Aktuálně: 4 870 inzerátů174 737 diskuzních příspěvků17 756 uživatelů

Křídlatka japonská - využití

pesves (neregistrovaný) 05.07.2023, 13:09:29 xxx.xxx.18.65

Křídlatka, je to nežádoucí rostlina a v některých oblastech vytváří husté porosty. Kromě chemické a mechanické kontroly se uvažuje i nad využitím úzce specializovaného druhu motýlka Aphalara itadori který údajně nenapadá jiné rostliny než křídlatku. Porosty křídlatky napadené tímto hmyzem mohou být jeho vlivem zcela zbaveny listů, což rostlinu oslabí až zcela potlačí.

Křídlatka japonská - využívá se při léčbě boreliózy, má antibiotické účinky, působí jako antivirotikum i antiparazitikum. Pomáhá proti kašli, zánětu průdušek i při astmatu, funguje na posílení imunity i slinivky břišní. Dokonce dokáže snížit hladinu krevního tuku, cholesterolu. Obsahuje vysoké množství resveratrolu. U nás se vyskytuje spolu s křídlatkou sachalinskou a jejich kříženec je znám jako křídlatka česká. 

Křídlatka sachalinská je u nás vzácnější, jsou známy exempláře dorůstající až 6m, v porovnání s jinými druhy obrovské listy. Léčivé účinky tohoto druhu jsou srovnatelné s křídlatkou japonskou.

Anonymní (neregistrovaný) 05.07.2023, 14:40:07 xxx.xxx.10.63

Super, takové malé okénko pro flóristy také není na škodu. 

kometa
kometa (4216 příspěvků) 05.07.2023, 15:36:38 xxx.xxx.147.163
pesves:

Křídlatka, je to nežádoucí rostlina a v některých oblastech vytváří husté porosty. Kromě chemické a mechanické kontroly se uvažuje i nad využitím úzce specializovaného druhu motýlka Aphalara itadori který údajně nenapadá jiné rostliny než křídlatku. Porosty křídlatky napadené tímto hmyzem mohou být jeho vlivem zcela zbaveny listů, což rostlinu oslabí až zcela potlačí.

Křídlatka japonská - využívá se při léčbě boreliózy, má antibiotické účinky, působí jako antivirotikum i antiparazitikum. Pomáhá proti kašli, zánětu průdušek i při astmatu, funguje na posílení imunity i slinivky břišní. Dokonce dokáže snížit hladinu krevního tuku, cholesterolu. Obsahuje vysoké množství resveratrolu. U nás se vyskytuje spolu s křídlatkou sachalinskou a jejich kříženec je znám jako křídlatka česká. 

Křídlatka sachalinská je u nás vzácnější, jsou známy exempláře dorůstající až 6m, v porovnání s jinými druhy obrovské listy. Léčivé účinky tohoto druhu jsou srovnatelné s křídlatkou japonskou.


Upřímně, i kdyby byla sebeléčivější, tak ji u nás nechci.

pesves (neregistrovaný) 05.07.2023, 19:37:25 xxx.xxx.40.130
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.07.2023, 15:36:38

To ani nelze, pěstovat ji je nezákonné a to je dobře. Je ale dobré mít znalosti i o druzích, které jsou nežádoucí, a když už někde roste, tak z toho mít i nějaký užitek. 

Křídlatka na boreliózu se dá i koupit, takže jestli ji u nás vyhubíme, tak o její léčivé účinky nepřijdeme. https://pardubice.rozhlas.cz/je-cas-na-dolovani-zdravych-korenu-kridlatka-pomuze-na-boreliozu-kren-nejen-na-8869395

kometa
kometa (4216 příspěvků) 05.07.2023, 19:52:17 xxx.xxx.147.163
pesves:

To ani nelze, pěstovat ji je nezákonné a to je dobře. Je ale dobré mít znalosti i o druzích, které jsou nežádoucí, a když už někde roste, tak z toho mít i nějaký užitek. 

Křídlatka na boreliózu se dá i koupit, takže jestli ji u nás vyhubíme, tak o její léčivé účinky nepřijdeme. https://pardubice.rozhlas.cz/je-cas-na-dolovani-zdravych-korenu-kridlatka-pomuze-na-boreliozu-kren-nejen-na-8869395


Zůstanu u našeho starého dobrého česneku a cibule. A až budu mít potřetí boreliózu, tak raději využiji klasická ATB. 

pesves (neregistrovaný) 05.07.2023, 20:11:07 xxx.xxx.40.130
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.07.2023, 19:52:17

Dělejte si co chcete, mně je to jedno. 

