Aktuálně: 4 797 inzerátů175 476 diskuzních příspěvků17 765 uživatelů

Žako ano či ne??

Monika (neregistrovaný) 10.07.2013, 19:57:02 xxx.xxx.252.28
Zdravím, už nějakým rokem přemýšlím o koupi papouška žaka. Je vůbec vhodný pro úplného začátečníka? Už mám vytypovaného chovatele a jednalo by se o ručně dokrmené mládě. Zajímalo by mě, zda je lepší samec či samice nebo je to úplně jedno? Známí mě od koupi odrazují, že je více náročnější než pes kterého vlastním a kterému se pilně věnuji. Ja s tím ale naprosto počítám, že pořízení papouška není na 2-4 roky. Dá se vůbec žako naučit, aby chodil s vámi ven na procházky aniž by uletěl? Nebo spíš používat kšíry na papoušky? V létě trávím také hodně času na zahradě, dá se naučit žako tak aby trávil čas se mnou venku na bidle? Obávám se také, aby se časem z nějakeho duvodu nezačal škubat peří, jak tomu předejít? Dodávám, že bydlím s tátem v rodinném domě, klec bych chtěla mít v pokoji a nedávno co mi zemřela maminka, mám větší potřebu mít v domě dalšího člena rodiny. Jinak na zahradě mámě už korely a andulky, kterém se daří velice dobře :-) Zajímaly by mě vaše názory a rady, zda si papouška pořídit či ne. Děkuji mockrát.
anonymní (neregistrovaný) 11.07.2013, 08:36:02 xxx.xxx.62.209
***Je vůbec vhodný pro úplného začátečníka?*** pokud se začátečník dobře připraví, pročte si na různých diskuzních fórech zkušenosti jiných chovatelů žaků nebo ještě lépe se s nějakým dlouholetým chovatelem "mazlíčkářem" seznámí a pohovoří, tak proč ne. ***Dá se vůbec žako naučit, aby chodil s vámi ven na procházky aniž by uletěl? Nebo spíš používat kšíry na papoušky?*** ani jedno, ani druhé. někteří chovatelé praktikují takzvaný "volný let", ale to chce speciální výcvik a speciální lokalitu, kde to provozovat. rozhodně ne tedy procházka. na kšíry je třeba papouška zvykat odmala, rozhodně neslouží k "pouštění draka", je to jen pojistka proti uletění a papoušek musí být i tak stále pod dozorem. a hlavní důvod, proč nechodit s žakem na procházky: papoušci nejsou z neznámého prostředí nijak nadšení, v zásadě jsou to lekavá zvířata, furt ve střehu. co se týče pohybu na zahradě, zapomeňte na odkládací bidlo a postavte venkovní voliéru. ***Obávám se také, aby se časem z nějakeho duvodu nezačal škubat peří, jak tomu předejít?*** blbě. zabránit nudě - dostatek větví a hraček na okusování apod. ale když se bude chtít škubat, stejně se bude. ***Zajímaly by mě vaše názory a rady, zda si papouška pořídit či ne.*** rozhodně se seznamte s nějakým majitelem papouška žaka, co ho má jako mazlíčka už pár let, ať získáte lepší představu, co papoušek v domácnosti obnáší. z vámi položených dotazů tuto představu zatím moc nemáte :-) dále si odpovězte na otázky: - vadí mi nebo rodinným příslušníkům poničené zařízení bytu? (okousaný nábytek, knihy, záclony... i při bedlivém dozoru se papouškovi prostě něco zničit podaří) - vadí mi nepořádek? (žako produkuje spoustu bílého pudru, který se usazuje všude, v knihách, v PC..., čím je starší, tím je to horší) - jsem spíše "pecivál", tj. trávím hodně času doma? (vesměs žádná dovolená, výlety apod.) - mám respekt před zvířaty? (kousnutí od andulky není stejné, co kousnutí od žaka. každé sladké mimino jednou dospěje a může se povahově změnit, i když je to ručně dokrmený jedinec. budu si umět poradit s "agresivním" papouškem, nebudu se ho bát?)
cone
cone (1412 příspěvků) 11.07.2013, 08:44:12 xxx.xxx.156.242
Určitě žako vhodný může být, tedy pokud si něco dopředu nastudujete ( věřte že knih či článků na dobré úrovni je mnoho). Můj první velký papoušek - po korelách a andulkách - byl či lépe byli - v r. 81 právě žakové. A něco opravdu seriozního se v té době dozvědět bylo daleko obtížnější než dnes , to mi věřte.
Monika (neregistrovaný) 11.07.2013, 09:23:48 xxx.xxx.252.28
Děkuji, jsem zase o něco chytřejší.. Jsem smířena s tím, že papoušek dělá nepořádek, nejsem typ člověka, co musí mít pikobelo všechno uklizené, čisté a neponičené. Pecivál nejsem,ale ani dlouhé dovolené u moře mě nebaví, mám 3letou fenku, takže s ní udělám dlouhou procházku v přírodě a to je pro mě relax.. Jen dodávám, psa mám venku v kotci a ne v baraku. Teď se jeste zeptam, v leté obcas vyrazím na brigadu do zahraničí na celý víkend, byl by to problém pro žaka, když bude doma sám s jiným členem rodiny?

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.