Aktuálně: 4 674 inzerátů176 915 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů

Moje krmení topinambury

Janes (neregistrovaný) 04.07.2023, 21:23:16 xxx.xxx.32.248

Neznáte někdo “fanouse” z ifauny? Založil kolem roku 2009 velmi poučné a informativní vlákno o pěstování, sklízení, sušení, skladování a různém využití topinambur. Popisoval nad kolikátým uzlem (nodus) na stonku topinambury seřezávat a v jakou dobu, jak sušit a zkrmovat. Popisoval postřehy z krmení králíkům jak topinamburové píce, tak i hlíz. Vše se prý naučil od své postarší sousedky. Vlákno mám nafocené na mobilu a dost z toho čerpám. Není způsob jak to dostat sem? Nebylo by možné “fanuse” nějak kontaktovat? Pro ilustraci pár fotek z onoho vlákna.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Janes (neregistrovaný) 04.07.2023, 21:30:50 xxx.xxx.32.248

Zelené se prý dá sklízet myslím až třikrát a stále to ještě bude tvořit v zemi brambůrky. Já jsem zatím vždy sklízel jen dvakrát, aby bylo hlízek co nejvíc. Jsou skvělé křupavé do salátů s parmazánem. Nakrájí se na nudličky a skvěle salát oživí - křehké, křupavé, šťavnaté. Občas zapečené napůl s bramborem, lilkem, česnekem, sýrem. 🤠 A půlka pak jde zvířatům.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Janes (neregistrovaný) 04.07.2023, 21:35:50 xxx.xxx.32.248

Obecně o pěstování jsem čerpal odsud (video níže). Ale jak seřezávat aby rostlina byla stále silná, ale zelená hmota se využila co nejvíc, to nikdo jiný než fanous podrobně nepopsal.

Janes (neregistrovaný) 04.07.2023, 21:50:46 xxx.xxx.32.248

Na topinamburu prý přežili evropští kolonizátoři zimu, Využití jim prozradili indiáni, to si dali: ) “během osidlování kanadského pobřeží v roce 1612 nastalo velké sucho a způsobilo hlad a právě topinambur byl to, co novousedlíky zachránilo před smrtí”. Zajímavostí je, že i přes vysoký obsah inulinu podle kalorických tabulek nemá o mnoho méně využitelné energie než brambor - 331,92 kJ. 

Sice je to psané pro člověka, ale u králíků to bude nejinak: I když asi 40% populace trpí špatným trávením cukrů, což při průchodu inulinu tlustý střevem způsobuje větší produkci CO2 a dalších plynů (plynatost), tak to při konzumaci hlíz s anýzem a do 250 g denně postiženým problémy nedělá. Naopak trávení velice prospěje, jelikož se koncentrace žádoucích bifidobakterií při konzumaci hlíz zvyšuje (z 20 na 71 %) a podíl nežádoucích bakterií se značně redukuje (bakteroidy ze 65 na 26 %, fusobakterie ze 12 na 3 % a klostridie ze 3 na 0,3 %)(Madrigal et Sangronis, 2007). Topinambur je také polyvitaminovou plodinou s bohatým zastoupením vitaminů B - komplexu (především niacinu a biotinu), kyseliny askorbové (vitamin C) a ß-karotenu (provitamin vitaminu A). Hlízy topinamburu jsou významným zdrojem minerálních látek.

Rady od Fanouše (neregistrovaný) 14.07.2023, 11:19:46 xxx.xxx.215.23

Rady od Fanouše:

Dobrý den já je nenechávám vykvést vůbec protože to není žádoucí rostlina pak už moc neroste sklízim 3 4 do roka záleží jak člověk zalejvá a pokaždé je to husčí a husčí je to o tom jak to uříznete. Hlíz bude hodně mám to odskoušený poradila mi to sousedka 90let ja strašně rád poslouchám rady starších. letos toho mám dost to je pravda a příští rok to eště o jednou tolik rozšířím a budu uplně sobestačnej. druhá sklizen byla fakt dobrá tak sem přebytek dal na půdu usušit protože sem čet ve starých časopisech žě to de i silážovat a sušit tak sem to svázal po deseti rostlinách a zavěsil na půdu a moc se mi to líbý tak sem zvědavej. dokonce sem i ochutnal kousek stonku suchýho bylo to docela dobrý takový sladký a práse mín jak se senem . s květama nemám vůbec skušenosti co se týče krmení já bych ho uřízl a dal zbytek rostliny bych dal králikum.

Já je jen omeju a šup do králikáry a můžou se zbláznit. Bílé se normálně konzumujou a prej jsou dobrý pro diabetiky ale kdo vý. A já sem zase čet ,že právě ty červený toho maj méně v sobě,jsou právě vyšlechtěné z bílích. Necháme to koňovi ten má věčí hlavu. Jsem z České Lípi a do Prahy občas přes Mělník jezdím tak se možná stavym na kukačku když to výde ,nebo si je pošlem supr . Co ta tvoje 0.1Vm máš jí s papírama nebo bez?

Já sem dával pozor aby to neschnilo mám takovej fígl ustřich jsem spodky a perfektně to vyschlo voda měla kudy odejít jinak to schne strašně dlouho. Na křížení jsi měl vzít spíš ČA to je taky perfektní králík a jaký matky. Jak už jsem psal zkus KAL a pust na ní NB a to se ti bude líbyt . Mě příjde, že Vm nejsou tak mléčný, ale samci jsou perfektní. To je zajímavý na mě taky všechny samice VM vrčeli ,ale neboj ono jí to přejde a bude mazel chce to čas a taky jí připustit. 6 3 m pole udělej tam cestičky tak po metru jinak se ti bude strašně špatně zalejvat a sklízet nať je to docela tvrdý a ani se nedostaneš do prostřet. Perfektní je to okolo plotu jako živej plot. Co si říkal tomu článku na moderce . Koukal jsi i na moje králiky co? Jinak jsem rád že znám nového mladého chovatele.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.