Aktuálně: 4 938 inzerátů174 286 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

VELIKOST CHOVNÉHO ZAŘÍZENÍ

cone
cone (1412 příspěvků) 22.03.2008, 08:36:30 xxx.xxx.176.221
V jednom ze starších čísel časopisu NováExota jsem narazil na článek, zabývající se faktory, které ovlivňují hnízdění papoušků. Jeden z těchto faktorů je i velikost chovného zařízení. Jako negativní vliv je uvedeno malé zařízení / pod 2 m délky, u větších druhů pod 3 m délky /, které není vhodné pro dobře a hodně létající ptáky např. australské papoušky a asijské alexandry.
Zmenšení chovatelského zařízení může mít naopak pozitivní vliv na hnízdní úspěšnost zvláště u druhů pralesních, málo létajících.
Vyznělo to tedy, že rozhodující není ani tak velikost papoušků, jako jejich způsob života a prostředí, ze kterého pocházejí.
sunflowersman (neregistrovaný) 22.03.2008, 10:53:52 xxx.xxx.175.196
Jako příklad k těmto slovům bych uvedl papouška královského, u kterého větší šanci na odchov znamená větší chovné zařízení. Znám lidi co je měli v tři metry dlouhých zařízeních a pak uznali, že by potřeboval alespon těch pět. Dalším příkladem pojatým z té druhé strany je jistě senegalec, kde je zase velice obtížné ho odchovat ve větší volieře. Já osobně bych při odchovu sázel na menší box a menší budku.To samé sem se dozvěděl o alexandrech vousatých, kteří si ve větší volieře budky ani nevšimnou, tok nastával až po přenesení do klece 1x1m kde je pán nechával vyhnízdit a pak šup na léto do voliery
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 22.03.2008, 11:48:39 xxx.xxx.183.35
A co z toho vyplívá? Alexandr vousatý je Asijský papoušek a podle článku, který zde zmínil pan Šška, tak pro Asijské druhy je nevhodné menší zařízení.

**Jako negativní vliv je uvedeno malé zařízení / pod 2 m délky, u větších druhů pod 3 m délky /**
Pod 2 metry znamená 1,9m, 1,8m a podobně. Tazatelka v minulém tématu psala o voliéře 2x2 metry (délka, šířka), nikde nevidím 1,9 metrů což by znamenalo to pod 2 metry. A přesto když jsem ji já a ještě někdo napsal, že je to vyhovující pro rozely a alexandry, tak jsme za to sklidili velkou kritiku.

Našel jsem článek v jednom starších čísel časopisu papoušci. Velice zkušený Australský chovatel G.Stack uvedl ve svém článku že chová Střední druhy papoušků ve voliérách 2,4 x 1,2 x 1,2 (délka, šířka, výška), další voliéry jsou 2,4 x 1,2 x 0,9 m (délka, výška, šířka). Pro střední druhy.

Co se týká africký papoušků, tak například M.Vašíček ve své knize napsal v pododstavci u papouška Konžského ze života v přírodě.
*Pigman (1928) je pozoroval v Cheranganových horách, kde nocovali. Po východu slunce odtud zalétávali do nížin (až do Mount Elgone), tj, i na vzdálenost 50 až 60 km a k večeru se vraceli zpět.* Jen pro názorné vysvětlení autem z Chropyně do Kroměříže to máme 8 km a cesta nám trvá 10 minut. Myslím, že 50 až 60 km je dost na to, že se o nich tvrdí, že to nejsou letci. Tak proč se chovají v klecích 150 cm na délku? Je to proto, že zde mají větší klid pro hnízdění. Jsou to velcí letci a ne, že nejsou. Proč je tedy nechovat v prostorných voliérách?
Problém je podle mě někde jinde. Jde o to, že Já jsem napsal, že pro rozely a alexandry malé je plně dostačující voliéra dlouhá 2 metry (není to pod 2 metry) a to taky je plně dostačující na to, aby ptáci nestrádali a v takové voliéře se proletěli. Uspěšně zahnízdili a dožili se vysokého věku.