Mě ta rostlina hodně zaujala (omlouvám se předem za delší text):

Tato rostlina je využívána již po staletí právě v tradiční japonské a čínské medicíně např. k léčbě plísní, zánětů pokožky, onemocnění srdce a cév. V kořenech obsahuje až 20 % (E)-resveratrolu - derivát stilbenu, který byl nedávno zařazen do Evropského lékopisu. Resveratrol lidé využívají zejména pro jeho protizánětlivé účinky, pozitivní působení na dlouhověkost a ochranu buněk před oxidativním stresem. Genetičtí vědci objevili gen, který aktivuje tvorbu enzymů, které umí oddálit buněčnou smrt a prodloužit její staří – SIR 1 (Silence Information Regulator). SIR 1 patří do skupiny sirtuinů, což jsou enzymy, které ovlivňují proces stárnutí. Dále obsahuje polyfenoly, fenolické kyseliny, flavonoidy a další. V Polsku byly studovány tři druhy křídlatky - japonská, sachalinská a hybrid. Tento výzkum odhalil 171 sloučenin, mimo jiné stilbeny, uhlohydráty, procyanidiny, flavan-3-oly, antrachinony, fenylpropanoidy, ligninové oligomery a naftaleny. Dále byly identifikovány dianthronové glykosidy a estery fenylpropanoidových disacharidů a četné deriváty kyseliny hydroxyskořicové. Deriváty 1,4-naftochinoni, které byly také nalezeny v křídlatce japonské, jsou v rostlinné říši rozšířené bioaktivní látky. Nově byly nalezeny také deriváty juglonu, které vykazují antibakteriální aktivitu, konkrétně 2-methoxy-6-acetyl-7-methyl-juglon, 2-ethoxy-6-acetyl-7-methyl-juglon, 2-methoxy-7-acetonyl-juglon a 3-acetyl-7-methoxy-2-methyl-juglon.

Běžně používaný oddenek je tradiční bylinou Hu Zhang, kterou využívají ve východní Asii při zánětlivých onemocněních, infekcích, kožních chorobách nebo při hyperlipidémii - snižuje hladinu krevního cholesterolu. Má antioxidační vlastnosti, což je spojováno s vysokým obsahem derivátů stilbenu. Posiluje slinivku břišní, užívá se tedy i při cukrovce - antidiabetikum. Brání tvorbě krevních sraženin a současně pomáhá zastavit vnitřní krvácení - hemostatikum. Droga podporuje správnou funkci jater a žlučníku, pomáhá při potížích dýchacích cest, zánětu průdušek, astmatu a borelióze. Působí jako laxativum - při průjmech. Má antibakteriální účinek, například v boji proti Helicobacter pylori nebo dokonce, podle některých zdrojů, je díky obsahu látky emodin účinná i proti zlatému stafylokokovi - Staphylococcus aureus. Obsahuje protykin - látku, která ovlivňuje cévy a srdce, a může tak snížit riziko srdečního infarktu. Působí také jako fytoestrogen a pomáhá ženám v klimakteriu - zmírňuje návaly, pocení a změny nálad. Pomáhá také při vynechání menstruace nebo při výtoku. U mužů může pomoci při problémech s prostatou. Zevně ji můžeme použít na špatně se hojící rány, má stahující účinky, při kožních onemocněních způsobených plísněmi nebo bakteriemi nebo k ošetření popálenin, vředů, hemeroidů či při pokousání od zvířete - desinfekční a antibakteriální účinky. Křídlatka japonská je jednou z rostlin, která je studována v souvislosti s léčbou a prevencí rakoviny. Je možné dohledat mnoho odborných studií. V tradiční čínské medicíně je používána samostatně nebo v kombinaci s chemoterapií při léčbě rakoviny a jako prevence rakoviny - může zpomalovat růst rakoviny - má antineoplastický (působící proti neoplaziím, nádorům) a antimutagenní účinek. Mladé výhonky rostliny můžeme použít jako zeleninu. Chutná lehce nakysle a křupavě. Doporučuje se ale tepelná úprava nebo kvašení - obsahuje kyselinu šťavelovou. Chutný může být také koláč, který by měl připomínat chuť rebarborového koláče. Využít můžeme výluh ve vodě z listů rostliny, který nám pomůže v zahradě zbavit se plísní.

https://www.paukertova.cz/view.php?cisloclanku=2014030003

https://www.z-hnizda.cz/l/kridlatka-japonska-reynoutria-japonica-houtt/

http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1103

Bodlinka
Bodlinka (981 příspěvků) 05.07.2023, 21:40:37 xxx.xxx.20.69

pokud jste fanda resveratrolu, pak věřte, že se vyskytuje i v červeném víně, v borůvkách, malinách. radši bych měla na zahradě i tu pitomou moruši než v okolí křídlatku.stačí mi bohatě kozí noha, to je taky léčivý, není to ani invazní a je to příšera kterou už několik let sekám, vyrývám a polívám roundupem a pořád nechce pochopit, že ne.

pesves (neregistrovaný) 05.07.2023, 21:54:44 xxx.xxx.30.18
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 05.07.2023, 21:40:37

Díky za   radu, já jsem fanda všech léčivých rostlin, borůvky maliny, mouše i kerhát si dávám a rád si dám i výhonky křídlatky z čistého prostředí. Stejně tak rád využiji jakoukoliv jinou rostlinu která mne zaujme a osloví, zejména když má tradici nebo je to podpořeno vědou a jsou popsány způsoby využití. 

pesves (neregistrovaný) 05.07.2023, 22:01:09 xxx.xxx.30.18

Koukám, že jsem zvolil špatný název tématu, zahrada se k tomu moc nehodí, ale mělo tu být vše kolem rostlin co mě baví a zajímá atd.

