Aktuálně: 4 790 inzerátů176 110 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Potíže s koupí v obchodě

anonymní (neregistrovaný) 04.02.2007, 19:15:00 xxx.xxx.76.138
Vím, že to je už několikrát diskutované téma, ale chtěl bych se přesvědčit jestli jsem nežádal příliš mnoho. K našemu samečkovi Rosely pestré jsem se rozhodl přikoupit samičku. Shodou okolností jsem v obchodě se zvířaty v novém obchodním centru na Novodvorské objevil samičku,(aspoň doufám, že je to samička) která byla na Roselu až neuvěřitelně klidná, zvyklá na lidskou přítomnost a vůbec se neobávala kontaktu s lidskou rukou. Protože mám papoušky doma jen jako mazlíčky není pro mě důležitý původ nebo excelentní exteriér tak jsem si ji chodil nějaký čas prohlížet a pak se rozhodl že si ji koupím. Abych omezil šok z přesunu, vymyslel jsem si, že nejdříve koupím klec, vybavím jí vším co je potřeba a ještě v obchodě nechám ptáka umístnit na nějaký čas do nové klece (cca 1 týden) a teprve potom ji převezu domů a dám do klece kterou už bude důvěrně znát. Když jsem to takhle "vybalili" prodavačce, byl jsem odkázán na pana vedoucího, který mi vysvětlil, že to nejde, že co je prodané musí pryč z obchodu. Po té co jsem jemně přitlačil na pilku a nenechal se jen tak odpálkovat byl jsem odkázán na další den s tím, že se pan vedoucí zeptá " na podniku" (tenhle výraz jem tedy už dlouho neslyšel). Druhý den jsem se dozvěděl, že to co chci je úplný nesmysl, že by to byl pro ptáka jen delší stres a že tam byl chovatel a ten že tvrdí totéž. Měl jsem sice dojem že hlavním důvodem je nedostatek ochoty, ale nakonec jsem se podřídil. Roselku jsem chtěl, takže všechny esa měli v rukou prodavači.
Trochu jsem se rozpovídal, omlouvám se.
Takže finále. Už ji mám doma, ale rád bych znal názor někoho z vás jestli můj požadavek byl holý nesmysl a vrtoch laika a nebo jestli naopak zaměstnanci obchodu se zvířaty zcela nechápou co zvířata potřebují, cítí a že to nejsou brambory nebo hřebíky, ale živé bytosti. Děkuji za to, že jste vydrželi číst až sem a za vaše případné příspěvky.
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 05.02.2007, 10:55:51 xxx.xxx.183.35
Dobrý den. Hned ze začátku musím napsat, že prodavači ve zverimexích občas ani nevědí základní požadavky zvířat a umí snad jen prodávat a hlavně přemlouvat lidi. Pak je další skupinka prodavačů, kteří vědí o určitém druhu zvířete základní požadavky někdy například prodavač ví hodně o psech, protože ho má třeba doma, ale nikdy nenarazíte na člověka ve zverimexu, který by věděl o všech zvířatech i různé detaily.

Z vaši strany to byl opravdu nesmysl, tak jak jste napsal. Toto se opravdu nedělá. Představte si, že by někdo chtěl koupit želvu a řekl jim, že si donese nejdříve svoje akvárko s kameny, aby si na to prostředí zvykla. Vy máte jediné štěstí, že mezi tím co jste se rozhodoval vám rozelu neprodali někomu jinému.

Teď, ale přímo k samému jádru problému. Chtěl jste, aby rozela měla co nejméně stresu. Jenže kdyby to bylo po vašem, tak by měla pravděpodobně ještě větší stres než, když byste si ji prostě dovezl domů. Už to, že by měla na týden korela novou klec by byl jeden podnět, takže určitý stres. Prodavači by ji museli chytat.Měla by jinde bidla, krmítka a tak podobně. Další stres by byl za týden, protože by ji opět museli chytat, nebo kdyby jste si ji chtěl převést v té kleci, tak by to stejně pro ni byl stres. Ptáci jsou klidnější, když jsou zavřeni například v krabičce od bod. Rozhodně jsou takhle klidnější než kdyby byli v přepravce, protože jsou ve tmě. I já mám přepravku, kde se dá zadělat přední část, kde jsou dýchací otvory a věřte, že ptáci mají více klidu. Další stres by nastal u vás v novém prostředí. Takže z toho vyplívá, že bylo nejlepší si rozelu hned koupit a jet s ní domů a umístit ji do klece, kde by si naráz zvykala jak na nové prostředí, tak na novou klec. Lidé, kteří si oděně kupují papoušky mazlíčky se mě často ptají jestli ptáček nebude v krabičce stresovaný a vždy jim to vysvětluji. Ptáci když se narodí jsou v budce, kde je velká tma a jsou v klidu některé páry vyhledávají raději budky s menšími otvory, aby v budce bylo co nejméně světla a tudíž i pro ně více klidu. Když se ptáci odebírají na dokrmení je lepší je umístit na nějakou dobu do bedničky, kde je tma, aby měli dostatek klidu.

Já osobně nakupování zvířat v takových obchodech nepodporuji. Lepší je zajet přímo k chovateli, který vám řekne určité kritéria a poradí vám, jak se přesně o ptáka starat, a řekne vám přesněji jeho chování, protože ho zná delší dobu a má ho tak trochu přečteného. Ona rozelka mohla být klidná, ale to taky mohlo být z důvodu nějakého onemocnění a vy jako Laik by jste to například nepoznal. No prostě ve stručnosti řečeno jste měl hodně štěstí.

Přeji vám, aby to s rozelkou klapalo.
anonymní (neregistrovaný) 08.02.2007, 07:29:07 xxx.xxx.76.138
Děkuji za odpovědí. Převoz proběhl v klidu a barča se jeví jako vyjímečná rosela. Na ruku reaguje klidbě nechá se krmit i v kleci zvyká si rychle. Horší bude až ji dám dohromady se samečkem.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.