Chtěl bych aby zde napsali chovatelé v jakých voliérách chovají rozely a alexandry. I autor stránek je chová v klecových boxech tedy přes zimu. Chtěl bych znát jeho názor. Dle mého ty dva metry jsou prostě minimální rozměry na chov rozel a alexandrů malých. Je spousta chovatelů, kteří mají strach se zde vyjádřit a to mě mrzí.
Napište zde své zkušenosti.
Miloslav (neregistrovaný) 22.03.2008, 12:04:23 xxx.xxx.58.18
párů d v š
1 pap.nádherné 3 1,8 2
1 ros.pestré 2 2 2
1 ros.pestré 2 2 0,8
1 alex.malý 2 1,6 0,8
4 ag.fischerův 2 1,8 2
další v boxech 1,25 0,65 0,6
pepek
pepek (140 příspěvků) 22.03.2008, 12:07:26 xxx.xxx.248.130
Rozely nyní chovám ve voliérách 3 metry, ale letos budu stavět nové voliéry přes 4 metry. Pro alexandry (čínské) bude voliéra dlouhá 6 metrů. Jsou to rozměry zálet + výlet a okno bude tak velké, aby jím papoušci mohli bez problémů proletět.
cone
cone (1412 příspěvků) 22.03.2008, 12:25:25 xxx.xxx.176.221
Proč nám tady vypisujete jaké rozměry jsou pod 2 m, to snad každý, kdo umí číst ví. Opět je vaše reakce nikoli do diskuse, ale pro reakci samou.
Různí autoři před nějakou dobou také psali, že odchov pap. konžského je náročný a složitý, a čas ukázal opak.Ono je třeba brát za bernou minci vývoj poznatků ze žvota a chovu papoušků a nikoli přepisované, zastaralé statě. Ale mám dojem, že kdybych napsal cokoli, tak zrovna vy budete tvrdit opak, i když později trochu otočíte. Již několikrát jsem se zmínil, že mám za to, že zde diskutovaná témata mají rozšířit obzor zájemcům o papoušky, nemají sloužit k pobavení čtenářů ani k nějakým osobním výpadům.
sunflowersman (neregistrovaný) 22.03.2008, 12:48:02 xxx.xxx.175.196
Ondřeji, zase předvádíš bravurní vytrháváni z kontextu.Jen sem uváděl zkušenost jednoho chovatele, asi jsi zapoměl přečíst to, že od jara do podzimu jsou ve velkém proletu.Myslím ti vousáči.Každopádně nějaká velká kritika nebyla, ale budiž. také jsme pouze uváděli své názory. Dobrá tedy když vezneme v potaz , že by byli alexové malí ve dvoumetrové volieře, také budiž, sice nic moc ale aspon něco, ale zapoměl jsi, že autorka by je tam nechávala i přes zimu. Já jen pouze chtěl upozornit na to, že některé ptáky nesnadno odchováte ve velkých prostorech a některé naopak v malých. Každý poznatek vždy uvádí člověk a to v každé knize, a ne nějaký univerzální přírodní zákon, pouze pouhopouhý člověk ze svým názorem. To už záleží na chovateli jak usoudí podle vlastních zkušeností. Pevně věřím, že někomu se nedařily odchovy, do té doby nwež začal například klecový chov, takové chovatele neodsuzuji. Avšak proč to praktikovat na všechny druhy které by se dali odchovat i v odpovídajících rozměrech a byli by papouši o to štastnější.ale přesto pořád lepší dva metry než nějaký klecový chov po celý rok. Myslím si, že pan Šiška chtěl pouze sdělit jeden z článků o rozměrech, ale nehledej v tom Ondřeji zase nějaké narážky, šlo pouze o informaci.myslím si, že já nemám právo posuzovat například rozměry při chovu afriky, jelikož si ani neumím představit jaké strasti tento počin obnáší.Sám třeba někdy budu chovat něco vmenších rozměrech jelikož novými anovými poznatky jistím , že to přináší ovoce, avšak první vyzkouším vždycky ty rozměry větší, U mě zůstává názor, vousatý tak kolem těch dvou metrů, a malý aspon ty tři. Myslím si že tohle už je docela slušný život.
Miloslav (neregistrovaný) 22.03.2008, 13:30:26 xxx.xxx.58.18
pProminte,odpovídal jsem Ondřejovi.Raději nic nepsat.Někdy to tu vůbec nechápu.
Michaela (neregistrovaný) 22.03.2008, 13:47:14 xxx.xxx.176.221
Miloslave je dobré a poučné, že jste zareagoval a napsal nám rozměry chovného zařízení pro jednotlivé druhy papoušků. Někdy to tady také nechápu.Měla by to tady být diskuse a ne to v co se to občas zvrtne.Hlavně o papoušcích a výsledek by měl hovořit pro ně, je lépe prosazovat spokojenější život papoušků než prosazovat svůj názor.
zbynek
zbynek (918 příspěvků) autor webu
22.03.2008, 20:40:12 xxx.xxx.111.1
Já chovám rosely a alexandry cca 4 měsíce v roce v klecích 1,2x1,2 m ale s tím, že jsou 3x týdně pouštěni po místnosti 6 metrů dlouhé, kde se dost vylétají. Hlavně na roselách je vidět, že tento prolet je pro ně hodně důležitý a ihned po otevření klece létají rychle, ve vzduchu se protřepávají, prostě je vidět, že prolet potřebují.
V takových klecích jako jsem uváděl je sice hnízdit nenechávám ale věřím, že osvědčené páry by i zde vyvedly mladé. Cílem chovatele by ale nemělo být chovat v papoušky v takových klecích s minimálními rozměry, kde ještě odchovají mláďata.
Osobně nemám rád dotazy, ve kterých se někdo ptá na minimální rozměry, proto ani moc neraguji. Člověk by měl papouškovi dát co nejvíce prostoru může, bavíme-li se o Austrálii. Takže rosely odchovají vpohodě ve voliéře 2x2m stejně jako v kleci 1x1m, je už to ale otázka kvality mláďat a vůbec vztahu k papouškům. Kde je hranice vhodných rozměrů od nedostačujících jistě nikdo neví. Určitě ale nehraje hlavní roli délka papouška, kde korele postačí menší prostor nešžrosele.

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.