Aktuálně: 5 593 inzerátů168 299 diskuzních příspěvků17 659 uživatelů

Ručně dokrmený nebo pod rodiči?

ladabiel
ladabiel (2 příspěvků) 28.05.2023, 12:53:41 xxx.xxx.142.177

Dobrý den, nejdříve chci uvést, že zde nechci rozpoutat nějaký konflikt, pouze jako začátečník mám jeden dotaz. Chci pořídit eklekta kvůli jeho povaze a zvažoval jsem ručně dokrmené mládě. Dříve jsem měl dlouho ručně dokmeného senegalce a po celou dobu to bylo v pohodě. Téměř už jsem byl rozhodnutý koupit ručně dokrmeného samečka, ale opakovaně a z více a často renomovaných zdrojů (R. Low na její přednášce, četné příspěvky na ifauně ) jsem se dozvěděl, že v podstatě díky dokrmování se sice papoušek upne na člověka (inprinting), na druhou stranu mohou a často se stávají po pubertě panovační a agresivní. No a že po odchovu pod rodiči se z něj stane stejný mazlík, ta cesta je sice delší, ale poté je papoušek vyrovnanější a šťastnějí. Nechci udělat chybu, proto se ptám již nyní, abych předešel následnujicím komplikacím. Předem díky za slušné odpovědi...

rad3ek
rad3ek (4 příspěvků) 31.05.2023, 10:23:41 xxx.xxx.87.29
ladabiel:

Dobrý den, nejdříve chci uvést, že zde nechci rozpoutat nějaký konflikt, pouze jako začátečník mám jeden dotaz. Chci pořídit eklekta kvůli jeho povaze a zvažoval jsem ručně dokrmené mládě. Dříve jsem měl dlouho ručně dokmeného senegalce a po celou dobu to bylo v pohodě. Téměř už jsem byl rozhodnutý koupit ručně dokrmeného samečka, ale opakovaně a z více a často renomovaných zdrojů (R. Low na její přednášce, četné příspěvky na ifauně ) jsem se dozvěděl, že v podstatě díky dokrmování se sice papoušek upne na člověka (inprinting), na druhou stranu mohou a často se stávají po pubertě panovační a agresivní. No a že po odchovu pod rodiči se z něj stane stejný mazlík, ta cesta je sice delší, ale poté je papoušek vyrovnanější a šťastnějí. Nechci udělat chybu, proto se ptám již nyní, abych předešel následnujicím komplikacím. Předem díky za slušné odpovědi...


Ať už ručne dokrmený nebo přirozeně odchovaný, oba mohou být velice kontaktní společníci. Za mě je spíš důležitější, než způsob odchovu, výchova daného jedince.

Prakticky kterýkoli papoušek (hlavně ti vetší a inteligentnější) se může bez správné výchovy změnit z vysněného společníka v teror na denní bázi.

Pták se bude snažit zjistit kam v hierearchii domácnosti patří a co mu dovolíte.

Častým jevem jsou pak inzerce plné ptáků, kterých se lidi zbavují, protože je i sousedy, mazlík denně obtěžuje neustálým křikem, sebepoškozuje se nebo napadá svého majitele.

Je to jako se psem, jste pán a musíte určit hranici.

sharingan
sharingan (100 příspěvků) 31.05.2023, 10:37:42 xxx.xxx.186.2

Zdravím. Soukromě jsem žádné papoušky nechoval. Ale během své kariéry jsem i kolem nich krátce brousil a staral se o ně - arové, aratingové. Má osobní filozofie - ta přirozenější, byť na schopnosti náročnější cesta - tu bych volil. Tj. přirozený odchov. Ale rozhodují vždy zejména celková úroveň chovu i chovatele, od něhož bych pořizoval.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.