Aktuálně: 5 045 inzerátů173 360 diskuzních příspěvků17 739 uživatelů

Krmení žaka

bony
bony (10 příspěvků) 13.02.2006, 08:40:13 xxx.xxx.111.1
Ahoj všichni, strašně by mě zajímalo, jak bych měla naučit mého žaka žrát ze směsí pro papoušky i jiné než jen slunečnici, kardi... Proso a ty drobné zrníčka odmítá žrát. To radši bude hlady. :-O Jinak ovoce a zeleninu žere v pohodě. :-) Ještě teda nepřišel na chuť granulím. Zkouším mu je namočit do vody nebo do džusu nebo je mu dávám suché. Ještě neví co s tím má dělat :-) . Děkuji za rady!
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 13.02.2006, 17:28:16 xxx.xxx.111.1
Jak je známo žakové nesnáší změny a špatně si zvykají na nové předměty a to znamená i na novou stravu. Takže tady bude asi nejlepší vytrvat a granule podávat dokud si na ně nějakým způsobem nezvykne. Dost často je chovatelé podávají máčené, protože je papoušci lépe přijímají, ale zase se nesmí nechávat dlouhou dobu v krmítku. Dobrý způsob jak naučit papoušky přijímat granule a nebo i jiné krmivo je například, že se rozmixuje ovoce, zelenina i s granulemi a podává se to jako sypká rozmixovaná směs. Nebo když dávám ovoce papouškům tak na ovoce nasypu granule a papoušci se přes ty granule musí dostat k ovoci a proto než se k němu dostanou, tak se zakousnou i do granulí. Ale u žaka to asi fungovat nebude, protože z nových věcí má panickou hrůzu a mohlo by se stát, že by schválně nejedl ani to ovoce. Chtělo by to vyzkoušet. Možná by i nebylo špatné pokud ho máte venku na ruce, tak mu zkusit dát jednu granulku jako pamlsek. Ale asi nejlepší rada je nechat granule v misce a doufat, že si jich časem všimne a zvykne si na ně. S pozdravem O.Hála.
bony
bony (10 příspěvků) 17.02.2006, 13:10:42 xxx.xxx.111.1
Děkuji moc za radu. Oskar(žako) se sice granulí nebojí, ale neví co to je a hlavně na co. Jediný co udělá je, že granuli si vezme do zobáku a pak ji vyplivne, protože neví co s tím. Ještě by mě zajímalo jak mám Oskara naučit žrát ze směsí pro papoušky i ty drobné zrniny. On nejdřív sní slunečnici a ostatního se netkne i kdyby měl hladovět. Nemá někdo zkušenosti, jak to papouška naučit anebo se to naučit prostě nedá?
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 17.02.2006, 16:07:08 xxx.xxx.111.1
Dobrý den. On si prostě vybírá jen to co mu šmakuje. Na to žádný návod není. Jen snad, to že pokud si vybírá převážně slunečnici, tak mu ji ve stravě omezte, tak aby jste ho donutila jist i to proso. Jeden z mojich senegalců, taky vybírá, ale já mu prostě raději nedám zrniny a dám mu jen ovoce a to proso mu tam nechám a na druhý den to sní.
vera (neregistrovaný) 18.02.2006, 02:05:18 xxx.xxx.111.1
Naši žaci nedostávají granule, tak s tím nemám skušenosti. My krmíme míchanicí, která je složená s na kostičky nakrájeného rohlíku, jablko a papriku a čínské zelí taky nakrájené na menší kousky, nastrouhanou mrkev a k tomu pridáváme rozmražené černé jeřabiny, kousky kukuřice, třešně a toto všechno promícháme s Quikem. Samotné Quiko žaci taky nechtěli brát, ale takto namíchané to sežerou. Zvlášť dáváme trochu slunečnice, pár nepražených arašidových oříšků a občas vlaš. ořech. Během dne ještě dostanou třeba kousek banánu, pomeranč, víno, to co je zrovna doma. Nám se toto osvědčilo, ale nikomu to nevnucuju a každý chovatel si to stejně dělá podle toho, jak mu to vyhovuje. Přeju Ti hodně krásných chvil s Oskárkem ;-) Věra
marecheck (neregistrovaný) 18.02.2006, 19:22:57 xxx.xxx.111.1
Já myslím že by se do žraní menších semínek neměl nutit, prostě když mu nechutnají tak se s tím nic nenadelá. Tohle děla spousta papoušků, že si vybere ze směsi jen kukuřici, slunečnici (tu hlavně) a zbytek prostě nechají v misce. Bůh ví co jsou ty malý semínka zač :))) :D
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 18.02.2006, 23:15:48 xxx.xxx.111.1
