko mohli rozbiť nahodou,mohlo mať mäkku škrupinku a potom to druhe sa jej mohlo prilepiť na ušpinené pierka a pri vyleteni ho vyniesla z búdky a tam jej odpadlo .Aj mne sa to niekedy stane že najdem vypadnuté vajíčko z búdky.Pokial su andulky krotke klietka sa da upratovať ako predtým.
anonymní (neregistrovaný) 07.02.2013, 09:11:59 xxx.xxx.199.57
Děkuji. Bohužel dnes zmizelo beze stopy z budky i druhé vajíčko. Zřejmě ho samice zlikvidovala, sameček do budky nechodí. Samice je stále v budce, ven jde jen na jídlo a protažení. Budku tedy nechám a snad se umoudří. Pokud ale ne, jak dlouho mám budku nechat? ..aby se nevysilovala neustálým snášením.
anonymní (neregistrovaný) 07.02.2013, 10:16:33 xxx.xxx.199.57
Sepiovou kost a vitamínový "kámen" mají andulky v kleci k dispozici nepřetržitě (i když jsem si nevšimla, že by ji nějak výrazně okusovaly). Nyní přidávám i skořápky do vaječné míchanice, kterou dělám domácí (s mrkví a strouhankou).
anonymní (neregistrovaný) 08.02.2013, 09:30:47 xxx.xxx.199.57
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli je takové chování samičky normální, resp. jestli naznačuje, že s vajíčky bylo něco špatně a příště už to dělat nebude, nebo je to zlozvyk, který nevymizí. Teď když se přiblížím ke kleci s krmením a samička je náhodou venku z budky, okamžitě zalézá dovnitř, takže se nemůžu ani podívat dovnitř na aktuální stav... Nikdy předtím takhle plachá nebyla...je to normální, nebo ji nějak stresuju? Ještě jeden zážitek ze včerejška - včera odpoledne jsem našla samičku sedět na kleci (otevřela si budku, která je připevněná zvenku) a samečka v budce. Hned jak jsem přišla, sameček z budky vylezl do klece, samička se nechala snadno chytit a v kleci hned zalezla do budky. Může takový zážitek mít na jejich chování vliv? Omlouvám se, že se pořád ptám, ale nějak se nemůžu v tom současném chování andulek vyznat. Andulky byly vždycky v centru dění v obýváku, zvyklé na běžný provoz a hluk, teď jsme je koncem roku přestěhovali do klidného pokoje, kam chodíme cca 3x denně a k nim 2x denně s běžnou údržbou a čerstvým krmením. Mám podle popisovaného chování pocit, že jsou plašší než dřív, ale podle příspěvků, které jsem tu načetla pravidelně kontrolujete budky..., tak nějak tápu, jestli je neznervózňuju a nemám negativní vliv na jejich zahnízdění.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.