Nedávno mě třeba taky zaujala akébie pětičetná, ta je též léčivá a výhonky a plody se tradičně využívají v Japonsku. 

zbynek
zbynek (918 příspěvků) autor webu
05.07.2023, 22:03:22 xxx.xxx.230.164
pesves:

Koukám, že jsem zvolil špatný název tématu, zahrada se k tomu moc nehodí, ale mělo tu být vše kolem rostlin co mě baví a zajímá atd.

Nedávno mě třeba taky zaujala akébie pětičetná, ta je též léčivá a výhonky a plody se tradičně využívají v Japonsku. 


Napište jak chcete aby se téma jmenovalo, přepíšu to.

pesves (neregistrovaný) 05.07.2023, 22:13:45 xxx.xxx.30.18

Tohle téma už je asi “zabité” ale hodilo by se “Křídlatka japonská - využití” ať teda lidi ví do čeho jdou, když kliknou… Možná časem udělám nové pro ty “správné" druhy jako je kerhát, česnek, cibule (křídlatce jsem původně ani nechtěl tolik příspěvků věnovat, měla být jedna z mnoha🙂).

lesakm
lesakm (139 příspěvků) 09.07.2023, 01:46:06 xxx.xxx.244.25

Jestli někdo chce křídlatku tak si klidně přijeďte  když nás jí někdo zbaví budu jedině rád bojujeme s ní stále a je to nekonečný, “pěkný svinstvo”🐁ML.

Anonymní (neregistrovaný) 09.07.2023, 16:13:05 xxx.xxx.0.1
pesves:

To ani nelze, pěstovat ji je nezákonné a to je dobře. Je ale dobré mít znalosti i o druzích, které jsou nežádoucí, a když už někde roste, tak z toho mít i nějaký užitek. 

Křídlatka na boreliózu se dá i koupit, takže jestli ji u nás vyhubíme, tak o její léčivé účinky nepřijdeme. https://pardubice.rozhlas.cz/je-cas-na-dolovani-zdravych-korenu-kridlatka-pomuze-na-boreliozu-kren-nejen-na-8869395


Ti co ji pěstují jsou pekní magoři.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.07.2023, 16:19:04 xxx.xxx.230.181

mě se křídlatka líbí. Kvete na podzim a milují ji včely, nosí z ní kvalitní pyl i nektar. Invazivní je podle mého hlavně tam, kde je vlhko. Nedaleko domu roste na takovém svažitém nevyužívaném břehu vedle pole už dlouhá léta a rozhodně se nikam dál nerozrůstá. V krajině, kde herbicidy zemědělců zničily skoro všechny polní kytky už moc škody nenadělá.

Mimochodem, jak se používá na léčení ran? Výluh nebo jak?

kometa
kometa (4216 příspěvků) 09.07.2023, 17:33:39 xxx.xxx.147.163
drvodelkafialova:

mě se křídlatka líbí. Kvete na podzim a milují ji včely, nosí z ní kvalitní pyl i nektar. Invazivní je podle mého hlavně tam, kde je vlhko. Nedaleko domu roste na takovém svažitém nevyužívaném břehu vedle pole už dlouhá léta a rozhodně se nikam dál nerozrůstá. V krajině, kde herbicidy zemědělců zničily skoro všechny polní kytky už moc škody nenadělá.

Mimochodem, jak se používá na léčení ran? Výluh nebo jak?


Já teda nevím, vídám křídlatku všude, nejen na vlhkých místech. A leckde ji už začali likvidovat.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 09.07.2023, 18:05:13 xxx.xxx.230.181
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 09.07.2023, 17:33:39

to jo, ale nějak radikálně se nerozrůstá, aspoň u nás na chudé a písčité půdě ne. Určitě bych ji necpala do přírodních rezervací apodbně, ale když roste v pangejtu vedle pole, tak mi rozhodně nevadí a mým včelám ani ostatnímu hmyzu taky ne. Bohužel, aspoň tedy u nás , jsou pole intenzivně obhospodařovaná a na mezích není vidět už žádné, dřív běžné, polní kytky. V té chvíli, zaplať pánbu aspoň za tu křídlatku.

kometa
kometa (4216 příspěvků) 09.07.2023, 20:09:29 xxx.xxx.147.163
drvodelkafialova:

to jo, ale nějak radikálně se nerozrůstá, aspoň u nás na chudé a písčité půdě ne. Určitě bych ji necpala do přírodních rezervací apodbně, ale když roste v pangejtu vedle pole, tak mi rozhodně nevadí a mým včelám ani ostatnímu hmyzu taky ne. Bohužel, aspoň tedy u nás , jsou pole intenzivně obhospodařovaná a na mezích není vidět už žádné, dřív běžné, polní kytky. V té chvíli, zaplať pánbu aspoň za tu křídlatku.


Jenže ty kytky na mezích nejsou vidět právě kvůli křídlatce. Která pod sebou všechno udusí.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.