Ano samozřejmě záleží, ale na kupované směsi. Pokud si tazatelka kupuje nějakou směs dopředu namíchanou, tak je asi potom dost škoda, když některé zrniny nevylouskají. Pokud si tazatelka míchá směs sama, tak potom může ty zrniny, které nejedí ze směsi vynechat. Jinak, jak tady píše paní výše, že podává pestrou stravu, tak potom není zapotřebí granulí, ale pokud nepodáváte pestrou škálu ovoce a zeleniny, tak ty granule to podle mě dosti nahrazují. Já třeba svým papouškům dávám to nejběžnější ovoce a zeleninu a nekupuji denně například banány, kiwi, pomeranče atd. Když ale doma jsou, tak jim je poskytnu, ale denně jim je nepodávám a proto dávám granule, jako doplněk.
bony
bony (10 příspěvků) 20.02.2006, 08:48:40 xxx.xxx.111.1
Já kupuji už namíchané směsi, takže jak psal Hicks je škoda, že to Oskar všechno nevylouská. Taky jsem četla, že není dobré když papoušci jí pouze slunečnici. Mě totiž připadne, že jakmile žere třeba kardi, tak že se tolik nenají jako když žere slunečnici. Samozřejmě, že mu dávám i ovoce a zeleninu, ale ne jako jak psala Ytteb. Oskar každý den dostává jablko a mrkev. Na přilepšenou dostane hrušku, hrozen, papriku, okurek....Co je momentálně dostupné. Já se ptám jenom proto abych se ujistila, že nedělám něco špatně a že Oskar dostává vše co je v mých silách a že nic nezanedbávám. :D
Hicks
Hicks (1578 příspěvků) 21.02.2006, 12:07:19 xxx.xxx.111.1
No ona totiž slunečnice je docela tučná, tak proto by neměl jíst jen tu slunečnici. Dokonce jsem byl u chovatele u kterého vypukla nějaká nemoc jen kvůli tomu, že krmil převážně černou slunečnicí. Pokud Dáváš základ Jablko, mrkev a potom občas něco na přilepšenou, tak ty granule doporučuji. A je lepší se zeptat, než potom litovat. S pozdravem Ondřej Hála.
Krista.com (neregistrovaný) 10.01.2007, 19:06:58 xxx.xxx.252.108
Moje korela, například, kdyš má směs tak vybírá jenom proso, slunečnice jí, jenom když ji směs nedoplnuju.
Ale když má jenom slunečnice, jí všechno.
Zdeněk (neregistrovaný) 27.12.2008, 11:32:18 xxx.xxx.195.18
Dostal jsem Žaka (ciko) je mu 6 týdnú nechce moc sám žrát jakou a z čeho mám udělat směs,potřebuje dokrmit
dík.
cone (neregistrovaný) 27.12.2008, 13:43:50 xxx.xxx.85.196
Tak mladého žaka neměl prodat dotyčný chovatel, zvláště ne lidem, kteří nemají o dokrmování ani páry. Ale stalo se - sežente si dokrmovací směs / Nutribird, Kaytee nebo Zupreem/, dle návodu připravte a NE teplejší 39°C podávejte lžičkou nebo inj. stříkačkou do koutku zobáčku. Krmit byste měl alespoň 3 x denně, množství asi 25 až 30 ml. na jednu dávku, možná že i trochu více. Samozřejmě by už měl mít v kleci nebo kde je senegal v klasech, prozatím na hraní. Žakové můžou být odataveni nejdříve v 10ti týdnech, ale spíše později. To vše vám měl napat na kus papíru prodávající a vybavit vás kromě poučení co a jak také dokrmovací směsí. Pokud jste od Ostravy, tak vám nějakým způsobem jsem schopen pomoci. Cone
Ale určitě bude starší, ale špatně ostavený, podívejte se na datum narození do registračního listu, který byste měl se žakem obdržet také.
Majda (neregistrovaný) 21.02.2019, 11:40:36 xxx.xxx.80.247
Dobrý den,chci se zeptat dostala jsem zaka šestiletého nebot známý neměl na nej čas občas klofne ale jak řeknu ne nastaví hlavičku chce se drbat jde i na rameno ale je bojacny a nemluví za jak dlouho si prosím zvykne a bude mluvit každý den sním komunikuji pouštím z klece děkuji za rady
Zdeněk (neregistrovaný) 06.05.2021, 21:08:07 xxx.xxx.219.246

Majdo, zvykne si. Koupil jsem Emičku 4 roky věku, byla sice ručně dokrmovaná, ale celou dobu byla ve voliéře ještě se třemi žaky, sice nádherné, čisté a prosvětlené, leč s mnoha jinými ptáky ve vedlejších voliérách. Trvalo mi asi půl roku, než si na mě zvykla, po asi 7 měsících velmi intenzívního kontaktu už šla na rameno (uklízíme vždy spolu nádobí, je zvědavá a baví ji to, koukat, co se děje). V zimním období jsem s ní vlastně celý den, ale to nestačí, musí se s ptákem komunikovat. Dnes ji mám 14 měsíců a ještě mě s ní čeká obrovká práce. Chce to trpělivost, nic se nedá urychlit. Vymyslete si nějakou písničku a učte ji jí zapískat. Pískat melodii ale musíte Vy a to vždy, když jdete jen okolo. Asi tak min. 40x denně. Zapamatuje si ji a začne opakovat. Ta moje po cca třech měsících učení obstojně zapíská "Kristýnku" od W.Matušky. A jak je na to pyšná, že jí to jde. Tady pak začíná ta radost z úspěšného chovu. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.