Aktuálně: 4 597 inzerátů178 067 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Žako - hry

valalolo
valalolo (85 příspěvků) 07.01.2014, 21:25:32 xxx.xxx.179.225

Dobry den, 

prosim poradte mi nejake hry pre Zaka. Vsade citam - ucenie formou hry. Nakolko ten nas mi absolutne na ruku nevylezie a nechce sa mi dat chytit ani pohladit (ak tak na chvilu a aj to sa brani) , netusim, ako ho mam ucit akekolvek kusky. Skusali sme kliktrening, 2 dni ho to bavilo a ocividne chapal, ale treti a stvrty den bol z toho uz poriadne nervozny a odmietal. Netusim, co by mu mohlo chutit. Skusala som piskoty - ale toho zje malo, nie je to nieco,  za cim by sa siel zblaznit. Pri kliktreningu mu treba davat nieco male, ale on nic male a jednoduche nechce. Jemu chutia vacsie kusky veci, s ktorymi sa moze bavit. Lupanej slnecnice sa nedotkne, napoak nelupanu zboznuje. Tekvicove semiacka - zas len tie nelupane. Za orechom ci arasidom je ochotny vyliezt mi na ruku, no nic z toho nezle, len zlikviduje. Skusala som male kusky piskot, par zjedol no vacsinu vzal a vyplul. Nadrobno nakrajane jablcka - uplne malinku kococku cmula aj minutu. To sa neda cvicit :D :D :D  Netusim, cim takym ho zaujat, co by ho mohlo bavit. Mate nejake tipy?

valalolo
valalolo (85 příspěvků) 07.01.2014, 22:55:14 xxx.xxx.179.225

A este mam jednu otazku - kliker mi pride ako dost nemotorne riesenie. Klikala som perom, no to nemam bezne pri sebe. Taktiez kliker by som nenosila nonstop zaviazany na zapasti - zavadzia to. Myslite, ze miesto klikru by sa dalo pouzit nejake konkretne slovo, nejake heslo, krote sa bezne nepouziva? Alebo to musi byt vyslovene zvuk? Nemoze si to potom vtak popliest napriklad s klikanim mysi, kedze pocitac je v tej istej miestnosti, ako vtak?

můra (neregistrovaný) 08.01.2014, 08:25:18 xxx.xxx.62.209

kliknutí je lepší, je rychlejší, tudíž přesnější. než dořekneš slovo, pták už zpravidla dělá něco jiného. a zvuk taky nemá citové zabarvení, nijak se v něm neodráží tvoje momentální "duševní rozpoložení", je furt stejný. clickeroví odborníci razí heslo: click for action, feed for position. klikání je vlastně taková hra "hoří, hoří, přihořívá". když se snažíš zvíře vmánévrovat do určitého cviku, těžko do něj můžeš při tom ládovat odměnu, tím ten správný pohyb prostě zastavíš. takže klikáš, klikáš a odměníš na konci. samozřejmě zpočátku odměňuješ furt, zvíře si musí vytvořit vazbu "slyším kliknutí, dělám věci správně, odměna přijde vzápětí". proto je třeba začínat s jednoduchými, snadno cvičitelnými kousky, i když jejich užitečnost je 0. zvíře se musí naučit se učit a ty se musíš naučit učit. úspěch musí být rychlý. taky, když zvoráš nácvik nějaký zbytečnosti, například běhání po žebříčku nahoru a dolů, tak se nic neděje. když zvoráš nácvik přivolání, máš problém.

nemusíš klikat clickerem. můžeš hvízdnout, lusknout prsty, mlasknout jazykem o patro.

 

***Skusali sme kliktrening, 2 dni ho to bavilo a ocividne chapal, ale treti a stvrty den bol z toho uz poriadne nervozny a odmietal.***

krátké lekce (do 5 min), vždy zakončené úspěchem, dobře vytvořená vazba clicker-odměna, silný motivátor (žrádlo jako odměna je samozřejmě nejsnažší, ale ze zkušenosti vlastní i cizí - v tomhle s žaky bývá trochu problém. prostě musíš hledat, zvlášť ze začátku je třeba používat to, kvůli čemu by upsali duši ďáblu. u nás to jsou haribo medvídci :-) a odměna nemusí být nutně žrádlo.) jak vidíš, že už pozornost upadá nebo už ho to přestává bavit, rychle něco, co umí a dělá rád (tudíž je 100% jistota, že se mu cvik povede), odměnit, pochválit a konec.

