Aktuálně: 4 968 inzerátů174 064 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Přidržení feny u psa

Anonymní (neregistrovaný) 07.07.2023, 16:47:55 xxx.xxx.66.142

Nase Mia, fenka dalmatina, nechce ani za boha psa. Uz ji je 5, cas kvapi a ja uz se pomalu loucim že mi da stenata. Zkouseli sme 3 ruzne psy ale nedá si vubec rict, vetsinou jsme byli mi za psem, ale zkouseli sme i psa unas. Necha ho naskocit, ocas dava bokem jakoby chtela ale nakonec ho po chvili odzene. Nekolik zkusenejsich mi radilo fenu pridrzet nasilim aleto se mi nechce, má s tim nekdo zkusenosti? 

Anonym (neregistrovaný) 07.07.2023, 18:07:19 xxx.xxx.92.146

Dost možná má důvod nechtít. Příroda ví víc než my..

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 07.07.2023, 19:48:59 xxx.xxx.0.1

Jakou má fenka chovatelskou hodnotu, že po ní chcete v 5 letech první štěňata? Nějaké oživení krve, import, výjimečná povaha? Pět let na první vrh je už dost hraniční, proč jste to neuskutečnili doteď? Jestli se nenechá fena připustit přirozeně, vyprdla bych se na to.

Rozhodně bych fenu nenásilnila, příroda je mocná čarodějka. Z násilného nakrytí vám mohou zbýt jen oči pro pláč. Kdyby zabřezla, může mít problémy s porodem, štěňata odmítat/být na ně agresivní atd. 

Anonymní (neregistrovaný) 08.07.2023, 00:38:37 xxx.xxx.66.142

Vim ze uz je na hrane s vekem, touhou bylo nechat si po ni mladou fenku zase do chovu a takto to praktikovat s kazdou fenou aby aspon jednou za zivot mela stenata a jedno bych si nechala. Ake uz se to asi nepovede. Jaka je pravdepodobnost ze i druha fena by byla takto pro psy odmitava? Asi snad mala.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 08.07.2023, 07:22:32 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Vim ze uz je na hrane s vekem, touhou bylo nechat si po ni mladou fenku zase do chovu a takto to praktikovat s kazdou fenou aby aspon jednou za zivot mela stenata a jedno bych si nechala. Ake uz se to asi nepovede. Jaka je pravdepodobnost ze i druha fena by byla takto pro psy odmitava? Asi snad mala.


Žádná fena nepotřebuje aspoň jednou za život štěňata.

A taky by mě, stejně jako Plaku, zajímalo, čím je vaše fena tak výjimečná. Protože jednu fenku si necháte. Ale když těch štěňat bude třeba osm?

A předpokládám, že je vyšetřená na dědičné nemoci.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 08.07.2023, 09:26:47 xxx.xxx.43.113

“čím je vaše fena tak výjimečná”

lidi, prosím vás, nechte už toho šíření takového bludu!

Pokud by se rozmnožovala pouze vyjímečná zvířata (to jsou jaká?), tak by plemeno šlo za pár generací do absolutního kopru! 

kometa
kometa (4181 příspěvků) 08.07.2023, 09:30:46 xxx.xxx.147.163
hmn:

“čím je vaše fena tak výjimečná”

lidi, prosím vás, nechte už toho šíření takového bludu!

Pokud by se rozmnožovala pouze vyjímečná zvířata (to jsou jaká?), tak by plemeno šlo za pár generací do absolutního kopru! 


Tak řekněme taková, která plemenu aspoň neublíží, když už tam nevnesou žádné zlepšení.

Aspoň tak se to dělá u krav a koní. Tam opravdový chovatel přemýšlí, jakého hřebce na svou kobylu. Pravda, ta dá za život mnohem méně hříbat než fena štěňat.

Ale mně by stačila odpověď na poslední odstavec.

acher
acher (657 příspěvků) 08.07.2023, 09:37:46 xxx.xxx.222.196

Vyjímečná určitě být nemusí,ale zdravotní vyšetření by měla mít určitě jak fena, tak pes.Nejsem znalec dědičných nemocí u dalmatinů,ale vím o hluchotě a močových kamenech.S močovými kameny měla kdysi velké problémy sousedka u dalmatina bPP a vím,že jí na veterině řekli,že je to dědičné.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 08.07.2023, 09:44:21 xxx.xxx.147.163
acher:

Vyjímečná určitě být nemusí,ale zdravotní vyšetření by měla mít určitě jak fena, tak pes.Nejsem znalec dědičných nemocí u dalmatinů,ale vím o hluchotě a močových kamenech.S močovými kameny měla kdysi velké problémy sousedka u dalmatina bPP a vím,že jí na veterině řekli,že je to dědičné.


+ ARDS.

A dotaz zadavatelky mi prostě evokuje, že vyšetření nejsou. A možná ani papíry. Protože pak by se ptala u poradce chovu.

Uznávám, že je to jenom moje čirá spekulace.

hmn
hmn (1023 příspěvků) 08.07.2023, 09:52:15 xxx.xxx.43.113

“Tak řekněme taková, která plemenu aspoň neublíží, když už tam nevnesou žádné zlepšení.”

