Aktuálně: 4 689 inzerátů177 043 diskuzních příspěvků17 791 uživatelů

Chov králíků venku

Market (neregistrovaný) 12.07.2023, 08:09:08 xxx.xxx.2.241

Dobrý den,máme možnost zahradního domku 3x2 m navazujícícho na venkovní ohradu z pletiva. Ve výběhu je travnaty povrch, králíci by si běhali mezi vnitřkem a venkem jak se jim zachce. Chtěli bysme tam dávat odstavené králíky od 3 samic a byli by tam až do vykrmení a zabití. Otázka je, jestli je to výhodné nebo ne, z hlediska nemocí, kontaktu s venkovním ptactvem, zelenou trávou? Děkuji, Market

acher
acher (673 příspěvků) 12.07.2023, 09:12:43 xxx.xxx.222.196

Tráva ani ptactvo problém není,ale králíci se mohou podhrabat,pokud je pletivo jen k zemi.Problém může být i nějaký predátor.Kuna,lasice,liška a v neposlední řadě zaléží i na délce společného pobytu.Pokud budou společně samci a samice a nebudou poraženi zavčas, budou se pářit.Také se samci,ale i samice mohou prát.

Market (neregistrovaný) 12.07.2023, 09:17:01 xxx.xxx.2.241

Aha, to páření mě nenapadlo to je pravda, asi by ale byla možnost předelit kotec napůl a rozdělit je. Kuna je problém? Říká se že na zvíře se srstí nejde, jen na peří ale nevím jestli to je pravda.

bambule
bambule (421 příspěvků) 12.07.2023, 09:34:56 xxx.xxx.48.214

Soused má něco podobného na chatě. Velký oplocený výběh se spoustou schovek a zákoutí kam se můžou králíci schovat. Jsou tam celoročně. Plot je ale už vysoký skoro 2m, protože malé králíky zabije i kočka. Nalétával tam i jestřáb. Plot musi být zakopaný v zemi, králíci hrabou nory a už několikrát se dokázali podhrabat ven. Každý rok obmění samce a nechá si jen nejpěknější samice. Zbytek skončí na pekáči. 

kometa
kometa (4365 příspěvků) 12.07.2023, 09:35:30 xxx.xxx.147.163
Market:

Aha, to páření mě nenapadlo to je pravda, asi by ale byla možnost předelit kotec napůl a rozdělit je. Kuna je problém? Říká se že na zvíře se srstí nejde, jen na peří ale nevím jestli to je pravda.


Kuna vám králíka klidně sejme. Že jde jenom na to, co má peří, je nesmysl.

Zrzavci
Zrzavci (2909 příspěvků) 12.07.2023, 11:26:36 xxx.xxx.226.6

Můžu se zeptat jako neználek a jednou možná i chovatel? Není řešením položit pletivo i na zem a spojit ho se stěnami výběhu? Pletivo prostě nahoře i dole a je z toho Alcatraz?

kocoura219
kocoura219 (133 příspěvků) 12.07.2023, 13:23:23 xxx.xxx.104.252
Zrzavci:

Můžu se zeptat jako neználek a jednou možná i chovatel? Není řešením položit pletivo i na zem a spojit ho se stěnami výběhu? Pletivo prostě nahoře i dole a je z toho Alcatraz?


U nás se tomu říká pasťák 🐰

Zrzavci
Zrzavci (2909 příspěvků) 12.07.2023, 13:45:29 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele kocoura219 z 12.07.2023, 13:23:23

😄

no je to takový příznačný název 🙂 a přijde mi tohle řešení laicky takový jednodušší? Než zakopávat to do hloubky, když oni si stejně dokážou vyhrabat noru bůhví jak hluboko. Ta mříž zarozste a na ťapičky jim to nevadí, ne?

bambule
bambule (421 příspěvků) 12.07.2023, 13:58:23 xxx.xxx.48.214
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 12.07.2023, 13:45:29

Otázka je na jak velké ploše chcete mít výběh. Soused má rozměry cca 30mx10m. Povrch nerovný s různými prohlubněmi, pařezy, kmeny stromů apod. Akorát nepočítejte s tím, že by ta mříž zarostla. Králíci co nespasou to udupou. 

Zrzavci
Zrzavci (2909 příspěvků) 12.07.2023, 14:05:07 xxx.xxx.226.6
bambule:

Otázka je na jak velké ploše chcete mít výběh. Soused má rozměry cca 30mx10m. Povrch nerovný s různými prohlubněmi, pařezy, kmeny stromů apod. Akorát nepočítejte s tím, že by ta mříž zarostla. Králíci co nespasou to udupou. 