katka (neregistrovaný) 08.01.2014, 14:36:18 xxx.xxx.231.94
Odpověď na příspěvek uživetele můra z 08.01.2014, 08:25:18

na téhle stránce klikr trénink dobře popisují. Je tam také jak zjistit tu pravou odměnu.

http://www.lerl.info/clickertraining/index.php

Našeho 6 měsíčního amazoňana Rikiho trénujeme s klikrem, ale zatím na ruku nastupovat nechce , tak jsme to vyřešili nastupováním na dřevěné bidélko místo ruky. Na ruku ho zvykáme postupně, doteky drbátkem mu totiž nevadí, takže se ho dotýkám tím a postupně drbátko zkracujeme až ho úplně vypustíme

valalolo
valalolo (85 příspěvků) 08.01.2014, 21:26:58 xxx.xxx.179.225

Dakujem za odpovede! Obidve su velmi poucne. Cely problem bude asi naozaj vo mne, moc mu nerozumiem, zacnem niecim velmi jednoduchym. Problem je, ze sa ho stale bojim a on to citi. Najprv budem musiet nabrat istotu a az potom si budeme trening naozaj uzivat, obaja. Tu stranku som prestudovala, dakujem za nu. Je tam obrovske mnozstvo informacii, za ktore som aj autorovi vdacna.

Zako je u nas nieco vyse tyzdna, je tiez polrocny. Dnes som prisla na to, ze s velkou pravdepodobnostou mu vadi moj vysoky (nechcem povedat skreklavy) hlas. Dnes sa maznal s priatelom, hundrali si spolu, ja som stala na opacnej strane klietky, kde ma vzdy (pokial nemam jablko v ruke) ignoruje. Zacala som si robit srandu a hrubym hlasom som napodobnovala priatela, a zrazu sa zako otocil, prisiel ku mne, sklonil hlavu a nechal sa dobrovolne skrabat. To som este nezazila!  Predtym uz bol v jednej rodine, kde mal zlu skusenost pravdepodobne so zenou, vratili ho do obchodu. To by vysvetlovalo aj to, preco nema k zenam moc doveru a ked som ho tym hrubsim hlasom oslovila, tak znenazdajky dosiel a nemal ziaden problem. Je mozne, ze kvoli nemu prehodnotim aj svoj vysoky prejav a skludnim hlasivky.

Katka S. (neregistrovaný) 09.01.2014, 21:51:57 xxx.xxx.231.94
Odpověď na příspěvek uživetele valalolo z 08.01.2014, 21:26:58

Jestli je u Vás jen týden a je mu jen půl roku, tak jste ve všem teprve na začátku, je miminko a zatím se u Vás rozkoukává. Rikimu trvalo pořádnou chvilku než si nás všechny okoukal. Ze začátku jsem pochybovala o svém zdravém rozumu- jestli jsme udělali dobře, že jsme si ho pořídili a byla jsem vyplašená, protože jsem neznala jeho řeč těla, co mi dává najevo.Na mě je víc zvyklý než na přítele, směje se jako já, vítá mě když přijdu domů, rádi si spolu zpíváme, říká ahoj a hvízdá. Pokud umíte dobře anglicky tak v aj najdete také velké množství informací.

