Aktuálně: 5 020 inzerátů173 608 diskuzních příspěvků17 744 uživatelů

Klíčené zrní – ano, ne ?

Mayer (neregistrovaný) 05.06.2023, 08:44:10 xxx.xxx.64.85

Jaký je tvůj názor na krmení klíčeného? Co se bavím na burzách tak už dost zkušených chovatelů mi řeklo, že klíčené vůbec nedává. Mají strach kvůli plísním, už více chovatellů přišlo o celý svůj chov. Já s tím nidky probém neměl. Když zrní dvakrát denně properu novou vodou mělo by to být bezpečné nebo se mýlím? A čím se dá klíčené nahradit?

Buggyra
Buggyra (3194 příspěvků) 05.06.2023, 09:13:56 xxx.xxx.198.226

Jak je možné přijít o celý chov kvůli klíčenému zrní?! Tak snad vidím a cítím, v jaké je kvalitě, a jsem-li zkušenější chovatel, dávám jen to, co jsem si hygienicky zajistil?

Já teda nemám okrasné nebo exotické ptactvo, ale krmím klíčené zrní koním a slepicím, a nikdá se mi nestalo, že by zaplísnilo, a to žádné propírání nevedu. Zrní namočím na jeden den, pak to sleju, a krmím další maximálně tři dny, mezitím jen prohazuji, aby se míchaly spodní vlhké vrstvy s těmi vrchními oschlými, a žádná potíž. Ostatně, klíčené pšenky si s chutí hrst dám i sama, protože je to mňamka. Jo, a mám to venku na louce, tj. na povětří, kde těch plísní vzduchem lítá....

A pokud děláte opatření jako že promýváte čistou vodou, octovou vodou, a nevím, co všechno se dělá, tak nemůže nastat potíž. Leda by byl někdo skutečně čuňátko, a nechal to klíčit třeba ve špinavé nádobě, dal klíčit zrní už plísní chycené, zrní špatné kvality, nechal to znečistit během procesu...

Klíčené se moc nahradit nedá, samozřejmě dají se nahradit bílkoviny v něm obsažené, vitaminy nějakým premixem, ale těžko nahradit další biologicky aktivní látky jako jsou třeba enzymy...

květen11 (neregistrovaný) 05.06.2023, 09:57:01 xxx.xxx.97.184
Mayer:

Jaký je tvůj názor na krmení klíčeného? Co se bavím na burzách tak už dost zkušených chovatelů mi řeklo, že klíčené vůbec nedává. Mají strach kvůli plísním, už více chovatellů přišlo o celý svůj chov. Já s tím nidky probém neměl. Když zrní dvakrát denně properu novou vodou mělo by to být bezpečné nebo se mýlím? A čím se dá klíčené nahradit?


Dávám , kupuji přímo nakličovací směs, properu několikrát a hlídám... je zvláštní ,že ted mají strach z plísně a před roky  neměli :o) 

Santi
Santi (164 příspěvků) 05.06.2023, 10:07:17 xxx.xxx.26.22

Bezproblému podávám v průběhu sezóny a nikdy se mi nic nestalo. Klíčím pšenici a přidávám i trochu směsi pro andulky (co si sám míchám).

Do vody přidávám trochu jablečného octa. 

David2013
David2013 (15 příspěvků) 05.06.2023, 18:41:43 xxx.xxx.43.216
Odpověď na příspěvek uživatele Mayer z 05.06.2023, 08:44:10

Dávám klíčené na začátku sezóny a pak po odchovech. Během hnízdění nee, ať je nepodporuji v toku a neslezou z hnízda a v zimě taky ne. Klíčím radši menší množství co do dvou dnů zkrmím a pokud se mi stane, že něco zůstane a nejsem si jist, raději vyhodím a naklíčím nové. Kupuju nakličovací směs, proplachuju při zamáčení i 3x 4x za den, podle možností. Při samotném klíčení už tak často ne a bez problémů. 

Royal (neregistrovaný) 06.06.2023, 09:27:29 xxx.xxx.170.230

Ne jeden chov byl zlikvidovan kvuli plisni v klicenem zrni. Kdo nema moznost proprat 3x denne vodou, radeji at se mu vyhne. Pri dnesni nabidce - granuli, ovoce, zeleniny a smesi zrnin slozene z 15 komponentu se to da bez kliceneho prezit.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.