A to by asi nevadilo ne? že to zaroste? Nebo jo?

Já zatím mám v plánu především slípky, ale občas nad králíkama zauvažuju. A chov venku tímhle způsobem by se mi líbil, protože je to pro ně lepší, než v kotci. 

bambule
bambule (421 příspěvků) 12.07.2023, 14:19:28 xxx.xxx.48.214

Jo je to super, králíci nanejvýš spokojení. Měl tam loni na jaře samé mladé, v klidu přežili zimu. Letos mají mladé. Jenom je to fakt na palici, když se k nim dostane “škodná”. Soused jim výběh pravidelně čistí, udržuje pletivo. Letos přistavěl velký seník. Přivedl vodu k napáječkam, aby nemusel tahat barel s vodou až do výběhu. Ještě zvažoval natažení el.ohradniku nad vrchní část plotu,  protože mu tam kočka udělala výhřad mladých králíků. Jinak ti králíci souseda naprosto miluji, přiběhnou na zavolání nechají se prohlídnout, pohladit. Když je s nimi ve výběhu tak za ním poskakují jako pejsci.

.

Zrzavci
Zrzavci (2909 příspěvků) 12.07.2023, 14:23:24 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 12.07.2023, 14:19:28

Jak se tam ta mrcha dostala? to je musela vytáhnout nějak ven? Pak jedině zdvojený pletivo, jako že ohrádka v ohrádce? Bych si myslela, že takhle je to zabezpečený dobře ☹️ . No já jsem prázdniny jako dítě trávila na farmě ……..velmi často mezi králíkama (měli taky výběh a zázemí v dolní části domu 😀 Byli to moji kámoši, nejím je dodneška. takže by to byl doslova zájmový chov a ráda bych je měla taky takhle naučený, jako je má soused. O to víc, by to člověk musel zabezpečit. 

kometa
kometa (4365 příspěvků) 12.07.2023, 14:23:25 xxx.xxx.147.163
bambule:

Jo je to super, králíci nanejvýš spokojení. Měl tam loni na jaře samé mladé, v klidu přežili zimu. Letos mají mladé. Jenom je to fakt na palici, když se k nim dostane “škodná”. Soused jim výběh pravidelně čistí, udržuje pletivo. Letos přistavěl velký seník. Přivedl vodu k napáječkam, aby nemusel tahat barel s vodou až do výběhu. Ještě zvažoval natažení el.ohradniku nad vrchní část plotu,  protože mu tam kočka udělala výhřad mladých králíků. Jinak ti králíci souseda naprosto miluji, přiběhnou na zavolání nechají se prohlídnout, pohladit. Když je s nimi ve výběhu tak za ním poskakují jako pejsci.

.


Já si říkala, že plot 2 metry přece nemůže být pro kočku žádnou překážkou. Co jsem četla, tak to dá i liška. To by fakt musela být voliéra.

acher
acher (673 příspěvků) 15.07.2023, 16:20:23 xxx.xxx.222.196

Nechovala jsem sice králíky volně venku,ale několik let jsem měla volný chov u koz,kdy králíci měli možnost probíhat mezi mezi boxy koz,takže měli plochu asi 9x3m.Po pár letech jsem to zrušila,jelikož zápory převažovaly nad klady.Ikdyž měli samice k dispozici kotiště,dokonce víc než bylo samic,některá si udělala hnízdo mimo někde v rohu a některá vyhrabala noru v podestýlce a pak bylo těžké mladý kontrolovat a mnohdy i nalézt,což byl problém když nějaké mládě v hnízdě uhynulo.Další problém byl králíky pochytat třeba na očkování.Ano když králíkům nesete krmení běží k vám,za vámi,i se nechají pohladit,ale běda, když je chcete chytat.Chytíte jednoho,dva a už ostatní lítají.U očkování byl problém se stářím mladých.Další problém rozdělení podle pohlaví.S dospělým samcem nemůžete nechat mladé samičky,jelikož je máte při první říji připuštěné a to může být i ve 3 měsících.Mláďata také lákala potkany.U koz nebyli,neměli tam co žrát,ale čerstvá králíčata to bylo něco jiného.Špatně se i kontrolaval zdravotní stav,pokud máte v kotci i třeba 8 mladých,tak na první pohled vidíte jestli jim něco nechybí,ale pokud vám lítá společně 20-30 králíků,už se to nedá.

Takže na mě je daleko lepší prostorný kotec,kde vím kdy jsem samici připustila a čím,kdy se mladý narodili,vidím,jak prospívají a hlavně je bez problémů pochytám,oočkuji,případně když se mně nějaký nezdá,dám jinam.Případně něco takového.

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.