J.M. (neregistrovaný) 10.01.2014, 06:28:32 xxx.xxx.168.107

Vím, že kavka není papoušek. Přesto (když dovolíte) Vám naznačím mou zkušenost s mládětem kavky z mého dětství. Mládě kavky jsem krmila, mluvila na ně, volala ho k sobě jménem tj. "Káčo, Káčo" a nikdy jsem Káču nechytala za zádíčka. Vždy měla volnost letět a přilétala ke mně DOBROVOLNĚ a samozřejmě od začátku dosedala na ruku. Naučila jsem ji létat postupným vábením na jídlo a to na balkonek až do 2. patra domu. Naučila jsem ji dělat si hnízdo ve staré budce: ona na můj pokyn vlezla do budky a já jsem jí podávala slepičí pírka a ona si je ve hnízdě zarovnávala. Naučila jsem ji "způsobně" otvírat hrachový lusk podél švu a postupně z něho vybírat a mlsat jednotlivé hrášky (dělala to pak přesně tak, jak jsem jí to ukázala, i když jinými nástroji tj. zobákem a nožičkou). Naučila jsem ji na pokyn (zašplouchání v loužičce) aby se vykoupala. Dokonce na první můj pokyn (ukázání holuba v okapovém žlábku střechy) pochopila a holuba vyhnala přes střechu domu pryč a pak se vrátila  ke mně na parapet okna chodby ve 3. patře domu, odkud vylétla. Měly jsme se navzájem rády, byly jsme kamarádky.  Takže se domnívám, že cílem má být v prvé řadě RADOST  papouška. A k tomu je potřeba ho učit něco, co je pro něho užitečné, příjemné a zábavné.

Katka S. (neregistrovaný) 10.01.2014, 15:45:23 xxx.xxx.231.94
Odpověď na příspěvek uživetele J.M. z 10.01.2014, 06:28:32

Ano, souhlasím s Vámi - ze "cvičení" musí mít radost obě strany! Ať pracujete s papouškem, psem, morčetem nebo delfínem. Netřeba tlačit na pilu

valalolo
valalolo (85 příspěvků) 10.01.2014, 22:14:43 xxx.xxx.179.225

Este raz dakujem, dnes bol neskutocne uzasny :) Zohnala som novy kliker, tak som ho nan ucila, trocha sme poklikali, dal sa hladit, aj ma podobal, ale vzdy jemne alebo ked sa riadne zahnal, nikdy ako keby naschval netrafil :) Zakazdym som ho vyhresila a pozeral na mna pohladom "Diablik". No ked som ho sla pohladit a skutocne nechcel, neklofol, len cuvol, takze asi to predtym bola skor len taka hra. Natahovali sme sa o jablko, o orech, zdalo sa mi, ze si to aj on uziva. Katka, ja uz tiez prichadzam o rozum, uz som vazne pochybovala o sebe, ze asi vsetko robim zle a uz som si to unho pokaslala, niekedy mam pocit ze mam fobiu alebo co lebo sa ho stale bojim (aj ked viem ze mi neublizi) a je to cele len a len moja chyba. Ale vazne som si to s nim dnes uzila, odvazila som sa tak ako ani raz doteraz, chce to len netracit na pilu a prehlbovat vztah, ziskavat doveru a nieco nechat aj na nom, nech sa aj on snazi a hlavne chce snazit  :) Po anglicky viem, no aj v Slovencine ci Cestine je dost informacii, uz som taka preinformovana ze sa mi to pletie jedno cez druhe. Naviac kym ja som citala, priatel ho sledoval a ziskal o nom viac informacii z pozorovania, ako ja z citania. Su informacie, ktore su drahocennejsie ako akakolvek skusenost (vid take avokado alebo zinok), ale ten vztah a radost z hry to nenahradi ani troska.

J.M. (neregistrovaný) 11.01.2014, 15:26:37 xxx.xxx.168.107

Pro paní Valalolo: Náměty na druhy her pro papouška najdete na internetu, když si vyhledáte videa na téma "Papoušek". Papoušci umí tančit podle hudby, táhnout vozíček, vyslovovat své jméno, cvičit na hrazdě, houpat se na houpačce, " válet sudy", lézt po žebříčku, házet balónek do košíku, vybírat kostičky podle tvaru a barvy a dávat je do přílušných mističek, "brečet" jako mimino, doplňovat zvuky v pauze hrajícího orchestru aj.

valalolo
valalolo (85 příspěvků) 12.01.2014, 21:16:11 xxx.xxx.179.225

Diky J.M. Ja som skor myslela nejaky iny druh treningu, ako je kliktrening, nejaky iny sposob, ako sa ho saju veci naucit :) Ale aj tieto tipy su moc uzitocne, uz teraz napodobnuje rozne zvuky a uci  sa nove, plus nove slova, kazdy den niecim novym prekvapi. Keby sa tak vedel naucit nedozadovat sa nasej spolocnosti, sediet kludne, byt samostatnejsi. Toto bude zrejme na dlhsie.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.