Aktuálně: 4 756 inzerátů176 481 diskuzních příspěvků17 781 uživatelů

Vadí udidlo?

Anonymní (neregistrovaný) 18.07.2023, 15:25:20 xxx.xxx.3.152

Dobrý den, může mladému koni vadit cvakání udidla o zuby nebo ho udidlo studí, a proto si ho nechce vzít do huby? Co v tomto případě udělat pro to, aby to koníkovi nevadilo? Máme začít používat ochucené pogumované udidlo a pak přejít ke klasickému? Předem děkuji za odpověď.

kometa
kometa (4331 příspěvků) 18.07.2023, 15:37:58 xxx.xxx.147.163
Anonymní:

Dobrý den, může mladému koni vadit cvakání udidla o zuby nebo ho udidlo studí, a proto si ho nechce vzít do huby? Co v tomto případě udělat pro to, aby to koníkovi nevadilo? Máme začít používat ochucené pogumované udidlo a pak přejít ke klasickému? Předem děkuji za odpověď.


V těhle vedrech snad udidlo ani nemůže být studené. Já ho v zimě nahřívala v ruce nebo v teplé vodě. Tak nějak z principu. Protože když jsem viděla, že kůň bere dobrovolně do huby studenou karabinu od vodítka…

Nemá moc dlouhé lícnice, když mu cvaká o zuby? Nemá vlčí zuby?

Já jsem zvyklá na koně, kteří berou udidlo dobrovolně.

KatyQ
KatyQ (155 příspěvků) 18.07.2023, 17:22:08 xxx.xxx.0.1

On to nemusí být ani problém během ježdění. Stačí pokud někdo uzdil neopatrně a koně při uzdění nebo oduzdění zinknul udidlem o zuby. Obvykle se to stane pokud se uzdí kůň ve chvíli, kdy na to není připravený - tj. nechápe, že si tu věc, kterou mu nabízíte má dobrovolně vzít do huby (takže mu udidlo lidi dovnitř nacpou aniž by dostatečně otevřel hubu a ty zuby mu po cestě obouchají), případně ho nikdo před prvním uzděním neseznámil s přetahováním nátylníku přes uši a praští se o udidlo při nesouhlasné reakci na to.

Koně naučte brát si do huby něco měkkého, např. vodítko. O to se nepraští, nebude ho tlačit a pochopí na tom co má dělat.

Prvně ale nechte veterinářem zkontrolovat hubu, jestli se něco neděje tam - vlčí zuby, ostré hrany jiných zubů, nějaké poranění dásní, jazyka …

kometa
kometa (4331 příspěvků) 18.07.2023, 19:18:36 xxx.xxx.147.163
KatyQ:

On to nemusí být ani problém během ježdění. Stačí pokud někdo uzdil neopatrně a koně při uzdění nebo oduzdění zinknul udidlem o zuby. Obvykle se to stane pokud se uzdí kůň ve chvíli, kdy na to není připravený - tj. nechápe, že si tu věc, kterou mu nabízíte má dobrovolně vzít do huby (takže mu udidlo lidi dovnitř nacpou aniž by dostatečně otevřel hubu a ty zuby mu po cestě obouchají), případně ho nikdo před prvním uzděním neseznámil s přetahováním nátylníku přes uši a praští se o udidlo při nesouhlasné reakci na to.

Koně naučte brát si do huby něco měkkého, např. vodítko. O to se nepraští, nebude ho tlačit a pochopí na tom co má dělat.

Prvně ale nechte veterinářem zkontrolovat hubu, jestli se něco neděje tam - vlčí zuby, ostré hrany jiných zubů, nějaké poranění dásní, jazyka …


No, oni jsou koně, co berou do huby leccos, aniž by o to člověk stál. Můj první kůň rozcupoval na prvočinitele pláštěnku, kterou někdo nechal neprozíravě na boxe. A kamarádky kůň si sundával kamaše na suchý zip. Vepředu nandala, pak přešla na zadní nohy a mohla zase začít od těch předních.🙂

Jinak souhlas, nechala bych zkontrolovat hubu a způsob uzdění.

evcusik
evcusik (99 příspěvků) 19.07.2023, 14:55:01 xxx.xxx.60.159

Má kůň pravidelnou péči zubaře? Tím bych začla vždy - ať je potíž či nikoliv, do prevence to patří. A 3x podtrhla pokud se jedná o mlaďocha (přezubování) nebo seniora. (Kvalitně jde udělat a zkontrolovat zuby jen v sedaci)

Pokud je v tomto ohledu vše ok, tak zkontroluju uždění (vhodnost velikosti - délka udítka, šířka udítka) a jestli sedí v hubě dobře (výška lícnic). Pokud to nevím, zeptám se optimálně trenéra - popř veterináře/zubaře.