“zlepšovatel” se pozná v podstatě až na konci své kariéry, a ještě by to někdo musel hodnotit (selekční index)

jinak k tomu slouží hlavně bonitace, která má mít smysluplná kritéria, aby se do chovu nepouštěly dědičně nemocná a/nebo nestandardní zvířata. A svod, který hodnotí nejen tedy ty svedené potomky, ale i/zejména rodiče a jejich plemennou hodnotu.

Lze nesouhlasit s požadavky na uchovnění u četných plemen (jakože nic), ale určitě nelze požadovat “vyjímečnost” rozmnožujících se jedinců.

kometa
kometa (4181 příspěvků) 08.07.2023, 09:57:49 xxx.xxx.147.163
hmn:

“Tak řekněme taková, která plemenu aspoň neublíží, když už tam nevnesou žádné zlepšení.”

“zlepšovatel” se pozná v podstatě až na konci své kariéry, a ještě by to někdo musel hodnotit (selekční index)

jinak k tomu slouží hlavně bonitace, která má mít smysluplná kritéria, aby se do chovu nepouštěly dědičně nemocná a/nebo nestandardní zvířata. A svod, který hodnotí nejen tedy ty svedené potomky, ale i/zejména rodiče a jejich plemennou hodnotu.

Lze nesouhlasit s požadavky na uchovnění u četných plemen (jakože nic), ale určitě nelze požadovat “vyjímečnost” rozmnožujících se jedinců.


A tak zrovna zlepšovatel by se mohl u psů poznat dříve a lépe než u skotu nebo koní. Ale tam se asi zase nenechávají inseminační dávky.

Nicméně, jak jsem psala výše, víc by mě zajímala odpověď ohledně zdravotních vyšetření.

impact
impact (409 příspěvků) 08.07.2023, 10:23:50 xxx.xxx.97.42
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 08.07.2023, 09:26:47

U množení tohoto typu je výjimečný každý množitel, který udělá aspoň zdravotní vyšetření a ošéfuje si to, aby nenaprcal příbuzný. 😂

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 08.07.2023, 21:55:13 xxx.xxx.0.1
hmn:

“čím je vaše fena tak výjimečná”

lidi, prosím vás, nechte už toho šíření takového bludu!

Pokud by se rozmnožovala pouze vyjímečná zvířata (to jsou jaká?), tak by plemeno šlo za pár generací do absolutního kopru! 


Bludy nešířím a souhlasím.

Tady ale byla řeč o 5leté feně, která doposud neměla štěňata a nenechá se přirozeně nakrýt. To by musela být něčím extra výjimečná (kromě touhy zadavatelky ponechat si 1 štěně), abych takovou fenu násilím rozmnožovala. Zdravotní testy jsem radši ani nezmiňovala. Jestli fena odehnala 3 psy, asi není něco v pořádku. Termínem krytí to nejspíš nebude. Jedna věc je přidržet na vodítku fenu ochotnou ke krytí, aby nedošlo ke zdravotnímu problému při spojení, druhá věc je “fenu pridrzet nasilim”, aby ke krytí vůbec došlo.

Známá měla kdysi krycího psa bullteriéra. Přijela fena na krytí (chov s PP), to bylo rodeo jak z filmu, málem je dokousala všechny. Čubu nějak zpacifikovali, k nakrytí došlo. Překvápko při porodu - majitelé feny se ani nemohli přiblížit k bedně a fena sežrala všechna štěňata. 

Anonymní (neregistrovaný) 09.07.2023, 15:57:35 xxx.xxx.56.80
kometa:

A tak zrovna zlepšovatel by se mohl u psů poznat dříve a lépe než u skotu nebo koní. Ale tam se asi zase nenechávají inseminační dávky.

Nicméně, jak jsem psala výše, víc by mě zajímala odpověď ohledně zdravotních vyšetření.


Dnes už se  někteří chovatelé psů dívají do budoucna a nechávají zamrazit semeno, pokud mají  výjimečného psa.

   Taky to dělám.

Kilian
Kilian (953 příspěvků) 10.07.2023, 05:55:33 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 09.07.2023, 15:59:42

….tak jsem se těšila, že Vás najdu na startovací listině CACITu Dobříš a nic….jedu se tam podívat…jako bonus tam startují oba Kelišovo chovatelé….

Inspektor-pisisvor
Inspektor-pisisvor (101 příspěvků) 10.07.2023, 06:09:57 xxx.xxx.120.162
Kilian:

….tak jsem se těšila, že Vás najdu na startovací listině CACITu Dobříš a nic….jedu se tam podívat…jako bonus tam startují oba Kelišovo chovatelé….


Dobré ráno, já teď ani nemám psa do IGP - “starého” teď chystám na ZPO 2 a praktické obrany v lese na 2 figuranty se s IPO bohužel neslučují. No, a akvaristka je ještě mladá - tu teď čeká IGP 1 😇. Užijte si závod 🍀

Kilian
Kilian (953 příspěvků) 10.07.2023, 08:28:34 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Inspektor-pisisvor z 10.07.2023, 06:09:57

….tak třeba někdy v budoucnu..děkuju…tak ať Vám zkoušky vyjdou, držím palce….


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.