Aktuálně: 5 145 inzerátů172 503 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Kontrola budek pri hnizdeni

Zpevak (neregistrovaný) 06.06.2023, 21:15:22 xxx.xxx.1.113

jakou mate zkusenost s kontrolou budky kdyz rodice maji vejce nebo uz mlade, zvladaji to dobre nebo se vam stava, ze nekdy budku opusti a uz se nevrati? Mam alexandry male modre mutace a pri kazdem krmeni nebo vstupu do voliery samice vyleze z budky je totiz hodne placha tak nakouknu do budky pravidelne ale pak mam jeste alex.rudohlave a ta zase sedi tak pevne ze ji musim odsrcit treba vetvickou abych zkontroloval obsah budky. Pak mam par alex.cinskych a ty mi jeste nehnizdili ale znamy mi rikal abych je vubec nekontrolovat ze tento druh je na to nachylny.

David2013
David2013 (15 příspěvků) 06.06.2023, 21:33:19 xxx.xxx.192.87
Zpevak:

jakou mate zkusenost s kontrolou budky kdyz rodice maji vejce nebo uz mlade, zvladaji to dobre nebo se vam stava, ze nekdy budku opusti a uz se nevrati? Mam alexandry male modre mutace a pri kazdem krmeni nebo vstupu do voliery samice vyleze z budky je totiz hodne placha tak nakouknu do budky pravidelne ale pak mam jeste alex.rudohlave a ta zase sedi tak pevne ze ji musim odsrcit treba vetvickou abych zkontroloval obsah budky. Pak mam par alex.cinskych a ty mi jeste nehnizdili ale znamy mi rikal abych je vubec nekontrolovat ze tento druh je na to nachylny.


Asi se mi ještě nestalo, že by hnízdo opustili kvůli mé kontrole, ale je fakt, že tam nahlédnu tak max. 1x za týden. Častěji pouze když je potřeba kroužkovat, nebo je v hnízdě více mladých, tak kvůli vyčištění. Když mají vejce tak téměř vůbec, dokud se neublíží doba vylíhnutí mladých. Nevím co si představit pod pojmem,, při  krmení vyleze z budky a pravidelně tam nakouknu." Jestli jí tam lezete každý den, tak si docela zahráváte a v tomto případě bych se nedivil, kdyby vám s hnízda slezla, tím hůř když je plachá. No a odstrkovat samici z vajec větvičkou, abych se tam mohl podívat to je taky risk, to je tak porozbíjet vejce, jak začne divočit a jestli to děláte taky každý den nebo obden tak nevím nevím. Nevidím důvod  každý den kontrolovat budku. 

Alex66
Alex66 (58 příspěvků) 06.06.2023, 23:50:46 xxx.xxx.0.1

Taky kontroluji jen minimálně. Když samice začínají snášet tak se do budky podívám a pak asi za týden abych věděl kolik je snesených vajíček. A pak zase až se mladí mají líhnout, to podle mě úplně stačí. U mých alex. rudohlavých je samice absolutně v klidu, když otevřu dvířka tak pomalu vyleze ven a není tam žádné divočení. U alex. vousatých je to podobné jen někdy samice vyleze sama když otevřu dveře do chovné místnosti. Horší je to u kognů, tam když se blížím k budce tak už samec výhružně křičí co to jde. Samice ale ani tak z budky sama nevyleze. Jednou jedinkrát jsem budku otevřel když v ní byla samice, ta vystřelila jak raketa a spustila taky poplašný křik a vyváděla jak pominutá. Tehdy jsem si myslel že už se ani do budky nevrátí ale dobře to dopadlo. Od té doby kontroluji jen když je venku což je trochu problém protože sedí jak přibitá a nevidím ji třeba několik dní.

Anonymní (neregistrovaný) 26.08.2023, 10:59:21 xxx.xxx.264.137

Dělám to tak, že se snažím kontrolovat obsah budky pouze v době, kdy je samice venku a krmí se. Jen když ji dlouhou dobu nezastihnu zrovna venku, tak nahlídnu ikdyž je venivtř a to některé samice z budky vylétnou a jiné zůstávají uvnitř jen třeba couvnou z vajec/mláďat. Kontrola stačí jednou týdně.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.