Pokud je vše opět v tomto ohledu vše ok, tak dělám max proto aby udidlo kůň ochotně přijímal - otlapkávat hubu, podávat udidlo s pamlskem, pracovat s nasazeným udidlem, ale nepouživat jej, mít přes něj ohlávku a tu používat atd, pomalými krůčky zase vložit důveru koni v udidlo.  (A při nezkušenosti majitelů/jezdců je také možnost, že kůň si dělá jen prdelky a nechce příjimat udidlo pouze stran nedůslednosti - ale na toto se nevymlouvat, a začít vyšetřování problému se zubařem.

Sama žasnu co najde vetka mezi kontrolami za krásy u koní, že vůbec nechápu, jakto že není zubařina brána na stejné úrovni jako vakcinace v prevenci ☹️

DianaDSJ
DianaDSJ (6 příspěvků) 23.07.2023, 07:57:27 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Dobrý den, může mladému koni vadit cvakání udidla o zuby nebo ho udidlo studí, a proto si ho nechce vzít do huby? Co v tomto případě udělat pro to, aby to koníkovi nevadilo? Máme začít používat ochucené pogumované udidlo a pak přejít ke klasickému? Předem děkuji za odpověď.


Mladý koně si udidlo neberou automaticky. Když si budete učit koně na udidlo, musí už být ve stavu, že si nechá sahnout všude na hlavě, včetně uší, palcem zajet do koutku huby, na lehký tlak okamžitě sníží hlavu do vaší úrovně. 

Já dávám udidlo ze začátku do huby tak, že mám uzdečku v pravé ruce a přidržím si hlavu za nosní kost, udidlo mám položené na dlani levé ruky a zlehka ho koni nasadím. Někteří koně ho při učení berou lépe s pamlskem, někteří zase pamlsek moc nechtějí (mají toho pak v hubě moc na přemýšlení), a některým koním zase pomůže když jim dáte palec do koutku huby a upozorníte je tak že mají hubu pootevřít. Pokud se vám nestane nějaká nehoda, kůň si začne tak do 10 dne brát udidlo sám. 

U mladého koně pozor i na způsob vyndavání, někdy jim ze začátku nedojde, že musí udidlo pustit a jak člověk stáhne udzdečku dolů, kůň neví že má otervřít hubu a bouchne se o zuby udidlem, a  pak řeší i nasazování.

kometa
kometa (4331 příspěvků) 23.07.2023, 14:39:20 xxx.xxx.147.163
DianaDSJ:

Mladý koně si udidlo neberou automaticky. Když si budete učit koně na udidlo, musí už být ve stavu, že si nechá sahnout všude na hlavě, včetně uší, palcem zajet do koutku huby, na lehký tlak okamžitě sníží hlavu do vaší úrovně. 

Já dávám udidlo ze začátku do huby tak, že mám uzdečku v pravé ruce a přidržím si hlavu za nosní kost, udidlo mám položené na dlani levé ruky a zlehka ho koni nasadím. Někteří koně ho při učení berou lépe s pamlskem, někteří zase pamlsek moc nechtějí (mají toho pak v hubě moc na přemýšlení), a některým koním zase pomůže když jim dáte palec do koutku huby a upozorníte je tak že mají hubu pootevřít. Pokud se vám nestane nějaká nehoda, kůň si začne tak do 10 dne brát udidlo sám. 

U mladého koně pozor i na způsob vyndavání, někdy jim ze začátku nedojde, že musí udidlo pustit a jak člověk stáhne udzdečku dolů, kůň neví že má otervřít hubu a bouchne se o zuby udidlem, a  pak řeší i nasazování.


Tak tak. Vždycky čekám, až kůň “vyplivne” udidlo sám. Však není kam spěchat.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.